24 stycznia 2024

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ile prądu zużywa pompa ciepła

Na pompę ciepła jako system grzewczy dla swojego domu decyduje się coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego, ponieważ ogrzewanie pompą ciepła wiąże się z niskimi kosztami eksploatacji, ekologią, wygodą użytkowania i wysokim komfortem cieplnym. Jednak do swojego działania pompa ciepła potrzebuje energii elektrycznej, co może trochę odstraszać. Z tego powodu warto wiedzieć, ile prądu zużywa pompa ciepła, co pozwoli na podjęcie świadomej decyzji przy jej zakupie.

Pompa ciepła – energooszczędne urządzenie grzewcze

Zainteresowanie pompami ciepła wynika przede wszystkim z korzyści finansowych, jakie zapewnia wybór tego rozwiązania. Pompy ciepła działają bowiem w oparciu o odnawialne źródła energii, które są całkowicie bezpłatne i ogólnodostępne. Pobierają one energię cieplną skumulowaną w powietrzu, wodzie bądź gruncie, a następnie za pomocą czynnika chłodniczego kierują do instalacji grzewczej wewnątrz budynku oraz do instalacji z ciepłą wodą użytkową. Do swojego działania pompa ciepła potrzebuje jednak niewielkiej ilości energii elektrycznej. Jej praca opiera się jednak w 75% na energii odnawialnej z zasobów naturalnych.

Pompa ciepła jest obecnie najbardziej energooszczędnym systemem grzewczym dostępnym na rynku. Jest w stanie dostarczyć odpowiednią ilość ciepła do ogrzania domu i wody użytkowej. Dodatkowo, może być wspierana za pomocą instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu staje się urządzeniem o minimalnych kosztach eksploatacji.

Wśród pomp ciepła można znaleźć różne rodzaje urządzeń, a ich klasyfikacja uzależniona jest przede wszystkim od źródła ciepła, z którego korzystają. Wyróżnia się powietrzne, gruntowe oraz wodne pompy ciepła. Najczęściej wybierana przez inwestorów jest powietrzna pompa ciepła, ponieważ koszty jej montażu są najmniejsze, a także można go przeprowadzić niemal w każdym miejscu.

Współczynnik COP i SCOP pompy ciepła

Pompy ciepła wyróżniają się wysoką efektywnością energetyczną. Wybierając pompę ciepła warto jednak kierować się dwoma parametrami. Pierwszym z nich jest współczynnik COP, który informuje o tym, ile pompa ciepła dostarczy ciepła w stosunku do zużytej ilości energii elektrycznej. Wysokiej klasy pompy ciepła posiadają współczynnik mieszczący się w granicach 3,5 do 5,5, co oznacza, że z 1 kWh pobranego prądu pompa ciepła odda do instalacji grzewczej 3,5-5,5 kWh energii cieplnej.

Drugim ważnym parametrem jest współczynnik SCOP, który określa ilość energii cieplnej dostarczonej do ogrzewania domu w stosunku do pobranej ilości energii elektrycznej w określonym czasie.

Ile prądu zużyje pompa ciepła?

To, ile prądu pobiera pompa ciepła, jest uzależnione od wielu czynników, w tym przede wszystkim od powierzchni budynku, który ma zostać za jej pomocą ogrzany. Nowoczesne technologie zastosowane w pompach ciepła sprawiają, że można oszacować, iż roczne zużycie prądu przez znajduje się na poziomie 20-30 kWh do ogrzania 1 m2 powierzchni. Wpływ na zużycie energii elektrycznej ma również stan termoizolacji budynku, wyposażenie w wentylację (niższe zużycie prądu w przypadku domu energooszczędnego niż w przypadku domu ze słabą izolacją), podłączenie do instalacji grzewczej – tradycyjnych grzejników czy ogrzewania niskotemperaturowego (gdzie zużycie prądu jest dużo niższe, gdy współdziała z np. niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym).

W celu oszacowania zużycia prądu przez pompę ciepła należy wziąć również pod uwagę preferencje domowników pod kątem komfortu cieplnego, czyli temperatury w pomieszczeniach oraz temperaturę ciepłej wody użytkowej. Nie bez znaczenia jest także ilość domowników, która przekłada się na ilość energii niezbędnej do podgrzewania wody użytkowej.

Szacuje się, że w przy standardowym budownictwie na każde 100 m2 roczne zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła to około 2000-3000 kWh. Należy do tego doliczyć również energię elektryczną potrzebną do podgrzania ciepłej wody użytkowej, czyli około 1000 kWh. Jest to jednak wyłącznie uśredniona wartość – oby obliczyć zużycie prądu przez pompę ciepła należy dokonać indywidualnych wyliczeń po uwzględnieniu różnych czynników.

Pozostałe aktualności

Sprzedaż prądu z fotowoltaiki

Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem na całym świecie nie tylko ze względu na obniżenie wysokości płaconych rachunków za...

Pompa ciepła i rekuperacja – czy do opłacalne połączenie?

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i dążenia do oszczędności, coraz więcej osób szuka nowoczesnych i wydajnych systemów grzewczych oraz innych...

Tanie ogrzewanie domu – jak zmniejszyć koszty utrzymania ciepła?

Komfort cieplny jest niezwykle ważny dla dobrego samopoczucia, a także zdrowia domowników, dlatego warto o niego dbać wybierając odpowiedni system...

Jak podłączyć magazyn energii?

Zmiany w systemie rozliczania energii przekazywanej do sieci przez prosumentów, wzrost cen energii oraz rozszerzenie możliwości uzyskania dofinansowania w ramach...

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na uzyskiwanie energii elektrycznej dla domu, firmy czy gospodarstwa rolnego w tani i przyjazny dla środowiska sposób....