Instalacje fotowoltaiczne różnią się pomiędzy sobą ze względu na podłączenie do sieci energetycznej, a tym samym miejsce, do którego przesyłane są nadwyżki prądu. W przypadku instalacji fotowoltaicznej on-grid jest on kierowany do sieci elektroenergetycznej, zaś instalacja fotowoltaiczna off-grid pozwala na magazynowanie energii elektrycznej we własnym zakresie. Jakie są zasady działania, zalety oraz wady obu typów instalacji PV? I na którą z nich lepiej się zdecydować?
Jak działa instalacja fotowoltaiczna on-grid?
Instalacja on-grid to jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem w zakresie korzystania z energii słonecznej w celu generowania energii elektrycznej. System on-grid jest bezpośrednio podłączony do publicznej sieci elektrycznej. Co to oznacza? Otóż na początku panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały, który następnie jest przekształcany za pomocą inwertera w prąd zmienny, kompatybilny z parametrami niezbędnymi do zasilania urządzeń elektrycznych w domu lub firmie. Wyprodukowana energia w pierwszej kolejności jest używana do bieżącego zasilania urządzeń w domu. Z kolei jeśli produkcja przekracza aktualne zapotrzebowanie, nadwyżka jest automatycznie przesyłana do sieci energetycznej.
Instalacja off-grid – zasada działania
Jak zatem działa instalacja off-grid? Otóż proces ten do pewnego momentu jest dokładnie taki sam. Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, która może być wykorzystana na bieżące potrzeby. Jeśli jednak produkcja prądu przewyższa zapotrzebowanie, wytwarzana energia trafia do magazynu energii, w którym jest przechowywana do momentu, w którym konieczne staje się jej wykorzystanie np. w nocy lub w czasie słabszego nasłonecznienia.
Zalety instalacji fotowoltaicznej typu on-grid
Decydując się na instalację fotowoltaiczną warto rozważyć, jaki system magazynowania energii nas interesuje, a tym samym sprawdzić, jakie są zalety i wady każdego z nich. Instalacja fotowoltaiczna on-grid oznacza przede wszystkim:
- niższe wydatki na zakup systemu, co wynika z braku konieczności zakupu akumulatorów,
- szybszy zwrot z inwestycji, wynikający z mniejszych kosztów początkowych,
- łatwiejszy sposób podłączenia,
- minimum formalności.
System fotowoltaiczny on-grid – wady
Wśród wad rozwiązania instalacji fotowoltaicznej typu on-grid należy wymienić:
- Uzależnienie od sprawnego działania sieci energetycznej, brak dostaw prądu przypadku awarii sieci elektrycznej,
- Brak możliwości magazynowania nadwyżek, zużycie energii na bieżące potrzeby lub oddanie jej do sieci,
- Niższy odzysk energii elektrycznej z sieci niż energii elektrycznej wytworzonej z własnej elektrowni słonecznej.
System off-grid – zalety instalacji fotowoltaicznej
Z kolei do zalet systemu fotowoltaicznego off-grid zaliczyć można:
- Niezależność energetyczna – systemy off-grid pozwalają na całkowitą niezależność od sieci elektrycznej, co jest szczególnie korzystne w odległych obszarach bez podłączenia do sieci lub częstych przerw w dostawie prądu.
- Oszczędność energii elektrycznej – instalacja off-grid pozwala w pełni wykorzystać wytworzoną energię elektryczną bez strat spowodowanych jej odesłaniem do sieci energetycznej.
Instalacja off-grid – wady
Z kolei do wad tego typu instalacji fotowoltaicznych zaliczyć można:
- Wyższe koszty początkowe – inwestycja w systemy off-grid jest droższa niż tradycyjne połączenia z siecią energetyczną, głównie ze względu na koszty zakupu magazynu energii.
- Konieczność monitorowania zużycia – użytkownicy systemów off-grid muszą świadomie zarządzać swoim zużyciem energii i dostosować je do dostępności zgromadzonej energii.
- Wymagana konserwacja – baterie magazynujące energię wymagają regularnej konserwacji i wymiany, co może generować dodatkowe koszty.
Instalacja on-grid i off-grid – którą z opcji wybrać?
Aktualnie inwestorzy, którzy decydują się na korzystanie z rozwiązań czerpiących z odnawialnych źródeł energii, najczęściej wybierają takie, które są najtańsze, a równocześnie wysoce skuteczne. Z tego powodu większość z nich wybiera instalacje on-grid, które nie wiążą się z koniecznością zakupu magazynu energii, w którym gromadzona jest energia elektryczna. Jest to także rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ system sam odprowadza wygenerowany w nadmiarze prąd, a w razie pojawienia się zapotrzebowania pobiera energię elektryczną z publicznej sieci energetycznej. W tym przypadku nie ma jednak możliwości wykorzystania całej ilości wytworzonej energii elektrycznej. W przypadku obowiązującego do końca marca 2022 roku systemu opustów wyprodukowana energia elektryczna może zostać odzyskana jedynie w 70-80% (w zależności od wielkości systemu fotowoltaicznego). Z kolei od 1 kwietnia 2022 roku obowiązuje system net billingu, w którym nadwyżki energii elektrycznej są odsprzedawane dostawcy, a w razie wystąpienia potrzeby odkupywane przez odbiorców. Całość rozliczania jest na indywidualnym koncie prosumenta.
Czy warto zdecydować się zatem na system off-grid? Nie zawsze. Przy wyborze rodzaju instalacji fotowoltaicznej warto uwzględnić rzeczywiste potrzeby dotyczące zużycia energii, analizę dobowego zapotrzebowania oraz realnych kosztów każdego z wariantów. Fotowoltaika off-grid sprawdzi się tam, gdzie dostęp do prądu niezbędny jest non-stop, a także w miejscach, w których nie ma możliwości podłączenia do sieci energetycznej.
Instalacje hybrydowe
Rozwiązaniem, które łączy w sobie zalety instalacji fotowoltaicznej on-grid oraz of-grid są instalacje hybrydowe. Są one podłączone do sieci energetycznej, a jednocześnie wyposażone w magazyn energii. Wygenerowana za pomocą modułów fotowoltaicznych nadwyżka prądu w pierwszej kolejności zasila akumulator, a jeśli nie ma takiej możliwości – prąd trafia do sieci energetycznej. Z kolei w razie wystąpienia sporego zapotrzebowania, przekraczającego produkcję, w pierwszej kolejności prąd pobierany jest z magazynu energii.
Nie wiesz, na które rozwiązanie się zdecydować? Pomożemy Ci w wyborze instalacji fotowoltaicznej dopasowanej do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami!