29 marca 2024

Czy pompa ciepła jest głośna?

Czy pompa ciepła jest głośna

Pompy ciepła są coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym do ogrzewania i chłodzenia budynków ze względu na ich efektywność energetyczną i przyjazność dla środowiska. Jednakże, podobnie jak każde urządzenie techniczne, również i pompy ciepła generują pewien poziom hałasu podczas pracy. Zatem czy pompa ciepła jest głośna? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Głośność pompy ciepła – czy pompa ciepła hałasuje?

Cieszące się rosnąca popularnością pompy ciepła są coraz częściej montowane ze względu na wygodę użytkowania, niskie koszty eksploatacji, bezpieczeństwo i przyjazność dla środowiska naturalnego. Wiele osób, które rozważają zakup pompy ciepła jako systemu grzewczego dla swojego domu, zastanawia się, czy jest to urządzenie głośne. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Nie da się ukryć, że system podczas swojej pracy emituje hałas. Jaka jest jednak jego głośność? Otóż po zmierzeniu natężenia dźwięku pokazuje się, że głośność powietrznej pompy ciepła wcale nie jest duża. Można porównać ją do pracy cichego wentylatora pokojowego bądź domowej lodówki. Praca pompy ciepła o niewielkiej mocy słyszana jest z odległości maksymalnie 2-4 metrów i jest naprawdę bardzo cicha.

Pompa ciepła a hałas – czy może przeszkadzać?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że decydując się na powietrzną pompę ciepła można spodziewać się określonego hałasu emitowanego przez nią w trakcie pracy. Przeciętny zakres mocy akustycznej urządzenia wynosi około 57-60 dB, zaś najcichsze pompy ciepła wytwarzają moc akustyczną poniżej 40 dB. Nie są to wysokie wartości ciśnienia akustycznego, jednak warto wiedzieć, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu (poziom ciśnienia dźwięku), wartość poziomu hałasu na granicy działki w zabudowie jednorodzinnej nie może przekroczyć 40 dB. Pompa ciepła nie może zatem być ustawiona bardzo blisko ogrodzenia, aby nie przeszkadzać sąsiadom. Należy także zwrócić uwagę na miejsce montażu, wybierając przestrzeń o jak najmniejszej ilości ścian dookoła. Pompy ciepła z przyczyn estetycznych często instalowane są bowiem we wnękach, które nasilają rozchodzenie się hałasu dookoła. Z tego powodu kluczową rolę dla głośności pompy ciepła ma miejsce oraz sposób jej montażu.

Jak ograniczyć hałas pompy ciepła?

Warto wiedzieć, że każda pompa ciepła generuje określone ciśnienie akustyczne, dlatego przed wyborem urządzenia warto zrobić dokładne rozeznanie rynku i wybrać urządzenie o dobrych parametrach pod tym względem. Dzięki temu uniknie się frustracji w związku z głośną pracą urządzenia.

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać, jest także prawidłowe umiejscowienie pompy ciepła. Powinna ona zostać ustawiona w przestrzeni znajdującej się z dala od sypialni właścicieli czy innych miejsc mogących powodować dyskomfort mieszkańców, choć nie tylko. Ze względu na dopuszczalne wartości hałasu emitowane do otoczenia dobrze jest także zamontować urządzenie z dala od domu sąsiadów. Jednostkę zewnętrzną można również postawić na postumencie w pewnej odległości od budynku, co nie tylko ograniczy słyszenie hałasu, lecz także zapewni możliwość swobodnej wymiany powietrza oraz wpłynie na emitowany przez pompę ciepła hałas. Wszelkie ściany lub pionowe powierzchnie dookoła systemu, które mają w teorii pełnić rolę zabudowy, powodują wzrost ciśnienia akustycznego, ponieważ fale dźwiękowe roznoszą się po nich z łatwością. Tym samym hałas emitowany przez pompę ciepła wzrasta.

Jak sprawdzić, jak głośno pracuje pompa ciepła?

Chcąc dowiedzieć się, jak głośno będzie działać dana pompa ciepła, wystarczy zapoznać się ze znajdująca się na etykiecie efektywności energetycznej informacją o poziomie mocy akustycznej urządzenia podanej w decybelach. Producenci pomp ciepła są zobowiązani do umieszczenia wartości generowanego przez pompę hałasu, która podawana jest dla nominalnych warunków pracy w klimacie umiarkowanym. Przydatne mogą być również kalkulatory doborowe producentów, które umożliwiają określenie minimalnej odległości montażu jednostki zewnętrznej, dzięki której zachowane są normy maksymalnego poziomu hałasu na granicy działki wyznaczone przez ustawodawcę.

Co ma wpływ na głośność pompy ciepła?

Poziom generowanego hałasu przez pompę ciepła może się różnić w zależności różnych czynników. Na co warto zwrócić uwagę?

Typ pompy ciepła – powietrzna pompa ciepła hałasuje w znacznie intensywniejszy sposób niż gruntowa pompa ciepła, choć to właśnie ona jest najczęściej wybieranym urządzeniem ze względu na jej liczne zalety. Aktualnie na rynku dostępne są jednak ciche pompy ciepła powietrze-woda, które uzyskują bardzo niski poziom mocy akustycznej – niektóre nawet poniżej 40 dB.

Model pompy ciepła – rynek pomp ciepła stale się rozrasta i pojawiają się na nim coraz nowsze modele. Mogą mieć one inne poziomy głośności podczas pracy. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na informacje producenta dotyczące poziomu generowanego hałasu.

Temperatura na zewnątrz budynku – głośność pracy pompy ciepła wzrasta w sezonie grzewczym, co wynika z podniesienia obrotów pracy urządzenia.

Rodzaj zabudowy – bardzo ważne jest również to, jak pompa ciepła zostanie zabudowana. Im więcej utwardzonych powierzchni dookoła pompy ciepła, tym większe wzmocnienie rozchodzących się fal dźwiękowych. Znajdujące się zatem ściany czy inne pionowe przeszkody dookoła pompy sprawiają, że wzrasta poziom ciśnienia dźwięku, a tym samym jest ona głośniejszym w odbiorze urządzeniem.

Izolacja akustyczna – niektóre modele pomp ciepła są wyposażone w dodatkową izolację akustyczną, która zmniejsza generowany hałas podczas jej pracy.

Ustawienia pracy – w wielu pompach ciepła możliwe jest również regulowanie ustawień działania urządzenia w celu zmniejszenia poziomu hałasu. Są to np. tryb nocny lub tryb cichej pracy.

Podsumowując, przed podjęciem decyzji o instalacji pompy ciepła warto zasięgnąć informacji od producenta lub instalatora na temat poziomu głośności konkretnego modelu oraz rozważyć potencjalne skutki dla otoczenia. Można również skorzystać z pomocy specjalistów z Nexenergy, którzy pomogą wybrać najmniej uciążliwe, a jednocześnie najbardziej efektywne rozwiązanie.

Pozostałe aktualności

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na uzyskiwanie energii elektrycznej dla domu, firmy czy gospodarstwa rolnego w tani i przyjazny dla środowiska sposób....

Zielona energia – co to takiego?

Zielona energia – co to takiego?

Rosnący wzrost zapotrzebowania na prąd dla dużych przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych, a także malejące zasoby służące do produkcji energii elektrycznej...

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Pompy ciepła to nowoczesne, ekologiczne urządzenia grzewcze, które umożliwiają efektywne wykorzystanie energii odnawialnej do ogrzewania domów i podgrzewania wody użytkowej....

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana tradycyjnego pieca gazowego na pompę ciepła jest jednym z kroków, który można podjąć w celu zwiększenia efektywności energetycznej domu...

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Ceny prądu od kilku lat stale rosną, co wyraźnie odczuwają budżety gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. W związku z tym pojawiło...