15 listopada 2023

Ile kosztuje pompa ciepła?

Ile kosztuje pompa ciepła

Pompa ciepła to system grzewczy korzystający z odnawialnych źródeł energii. Jest to coraz powszechniej stosowane rozwiązanie, gdyż koszty ogrzewania domu pompą ciepła są niewielkie, a urządzenie uznawane jest za najbardziej energooszczędne z dostępnych na rynku. Znane jest także z wielofunkcyjności, ponieważ może służyć zarówno do zapewniania ciepła w budynku, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz do chłodzenia pomieszczeń. Jeśli stoisz przed decyzją dotyczącą wyboru sposobu ogrzewania domu, to zapewne zastanawiasz się, ile kosztuje instalacja pompy ciepła? Odpowiedź znajduje się w naszym artykule!

Od czego zależy cena pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które działają w oparciu o odnawialne źródła energii. Pobierają one ciepło z otoczenia (dolne źródło ciepła), a następnie poddając procesom termodynamicznym kierują je do instalacji grzewczej wewnątrz budynku. Za dolne źródło ciepła może służyć grunt, woda lub powietrze, stąd wyróżnia się różne rodzaje pomp ciepła: gruntowe pompy ciepła, wodne pompy ciepła oraz powietrzne pompy ciepła. Zdecydowanie najczęściej inwestorzy decydują się na wybór powietrznej pompy ciepła, która jest łatwa w montażu, zajmuje niewiele miejsca, a rozwój technologii sprawił, że prawie dorównuje wydajnością do gruntowych pomp ciepła.

Wśród powietrznych pomp ciepła do wyboru jest pompa ciepła powietrze-woda lub pompa ciepła powietrze-powietrze. Pierwsza z nich ciepło transportuje do instalacji grzewczej, a także może kierować je do instalacji z ciepłą wodą użytkową, zaś druga działa na tej samej zasadzie co klimatyzator, pobierając ciepło z otoczenia i kierując je bezpośrednio do powietrza.

Niskie koszty ogrzewania domu pompą ciepła, wygoda użytkowania, długoletnia żywotność, wielofunkcyjność, możliwość współdziałania z innymi systemami ogrzewania to tylko niektóre z zalet, które skłaniają inwestorów do zakupu pompy ciepła. Inwestycja w ten system grzewczy oznacza jednak poniesienie określonych kosztów. Zatem ile kosztuje pompa ciepła i co ma wpływ na jej cenę?

Rodzaj pompy ciepła

Pierwszym czynnikiem, który wpływa na cenę pompy ciepła jest wybór jej rodzaju pod względem dolnego źródła ciepła. Na rynku dostępne są powietrzne pompy ciepła, gruntowe pompy ciepła oraz wodne pompy ciepła. Cena samych urządzeń jest porównywalna, a zasadnicza różnica dotyczy sposobu ich montażu oraz związanych z tym kosztów.

Najdroższym z rozwiązań, ze względu na bardzo trudny montaż, jest wodna pompa ciepła, a do jej instalacji potrzeba odpowiedniej jakości wód gruntowych. Z tych przyczyn jest ona najrzadziej wybierana. Montaż gruntowej pompy ciepła również wymaga wykonania prac w ziemi lub nawet odwiertów, a także zakupu wymienników ciepła, dlatego wybór tego rozwiązania również oznacza wyższe koszty niż w przypadku pompy ciepła powietrznej. Instalacja powietrznej pompy ciepła jest z kolei bardzo prosta i niemal bezinwazyjna, dlatego koszt wykonania usługi montażu jest zdecydowanie najniższy.

Parametry techniczne

Dostępne na rynku urządzenia różnią się również parametrami technicznymi, takimi jak moc, sprawność pompy ciepła, wydajność, jakość wykonania, a także renomą producenta oraz przyznaną gwarancją. Od tych czynników będzie również zależna cena pompy ciepła. Warto wiedzieć, że pompa ciepła powinna zostać odpowiednio dobrana zarówno do potrzeb użytkowników, jak i powierzchni domu oraz liczby domowników.

Montaż pompy ciepła

Kolejnym elementem, jaki należy doliczyć do inwestycji, jest koszt montażu pompy ciepła. Również on będzie zależał od kilku czynników, w tym m.in. od miejsca, w którym znajduje się budynek i gdzie ma zostać zamontowana pompa ciepła, a także od warunków budowlanych i zastosowanej technologii izolacji cieplnej. Wycena dokonywana jest indywidualnie po uwzględnieniu wszystkich aspektów. Instalację pompy ciepła warto jednak powierzyć ekspertom, gdyż od sposobu jej wykonania zależeć będzie praca, wydajność i żywotność pompy.

Zakres cenowy pomp ciepła

Całościowy koszt inwestycji w pompę ciepła oznacza uwzględnienie różnorodnych czynników, dlatego nie da się jednoznacznie napisać, ile kosztuje pompa ciepła. Wpływ na to mają zarówno wybrany rodzaj pompy ciepła – czy będzie to gruntowa pompa ciepła czy powietrzna pompa ciepła, a także parametry techniczne, moc pompy oraz stopień skomplikowania prac montażowych.

Szacunkowo ocenia się, że pompa ciepła to koszt 10-20 tys. zł, a całość inwestycji mieści się przedziale cenowym od 30 do 80 tys. zł. Dokładny koszt może oszacować specjalista po przeprowadzeniu audytu w miejscu montażu. Chcesz poznać cenę montażu pompy ciepła w Twoim domu? Zapraszamy do kontaktu – przyjedziemy i dokonamy wyceny!

Pozostałe aktualności

Audyt energetyczny budynku – sposób na znalezienie oszczędności

Audyt energetyczny budynku – sposób na znalezienie oszczędności

Audyt energetyczny polega na analizie i ocenie zużycia energii w budynku, zakładzie przemysłowym lub innym obiekcie. Jego celem jest identyfikacja...

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie, które zapewnia ogrzewanie w domu oraz podgrzewa ciepłą wodę użytkową, a niektóre modele wyposażone są...

Pompa ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze?

Pompa ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze?

Decydując się na powietrzną pompę ciepła, która korzysta z odnawialnych źródeł energii, zyskuje się niskie koszty ogrzewania domu, komfort użytkowania,...

Mikroinwerter fotowoltaiczny – co to jest i jak działa?

Mikroinwerter fotowoltaiczny – co to jest i jak działa?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku kluczowych elementów, spośród których najważniejszą rolę pełnią panele fotowoltaiczne oraz inwerter, odpowiedzialny za przekształcanie...

Fotowoltaika zimą – czy można skutecznie korzystać z energii słonecznej w chłodniejszych miesiącach?

Fotowoltaika zimą – czy można skutecznie korzystać z energii słonecznej w chłodniejszych miesiącach?

Fotowoltaika to technologia, która zazwyczaj kojarzy się z letnim słońcem i wysoką produkcją energii. Powszechnie wiadomo bowiem, że panele fotowoltaiczne...