W Polsce coraz częściej mówi się o bezpieczeństwie energetycznym, które zapewnić może rozwiązanie, jakim jest instalacja fotowoltaiczna off-grid. W odróżnieniu do najczęściej wybieranych systemów on-grid nie jest ona podłączona do sieci energetycznej, dzięki czemu jest niezależna od zewnętrznego zasilania. Jakie są zalety i wady fotowoltaiki off-grid? Niezbędne informacje na jej temat zaprezentowaliśmy w naszym artykule.
Instalacja off-grid – co to takiego?
Instalacja off-grid, nazywana również instalacją wyspową, jest systemem fotowoltaicznym, który nie jest podłączony do sieci energetycznej. Działa ona dokładnie w ten sam sposób co instalacja on-grid, z tą różnicą, iż jest ona całkowicie niezależna od zewnętrznego zasilania. W instalacji off-grid prąd wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne prąd, który nie może zostać spożytkowany na bieżące potrzeby, nie trafia do sieci, a do magazynów energii, w których jest przechowywany. W momentach, gdy fotowoltaika pracuje mniej wydajnie bądź zaprzestaje działać np. w pochmurne dni lub nocą, możliwe jest wykorzystanie nagromadzonej w akumulatorze energii elektrycznej.
Instalacje off-grid składają się z tych samych komponentów (panele fotowoltaiczne, inwerter, okablowanie, system montażowy) i działają w ten sam sposób, co instalacje on-grid. Różnica pomiędzy nimi polega jedynie na podłączeniu do sieci energetycznej. W związku z tym w przypadku instalacji fotowoltaicznej off-grid nie jest konieczny montaż licznika, licznika dwukierunkowego, zaś konieczny jest magazyn energii, w którym przechowywana będzie nadwyżka wytworzonego przez instalację fotowoltaiczną prądu.
Instalacja fotowoltaiczna off grid – zalety rozwiązania
W obecnych czasach coraz więcej mówi się na temat bezpieczeństwa energetycznego, o które warto zadbać zawczasu. Rozwiązaniem, które umożliwia uzyskanie niezależności i samowystarczalności energetycznej jest właśnie instalacja fotowoltaiczna off-grid. Jakie są wszystkie zalety, które wiążą się z montażem systemu, który wytwarza energię elektryczną i kumuluje ją we własnym magazynie energii?
- stabilne i niezmienne koszty energii elektrycznej – nie pojawią się żadne dodatkowe wydatki związane z pokryciem zapotrzebowania na prąd,
- możliwość wykorzystania całości wyprodukowanej energii elektrycznej,
- niezależność od dostaw energii elektrycznej z zewnątrz,
- samowystarczalność,
- stały dostęp do energii elektrycznej, nawet w przypadku okresowych przerw w działaniu sieci energetycznej,
- odciążenie sieci energetycznej, które jest korzystne dla operatorów systemu dystrybucyjnego,
- możliwość instalacji praktycznie w każdym miejscu, do którego docierają promienie słoneczne.
Instalacja off-grid – wady
Instalacja off-grid, pomimo wielu zalet, jakie posiada, ma również swoje wady. Wśród słabszych stron tego rodzaju systemu zaliczyć można:
- wyższy koszt zakupu, który wynika z konieczności montażu magazynów energii,
- konieczność wymiany akumulatorów po upływie określonego czasu,
- potrzeba posiadania miejsca, w którym umieszczony zostanie magazyn energii,
- autonomia energetyczna jest kusząca, jednak system off-grid oznacza również odpowiedzialność za konserwację, zarządzanie i monitorowanie systemu.
Fotowoltaika off-grid – czy warto?
Decydując się na wybór pomiędzy instalacją off-grid a instalacją on-grid warto przede wszystkim dokonać analizy wykazanych powyżej profitów oraz mankamentów obu rozwiązań i wybrać takie, które będzie dla nas najkorzystniejsze.
Oprócz wad i zalet należy także uwzględnić kilka czynników. Istotna jest przede wszystkim lokalizacja. Systemy fotowoltaiczne off-grid najlepiej sprawdzą się w miejscach, gdzie dostęp do podłączenia do sieci energetycznej jest utrudniony lub bardzo kosztowny. Instalacja off-grid jest także dobrym rozwiązaniem w przypadku budynków, które nie korzystają z prądu przez cały rok. Idealnie sprawdzi się za to do miejsc, w których z energii korzysta się okazjonalnie, przede wszystkim wiosną i latem, takich jak np. domki letniskowe.
Niezbędne jest także oszacowanie zapotrzebowania na energię elektryczną, która pozwoli ocenić, czy ilość przechowywana w magazynie energii pozwoli na zaspokojenie potrzeb również w okresie zimowym. Dobrze jest także dokładnie przemyśleć wybór akumulatora, który powinien posiadać odpowiednią moc, dopasowaną do zużycia energii, a także zapewniać efektywne działanie systemu.
Instalacja hybrydowa
Jeśli nie mamy pewności, czy zdecydować się na instalację off-grid czy raczej wybrać instalację on-grid, warto znać rozwiązanie pośrednie. Jest nim instalacja hybrydowa, która łączy w sobie zalety obu rozwiązań. Jest ona jednocześnie wyposażona w magazyn energii oraz podłączona do sieci elektroenergetycznej. W pierwszej kolejności ładuje ona akumulator, zaś nadwyżki ponad pojemność magazynu energii są kierowane do sieci. Instalacja hybrydowa umożliwia korzystanie z prądu nawet w przypadku przerw w dostawie w sieci, co jest jej ogromną zaletą. Oznacza ona jednak również konieczność inwestycji w magazyn energii.