8 grudnia 2023

Jak dobrać grzejniki do pompy ciepła?

Jak dobrać grzejniki do pompy ciepła _ blog

Pompa ciepła to urządzenie niskotemperaturowe, w związku z czym do prawidłowego i ekonomicznego działania potrzebna jest jej odpowiednia instalacja grzewcza. Zazwyczaj system oparty na pompie ciepła łączy się z ogrzewaniem płaszczyznowym, w tym cieszącym się największą popularnością ogrzewaniem podłogowym. Jeśli jednak nie ma możliwości zainstalowania tego rodzaju rozwiązania, możliwe jest połączenie pompy ciepła z innymi, niskotemperaturowymi źródłami ciepła. Na rynku dostępne są już bowiem grzejniki, które sprawdzą się w połączeniu z gruntową lub powietrzną pompą ciepła. Przedstawiamy, na jakie rozwiązania można się zdecydować!

Klasyczne grzejniki do pompy ciepła – czy to dobry pomysł?

Decydując się na termomodernizację budynku coraz częściej wybieranym systemem grzewczym są pompy ciepła. Urządzenia te charakteryzują się wysoką energooszczędnością, co przekłada się na niskie koszty ogrzewania. Należy jednak wiedzieć, że wraz z wymianą systemu służącego do zapewnienia ciepła w budynku konieczne jest zainstalowanie odpowiedniego odbiornika ciepła, czyli instalacji grzewczej. Jeśli będą to klasyczne grzejniki, które osiągają pełną moc dopiero, gdy temperatura wody grzewczej osiągnie około 70-80 stopni Celsjusza, pompa ciepła nie będzie działać zbyt wydajnie. Jest to bowiem urządzenie przeznaczone do ogrzewania niskotemperaturowego. Oznacza to, że wykorzystywana w systemie woda potrzebuje mniejszych temperatur niż woda niezbędna do podgrzania tradycyjnych grzejników. Z tego powodu podczas remontu mającego na celu zapewnienie lepszego ciepła w domach warto rozważyć dodatkowe rozwiązania ukierunkowane również na wymianę instalacji grzewczej.

Pompy ciepła i ogrzewanie płaszczyznowe

Najlepszą możliwą instalacją grzewczą do podłączenia do pompy ciepła jest ogrzewanie płaszczyznowe, które zaliczane jest do instalacji niskotemperaturowych. Największym zainteresowaniem w tym zakresie cieszy się ogrzewanie podłogowe, które jest najwygodniejszym i najbardziej efektywnym sposobem na ogrzewanie domu. Umożliwia ono równomierne rozprowadzanie ciepła po całej powierzchni podłogi, dzięki czemu pomieszczenia są w całości komfortowo ogrzewane.

Jakie grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła wybrać?

Nie zawsze jednak istnieje możliwość, aby wykonać generalny remont i zainstalować ogrzewanie podłogowe. Na szczęście na rynku dostępne są grzejniki o niskiej temperaturze zasilania. Wymagają one niższych temperatur wody lub powietrza niż tradycyjne grzejniki, aby efektywnie ogrzewać pomieszczenia. Jakie grzejniki sprawdzą się najlepiej z pompami ciepła?

Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną

Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną umieszczane są w kanałach znajdujących się w podłodze lub w suficie. Składają się one z rur bądź płyt, przez które przepływa ciepła woda lub powietrze, w efekcie czego dochodzi do oddania ciepła do powietrza w pomieszczeniu poprzez wentylator znajdujący się wewnątrz grzejnika, który kieruje ciepłe powietrze na zewnątrz. Tego rodzaju grzejniki zapewniają wysoki komfort termiczny użytkownikom. Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną posiadają dużą moc grzewczą oraz wysoką wydajność, dlatego idealnie sprawdzają się we wszelkich dużych pomieszczeniach np. magazynach czy halach produkcyjnych. Można je jednak zastosować również w domach lub mieszkaniach, szczególnie wtedy, gdy brakuje miejsca na grzejniki ścienne bądź podłogowe.

Klimakonwektory

Kolejnym rodzaje grzejników o niskich temperaturach zasilania są klimakonwektory. Umożliwiają one nie tylko ogrzewanie, lecz również chłodzenie powietrza. Posiadają wbudowane wentylatory, które wymuszają przepływ zarówno ciepłego, jak i zimnego powietrza. Charakteryzują się wysoką wydajnością, łatwością montażu, estetycznym wyglądem oraz szybkim nagrzewaniem pomieszczeń. Na rynku dostępne są różne modele tych urządzeń – podłogowe, ścienne, kanałowe oraz kasetonowe.

Grzejniki płytowe

Urządzenia niskotemperaturowe, które również można połączyć z pompą ciepła, to grzejniki płytowe. Posiadają one dużą, płaską powierzchnię, składającą się z płaskich rur lub płyt umieszczonych w sporej obudowie, dzięki czemu możliwe jest szybkie nagrzanie danego pomieszczenia. To rozwiązanie, obok ogrzewania podłogowego, cieszy się największą popularnością w przypadku zdecydowania się na pompę ciepła jako system grzewczy w budynku. Są skuteczne, wydajne, zajmują niewiele miejsca, a także posiadają niską temperaturę powierzchniową (nie są gorące w dotyku, a zatem bezpieczne dla użytkowników).

Jak dobrać grzejniki do pompy ciepła?

Bardzo ważnym aspektem wpływającym na wydajność ogrzewania oraz związane z nim koszty, a także na żywotność pompy ciepła oraz komfort cieplny użytkowników jest odpowiednie dobranie grzejników do pompy ciepła. Należy zwrócić uwagę na typ grzejników, decydując się na rozwiązania niskotemperaturowe, a także na moc grzejników. Ze wglądu na konieczność uwzględnienia wielu istotnych parametrów, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy w tym zakresie.

Pozostałe aktualności

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na uzyskiwanie energii elektrycznej dla domu, firmy czy gospodarstwa rolnego w tani i przyjazny dla środowiska sposób....

Zielona energia – co to takiego?

Zielona energia – co to takiego?

Rosnący wzrost zapotrzebowania na prąd dla dużych przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych, a także malejące zasoby służące do produkcji energii elektrycznej...

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Pompy ciepła to nowoczesne, ekologiczne urządzenia grzewcze, które umożliwiają efektywne wykorzystanie energii odnawialnej do ogrzewania domów i podgrzewania wody użytkowej....

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana tradycyjnego pieca gazowego na pompę ciepła jest jednym z kroków, który można podjąć w celu zwiększenia efektywności energetycznej domu...

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Ceny prądu od kilku lat stale rosną, co wyraźnie odczuwają budżety gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. W związku z tym pojawiło...