24 stycznia 2024

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ile prądu zużywa pompa ciepła

Na pompę ciepła jako system grzewczy dla swojego domu decyduje się coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego, ponieważ ogrzewanie pompą ciepła wiąże się z niskimi kosztami eksploatacji, ekologią, wygodą użytkowania i wysokim komfortem cieplnym. Jednak do swojego działania pompa ciepła potrzebuje energii elektrycznej, co może trochę odstraszać. Z tego powodu warto wiedzieć, ile prądu zużywa pompa ciepła, co pozwoli na podjęcie świadomej decyzji przy jej zakupie.

Pompa ciepła – energooszczędne urządzenie grzewcze

Zainteresowanie pompami ciepła wynika przede wszystkim z korzyści finansowych, jakie zapewnia wybór tego rozwiązania. Pompy ciepła działają bowiem w oparciu o odnawialne źródła energii, które są całkowicie bezpłatne i ogólnodostępne. Pobierają one energię cieplną skumulowaną w powietrzu, wodzie bądź gruncie, a następnie za pomocą czynnika chłodniczego kierują do instalacji grzewczej wewnątrz budynku oraz do instalacji z ciepłą wodą użytkową. Do swojego działania pompa ciepła potrzebuje jednak niewielkiej ilości energii elektrycznej. Jej praca opiera się jednak w 75% na energii odnawialnej z zasobów naturalnych.

Pompa ciepła jest obecnie najbardziej energooszczędnym systemem grzewczym dostępnym na rynku. Jest w stanie dostarczyć odpowiednią ilość ciepła do ogrzania domu i wody użytkowej. Dodatkowo, może być wspierana za pomocą instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu staje się urządzeniem o minimalnych kosztach eksploatacji.

Wśród pomp ciepła można znaleźć różne rodzaje urządzeń, a ich klasyfikacja uzależniona jest przede wszystkim od źródła ciepła, z którego korzystają. Wyróżnia się powietrzne, gruntowe oraz wodne pompy ciepła. Najczęściej wybierana przez inwestorów jest powietrzna pompa ciepła, ponieważ koszty jej montażu są najmniejsze, a także można go przeprowadzić niemal w każdym miejscu.

Współczynnik COP i SCOP pompy ciepła

Pompy ciepła wyróżniają się wysoką efektywnością energetyczną. Wybierając pompę ciepła warto jednak kierować się dwoma parametrami. Pierwszym z nich jest współczynnik COP, który informuje o tym, ile pompa ciepła dostarczy ciepła w stosunku do zużytej ilości energii elektrycznej. Wysokiej klasy pompy ciepła posiadają współczynnik mieszczący się w granicach 3,5 do 5,5, co oznacza, że z 1 kWh pobranego prądu pompa ciepła odda do instalacji grzewczej 3,5-5,5 kWh energii cieplnej.

Drugim ważnym parametrem jest współczynnik SCOP, który określa ilość energii cieplnej dostarczonej do ogrzewania domu w stosunku do pobranej ilości energii elektrycznej w określonym czasie.

Ile prądu zużyje pompa ciepła?

To, ile prądu pobiera pompa ciepła, jest uzależnione od wielu czynników, w tym przede wszystkim od powierzchni budynku, który ma zostać za jej pomocą ogrzany. Nowoczesne technologie zastosowane w pompach ciepła sprawiają, że można oszacować, iż roczne zużycie prądu przez znajduje się na poziomie 20-30 kWh do ogrzania 1 m2 powierzchni. Wpływ na zużycie energii elektrycznej ma również stan termoizolacji budynku, wyposażenie w wentylację (niższe zużycie prądu w przypadku domu energooszczędnego niż w przypadku domu ze słabą izolacją), podłączenie do instalacji grzewczej – tradycyjnych grzejników czy ogrzewania niskotemperaturowego (gdzie zużycie prądu jest dużo niższe, gdy współdziała z np. niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym).

W celu oszacowania zużycia prądu przez pompę ciepła należy wziąć również pod uwagę preferencje domowników pod kątem komfortu cieplnego, czyli temperatury w pomieszczeniach oraz temperaturę ciepłej wody użytkowej. Nie bez znaczenia jest także ilość domowników, która przekłada się na ilość energii niezbędnej do podgrzewania wody użytkowej.

Szacuje się, że w przy standardowym budownictwie na każde 100 m2 roczne zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła to około 2000-3000 kWh. Należy do tego doliczyć również energię elektryczną potrzebną do podgrzania ciepłej wody użytkowej, czyli około 1000 kWh. Jest to jednak wyłącznie uśredniona wartość – oby obliczyć zużycie prądu przez pompę ciepła należy dokonać indywidualnych wyliczeń po uwzględnieniu różnych czynników.

Pozostałe aktualności

Ulga termomodernizacyjna – czym jest, komu przysługuje i na co?

Ulga termomodernizacyjna – czym jest, komu przysługuje i na co?

Ze względu na konieczność podejmowania różnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz poprawy jakości powietrza rząd w 2019 roku...

Pompy ciepła powietrze-woda – zyskaj energię cieplną z powietrza zewnętrznego

Pompy ciepła powietrze-woda – zyskaj energię cieplną z powietrza zewnętrznego

Ze względu na wiele zalet na pompę ciepła jako system grzewczy dla swojego domu decyduje się coraz więcej osób. Najczęściej...

Fotowoltaika z magazynem energii – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Fotowoltaika z magazynem energii – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Fotowoltaika z magazynem energii jest bardzo zgranym duetem, na który z różnych powodów warto postawić. Jakie korzyści można czerpać dzięki...

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to możliwe?

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to możliwe?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku jest bardzo korzystnym rozwiązaniem pod względem finansowym, dlatego wiele osób interesuje się tego rodzaju...

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Przydomowa instalacja fotowoltaiczna to skuteczny sposób na oszczędności i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ze względu na zapotrzebowanie na...