19 lutego 2024

Instalacja off-grid – co warto wiedzieć?

Instalacja off-grid - co warto wiedzieć

W Polsce coraz częściej mówi się o bezpieczeństwie energetycznym, które zapewnić może rozwiązanie, jakim jest instalacja fotowoltaiczna off-grid. W odróżnieniu do najczęściej wybieranych systemów on-grid nie jest ona podłączona do sieci energetycznej, dzięki czemu jest niezależna od zewnętrznego zasilania. Jakie są zalety i wady fotowoltaiki off-grid? Niezbędne informacje na jej temat zaprezentowaliśmy w naszym artykule.

Instalacja off-grid – co to takiego?

Instalacja off-grid, nazywana również instalacją wyspową, jest systemem fotowoltaicznym, który nie jest podłączony do sieci energetycznej. Działa ona dokładnie w ten sam sposób co instalacja on-grid, z tą różnicą, iż jest ona całkowicie niezależna od zewnętrznego zasilania. W instalacji off-grid prąd wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne prąd, który nie może zostać spożytkowany na bieżące potrzeby, nie trafia do sieci, a do magazynów energii, w których jest przechowywany. W momentach, gdy fotowoltaika pracuje mniej wydajnie bądź zaprzestaje działać np. w pochmurne dni lub nocą, możliwe jest wykorzystanie nagromadzonej w akumulatorze energii elektrycznej.

Instalacje off-grid składają się z tych samych komponentów (panele fotowoltaiczne, inwerter, okablowanie, system montażowy) i działają w ten sam sposób, co instalacje on-grid. Różnica pomiędzy nimi polega jedynie na podłączeniu do sieci energetycznej. W związku z tym w przypadku instalacji fotowoltaicznej off-grid nie jest konieczny montaż licznika, licznika dwukierunkowego, zaś konieczny jest magazyn energii, w którym przechowywana będzie nadwyżka wytworzonego przez instalację fotowoltaiczną prądu.

Instalacja fotowoltaiczna off grid – zalety rozwiązania

W obecnych czasach coraz więcej mówi się na temat bezpieczeństwa energetycznego, o które warto zadbać zawczasu. Rozwiązaniem, które umożliwia uzyskanie niezależności i samowystarczalności energetycznej jest właśnie instalacja fotowoltaiczna off-grid. Jakie są wszystkie zalety, które wiążą się z montażem systemu, który wytwarza energię elektryczną i kumuluje ją we własnym magazynie energii?

 • stabilne i niezmienne koszty energii elektrycznej – nie pojawią się żadne dodatkowe wydatki związane z pokryciem zapotrzebowania na prąd,
 • możliwość wykorzystania całości wyprodukowanej energii elektrycznej,
 • niezależność od dostaw energii elektrycznej z zewnątrz,
 • samowystarczalność,
 • stały dostęp do energii elektrycznej, nawet w przypadku okresowych przerw w działaniu sieci energetycznej,
 • odciążenie sieci energetycznej, które jest korzystne dla operatorów systemu dystrybucyjnego,
 • możliwość instalacji praktycznie w każdym miejscu, do którego docierają promienie słoneczne.

Instalacja off-grid – wady

Instalacja off-grid, pomimo wielu zalet, jakie posiada, ma również swoje wady. Wśród słabszych stron tego rodzaju systemu zaliczyć można:

 • wyższy koszt zakupu, który wynika z konieczności montażu magazynów energii,
 • konieczność wymiany akumulatorów po upływie określonego czasu,
 • potrzeba posiadania miejsca, w którym umieszczony zostanie magazyn energii,
 • autonomia energetyczna jest kusząca, jednak system off-grid oznacza również odpowiedzialność za konserwację, zarządzanie i monitorowanie systemu.

Fotowoltaika off-grid – czy warto?

Decydując się na wybór pomiędzy instalacją off-grid a instalacją on-grid warto przede wszystkim dokonać analizy wykazanych powyżej profitów oraz mankamentów obu rozwiązań i wybrać takie, które będzie dla nas najkorzystniejsze.

Oprócz wad i zalet należy także uwzględnić kilka czynników. Istotna jest przede wszystkim lokalizacja. Systemy fotowoltaiczne off-grid najlepiej sprawdzą się w miejscach, gdzie dostęp do podłączenia do sieci energetycznej jest utrudniony lub bardzo kosztowny. Instalacja off-grid jest także dobrym rozwiązaniem w przypadku budynków, które nie korzystają z prądu przez cały rok. Idealnie sprawdzi się za to do miejsc, w których z energii korzysta się okazjonalnie, przede wszystkim wiosną i latem, takich jak np. domki letniskowe.

Niezbędne jest także oszacowanie zapotrzebowania na energię elektryczną, która pozwoli ocenić, czy ilość przechowywana w magazynie energii pozwoli na zaspokojenie potrzeb również w okresie zimowym. Dobrze jest także dokładnie przemyśleć wybór akumulatora, który powinien posiadać odpowiednią moc, dopasowaną do zużycia energii, a także zapewniać efektywne działanie systemu.

Instalacja hybrydowa

Jeśli nie mamy pewności, czy zdecydować się na instalację off-grid czy raczej wybrać instalację on-grid, warto znać rozwiązanie pośrednie. Jest nim instalacja hybrydowa, która łączy w sobie zalety obu rozwiązań. Jest ona jednocześnie wyposażona w magazyn energii oraz podłączona do sieci elektroenergetycznej. W pierwszej kolejności ładuje ona akumulator, zaś nadwyżki ponad pojemność magazynu energii są kierowane do sieci. Instalacja hybrydowa umożliwia korzystanie z prądu nawet w przypadku przerw w dostawie w sieci, co jest jej ogromną zaletą. Oznacza ona jednak również konieczność inwestycji w magazyn energii.

Pozostałe aktualności

Ulga termomodernizacyjna – czym jest, komu przysługuje i na co?

Ulga termomodernizacyjna – czym jest, komu przysługuje i na co?

Ze względu na konieczność podejmowania różnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz poprawy jakości powietrza rząd w 2019 roku...

Pompy ciepła powietrze-woda – zyskaj energię cieplną z powietrza zewnętrznego

Pompy ciepła powietrze-woda – zyskaj energię cieplną z powietrza zewnętrznego

Ze względu na wiele zalet na pompę ciepła jako system grzewczy dla swojego domu decyduje się coraz więcej osób. Najczęściej...

Fotowoltaika z magazynem energii – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Fotowoltaika z magazynem energii – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Fotowoltaika z magazynem energii jest bardzo zgranym duetem, na który z różnych powodów warto postawić. Jakie korzyści można czerpać dzięki...

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to możliwe?

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to możliwe?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku jest bardzo korzystnym rozwiązaniem pod względem finansowym, dlatego wiele osób interesuje się tego rodzaju...

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Przydomowa instalacja fotowoltaiczna to skuteczny sposób na oszczędności i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ze względu na zapotrzebowanie na...