18 września 2023

Czy fotowoltaika się opłaca?

Czy fotowoltaika się opłaca

Rozwiązania korzystające z odnawialnych źródeł energii są coraz częściej stosowane w polskich domach, przedsiębiorstwach, rolnictwie, a także w instytucjach. Przykładem są instalacje fotowoltaiczne, które stały się powszechnie występującym elementem usytuowanym na dachach budynków, jak i na konstrukcjach stawianych na gruncie. Do inwestycji w fotowoltaikę zachętę stanowią programy dotacji rządowych znacząco ograniczające jej koszt, rosnące ceny energii elektrycznej, a także istniejący do niedawna korzystny system rozliczeń. Czy jednak zmiany, jakie wprowadzono 1 kwietnia 2022 r. nadal opłaca się inwestować we własną instalację fotowoltaiczną?

Opłacalność fotowoltaiki po zmianach systemu rozliczeń

Fotowoltaika to bez wątpienia technologia, która jest opłacalna. Do swojego działania panele fotowoltaiczne potrzebują bowiem jedynie promieniowania słonecznego, które jest zasobem całkowicie bezpłatnym i ogólnodostępnym. W oparciu o energię słoneczną wytwarzają one energię elektryczną, która jest dla użytkowników instalacji PV darmowa, co przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd do minimum. W związku z tym inwestorzy decydujący się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej zyskują realne oszczędności.

Do niedawna prosumentów obowiązywał system rozliczenia zwany systemem opustów, w którym wytworzoną w nadmiarze energię elektryczną mogli odesłać do sieci energetycznej, a następnie odebrać ją w 80%. W tym przypadku opłacalność instalacji fotowoltaicznej była bardzo wysoka, a inwestycja zwracała się niezwykle szybko.

Przepisy uległy jednak zmianie i prosumentów, którzy założyli fotowoltaikę po 1 kwietnia 2022 r. obowiązuje nowy system rozliczeń tzw. net-billing. W tym przypadku nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowane przez system fotowoltaiczny zostają odsprzedane do sieci dystrybucyjnej, a w przypadku zapotrzebowania na prąd i braku produkcji bieżącej muszą zostać przez prosumenta odkupione.

Wiele osób zastanawia się, czy nowe zasady rozliczania fotowoltaiki wpłynęły na jej opłacalność. Zmiany te spowodowały na pewno, że najbardziej opłacalne jest zapewnienie wysokiej autokonsumpcji, a także wyposażenie w magazyn energii, który pozwala na magazynowanie prądu wytworzonego w nadmiarze. Co jednak w przypadku, gdy instalacja fotowoltaiczna nie posiada tego sposobu wsparcia? Otóż fotowoltaika nadal się opłaca, co wynika z rosnących cen energii elektrycznej. Mogą one bowiem doprowadzić do sytuacji, w której można nawet zarobić na sprzedaży energii elektrycznej wyprodukowanej z własnej elektrowni fotowoltaicznej.

Rosnące ceny energii elektrycznej a opłacalność instalacji fotowoltaicznej

Na opłacalność fotowoltaiki duży wpływ mają ceny prądu, które w ostatnich latach poszybowały w górę. I nic nie wskazuje na to, aby miały ulec obniżeniu. Dzięki temu może nawet dojść do sytuacji, w której to osoby wyposażone w instalację fotowoltaiczną mogły zarabiać na wygenerowanej i odsprzedanej nadwyżce energii elektrycznej.

Co więcej, rosną nie tylko ceny prądu, lecz również innych surowców energetycznych, w związku z czym wiele osób inwestuje w rozwiązania bazujące na odnawialnych źródłach energii, w tym także energii cieplnej. Pompy ciepła to urządzenia o wysokiej energooszczędności, które pozwalają na ogrzewanie domu w tani sposób. Wykorzystują one jednak niewielką ilość energii elektrycznej, dlatego połączenie z fotowoltaika opłaca się jeszcze bardziej. Oba systemy się uzupełniają – instalacja fotowoltaiczna zapewnia prąd niezbędny do działania pompy ciepła, a pompa ciepła zwiększa autokonsumpcję. W połączeniu z magazynem energii gwarantują z kolei całkowitą niezależność energetyczną dla gospodarstw domowych.

Opłacalność fotowoltaiki a dotacje

Kolejnymi czynnikami, który znacząco wpływają na opłacalność fotowoltaiki, są dotacje oraz ulgi podatkowe. Dla gospodarstw domowych w 2023 roku przewidziane zostały finansowe dofinansowania z programu Mój Prąd oraz programu Czyste Powietrze. Ponadto, inwestorzy prywatni mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na instalację fotowoltaiki. Skorzystanie z rozwiązań tego typu znacząco obniża wydatki na instalację fotowoltaiczną, a także przyspiesza tempo zwrotu z inwestycji oraz zwiększa jej rentowność.

Czy fotowoltaika się opłaca w 2023 roku?

Pytanie to zadaje sobie wielu inwestorów, którzy obawiają się poniesienia wysokiego kosztu instalacji fotowoltaicznej i mniej korzystnego systemu rozliczenia. Jednakże pomimo wprowadzonych zmian fotowoltaika nadal się opłaca. Przede wszystkim zapewnia ona bezpłatny prąd, który w dobie dynamicznych podwyżek cen prądu oraz inflacji pozwala na uzyskanie realnych oszczędności. Możliwość skorzystania z dotacji i ulgi podatkowej dodatkowo wpływa na opłacalność fotowoltaiki. Szacuje się, że obecnie inwestycja zwraca się już po około 7-8 latach.

Kryzys energetyczny sprawił również, że znaczenia nabierają wszystkie rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne. Fotowoltaika z pompą ciepła oraz magazynem energii z całą pewnością jest tego rodzaju rozwiązaniem.

Potrzebujesz więcej informacji na temat opłacalności fotowoltaiki? Zapraszamy do kontaktu – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania!

Pozostałe aktualności

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na uzyskiwanie energii elektrycznej dla domu, firmy czy gospodarstwa rolnego w tani i przyjazny dla środowiska sposób....

Zielona energia – co to takiego?

Zielona energia – co to takiego?

Rosnący wzrost zapotrzebowania na prąd dla dużych przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych, a także malejące zasoby służące do produkcji energii elektrycznej...

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Pompy ciepła to nowoczesne, ekologiczne urządzenia grzewcze, które umożliwiają efektywne wykorzystanie energii odnawialnej do ogrzewania domów i podgrzewania wody użytkowej....

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana tradycyjnego pieca gazowego na pompę ciepła jest jednym z kroków, który można podjąć w celu zwiększenia efektywności energetycznej domu...

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Ceny prądu od kilku lat stale rosną, co wyraźnie odczuwają budżety gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. W związku z tym pojawiło...