18 września 2023

Fotowoltaika – co to jest?

Fotowoltaika - co to jest

Na montaż instalacji fotowoltaicznej decyduje się coraz szersze grono osób fizycznych, jak i firm oraz instytucji. Dzięki instalacji fotowoltaicznej jesteśmy bowiem w stanie pozyskiwać energię elektryczną z promieniowania słonecznego, co sprawia, że znacząco maleje wysokość rachunków za prąd. Z naszego artykuł dowiesz się, czym jest technologia, jaką jest fotowoltaika.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to technologia, która wykorzystuje energię promieniowania słonecznego do wytwarzania energii elektrycznej. Najprościej można zatem powiedzieć, że fotowoltaika to prąd otrzymywany ze słońca. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych ogniw fotowoltaicznych wyłapujących energię słoneczną i przekształcających w prąd stały oraz inwertera, który ma za zadanie przemienić go w prąd zmienny, czyli taki, który może zasilać urządzenia elektryczne.

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachach budynków lub na specjalnych konstrukcjach stawianych na gruncie przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd. Fotowoltaika jest bowiem sposobem na wytwarzanie energii elektrycznej zasobów całkowicie bezpłatnych i ogólnodostępnych. Co więcej, bazuje ona na odnawialnych źródłach energii, czyli na promieniowaniu słonecznym, a zatem jest technologią niezwykle ekologiczną. Własna elektrownia fotowoltaiczna w domu lub w firmie pozwala także uzyskać niezależność energetyczną.

Do czego służą instalacje fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne montowane są przede wszystkim w celu pozyskiwania prądu ze słońca. Produkcję energii elektrycznej umożliwiają panele słoneczne, które wyłapują energię słoneczną i zamieniają w prąd stały, który następnie kierowany jest do inwertera, gdzie zamieniany jest w prąd o parametrach odpowiednich do zasilania urządzeń elektrycznych. Nadwyżki energii wytworzonej za pomocą paneli fotowoltaicznych trafiają z kolei do sieci energetycznej.

Podczas podejmowania decyzji o montażu fotowoltaiki niezwykle ważne jest, aby odpowiednio dobrać moc instalacji fotowoltaicznej. Ma to kluczowe znaczenie, gdyż od tego zależeć będzie opłacalność inwestycji. Moc instalacji fotowoltaicznej powinna zostać dopasowana przede wszystkim do zużycia prądu, a także powinna uwzględniać czynniki takie jak wielkość dachu lub gruntu, kąt nachylenia dachu, położenie względem stron świata, nasłonecznienie, potencjalne zacienienie.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku istotnych elementów, dzięki którym możliwe jest generowanie prądu oraz przekształcanie go w prąd o odpowiednich parametrach do zasilania gniazdek elektrycznych. W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą:

  • panele fotowoltaiczne – pobierają energię słoneczną i przemieniają w prąd stały;
  • inwerter (falownik) – przekształca prąd stały w prąd zmienny, który płynie w gniazdkach;
  • system montażowy – umożliwia montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu bądź innych powierzchniach;
  • zabezpieczenie AD i DC – zabezpieczają instalację fotowoltaiczną;
  • okablowanie – przewody łączące instalację z siecią energetyczną.

Dodatkowo systemy fotowoltaiczne można również wyposażyć w magazyny energii. Magazyn energii jest urządzeniem, które umożliwia przechowywanie energii elektrycznej bez konieczności jej wysyłania do sieci energetycznej, dzięki czemu zyskuje się całkowitą niezależność od dostaw prądu z zewnątrz. Instalacja fotowoltaiczna może być również wyposażona w HEMS, czyli inteligentny system zarządzania energią.

Jak działa fotowoltaika?

Schemat działania instalacji fotowoltaicznej jest dość prosty. Działanie fotowoltaiki opiera się przede wszystkim o energię promieniowania słonecznego. Zainstalowane na dachu, konstrukcji ustawionej na gruncie lub na innej powierzchni ogniwa fotowoltaiczne przechwytują padające na nie promienie słońca i zamieniają w prąd stały. Następnie jest on kierowany do inwertera, którego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny, który płynie w gniazdkach i umożliwia zasilenie urządzeń elektrycznych. Jeśli ilość produkowanego prądu przez instalację fotowoltaiczną przewyższa zapotrzebowanie, prąd trafia do sieci energetycznej bądź ładuje magazyn energii. Do niedawna wygenerowany prąd, który trafił do sieci elektroenergetycznej, można było pobierać w momencie pojawienia się zapotrzebowania w wysokości 80% przesłanej energii elektrycznej, zaś osoby, które zamontowały instalację fotowoltaiczną na nowych zasadach sprzedają prąd dostawcy, a gdy pojawi się zapotrzebowanie, kupują go od dystrybutora. Całość rozliczana jest na rachunku prosumenckim.

Opłacalność fotowoltaiki

Energia słoneczna jest zasobem bezpłatnym i powszechnie dostępnym, dlatego fotowoltaika uznawana jest za technologię niezwykle opłacalną. W wyniku inwestycji we własną instalację fotowoltaiczną zyskuje się realne oszczędności powstałe w wyniku obniżenia wysokości rachunków za prąd. Szacuje się, że zwrot z inwestycji następuje obecnie po około 7-8 latach, zaś z instalacji fotowoltaicznej zyski można czerpać nawet 25 lat. Co więcej, fotowoltaika jest także przejawem troski o środowisko naturalne, ponieważ czerpie z naturalnych i odnawialnych źródeł energii.

Pozostałe aktualności

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na uzyskiwanie energii elektrycznej dla domu, firmy czy gospodarstwa rolnego w tani i przyjazny dla środowiska sposób....

Zielona energia – co to takiego?

Zielona energia – co to takiego?

Rosnący wzrost zapotrzebowania na prąd dla dużych przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych, a także malejące zasoby służące do produkcji energii elektrycznej...

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Pompy ciepła to nowoczesne, ekologiczne urządzenia grzewcze, które umożliwiają efektywne wykorzystanie energii odnawialnej do ogrzewania domów i podgrzewania wody użytkowej....

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana tradycyjnego pieca gazowego na pompę ciepła jest jednym z kroków, który można podjąć w celu zwiększenia efektywności energetycznej domu...

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Ceny prądu od kilku lat stale rosną, co wyraźnie odczuwają budżety gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. W związku z tym pojawiło...