15 listopada 2023

Jak dobrać pompę ciepła?

Jak dobrać pompę ciepła

System grzewczy oparty na pompie ciepła jest coraz częściej doceniany przez osoby poszukujące sposobu na tanie, a jednocześnie efektywne ogrzewanie domu. Jeśli zastanawiasz się na instalacją pompy ciepła w swoim budynku z całą pewnością zadajesz sobie mnóstwo pytań, w tym jaką pompę ciepła wybrać oraz jak dobrać moc pompy ciepła. Postaramy się pomóc znaleźć odpowiedzi na Twoje pytania, uwzględniając je w treści artykułu.

Wybór rodzaju pompy ciepła

Pierwszym aspektem, jaki powinniśmy rozważyć, gdy interesujemy się pompą ciepła jako systemem grzewczym dla naszej nieruchomości, jest wybór jej rodzaju. Pompy ciepła różnią się przede wszystkim dolnym źródłem ciepła, czyli zasobem naturalnym, z którego system czerpie energię cieplną. I tak wymienić można gruntowe pompy ciepła, wodne pompy ciepła oraz powietrzne pompy ciepła.

Obecnie największą popularnością cieszą się powietrzne pompy, wśród który wymienić można dwa rodzaje: pompy ciepła powietrze-woda oraz pompy ciepła powietrze-powietrze. Oba pobierają ciepło z powietrza atmosferycznego, jednak w przypadku pierwszej jest ono kierowane do instalacji grzewczej oraz instalacji c.w.u., a drugiej bezpośrednio do pomieszczeń. Popularność powietrznych pomp ciepła wynika z niskich kosztów inwestycji, prostego i niemal bezinwazyjnego montażu oraz coraz wyższej wydajności, którą umożliwił postęp technologiczny.

Drugim rodzajem pomp ciepła, które można zainstalować w domach, są pompy ciepła gruntowe. Charakteryzuje je wysoka wydajność, gdyż grunt posiada bardzo stabilną temperaturę, nawet w przypadku ekstremalnego spadku temperatur powietrza. Ich montaż oznacza jednak konieczność wykonania prac na określonej powierzchni działki lub wykonania odwiertów, a to oznacza znacznie wyższe koszty inwestycji.

Funkcje pompy ciepła

Dobór pompy ciepła powinien również uwzględniać nasze oczekiwania pod kątem posiadanych przez nią funkcji. Jeden model pompy ciepła może bowiem być przeznaczony jedynie do ogrzewania, inny posiadać także możliwość podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a jeszcze inny oferować możliwość chłodzenia pomieszczeń, działając w zastępstwie klimatyzacji. Warto zatem zastanowić się, czego oczekujemy od urządzenia.

Parametry pompy ciepła istotne przy wyborze urządzenia

Przy doborze mocy pompy ciepła należy również zwrócić uwagę na posiadane przez nią parametry techniczne. Najbardziej istotne są efektywność pompy ciepła, czyli współczynnik COP oraz moc pompy ciepła.

Współczynnik efektywności pompy ciepła (COP) informuje o tym, ile ciepła zostanie wytworzonego w stosunku do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę ciepła. Im COP jest wyższy, tym mniej potrzeba energii elektrycznej do wytworzenia tej samej ilości ciepła. Z tego powodu warto poszukiwać urządzeń z jak najwyższym parametrem tego typu.

Czynnikiem, który ma ogromne znaczenie, jest moc pompy ciepła. Dobór mocy pompy ciepła powinien zostać tak przemyślany, aby móc pokryć zapotrzebowanie na ciepło w danym budynku. Zbyt mała moc pompy ciepła sprawi, że urządzenie nie będzie zapewniać wystarczającego ogrzewania pomieszczeń, zaś zbyt duża, że zwrot z inwestycji będzie się odwlekał w czasie.

Jak obliczyć, jaka moc pompy ciepła jest potrzebna do ogrzania budynku? Przy dokonywaniu wyliczeń trzeba uwzględnić powierzchnię budynku, zapotrzebowanie na moc cieplną budynku, co jest powiązane z zastosowaną termoizolacją, liczbę użytkowników, a także charakterystykę temperaturową okolicy.

W dużym uproszczeniu moc grzewczą najłatwiej jest ustalić poprzez pomnożenie powierzchni i zapotrzebowania energetycznego budynku. Zakładając, że zapotrzebowanie energetyczne domu jednorodzinnego wynosi średnio 40-50W/m2, to w przypadku budynku o wielkości 120 m2 obliczenia będą wyglądały następująco: 120 m2 x 50 W/m2 = 60 kW. Obliczenia te nie uwzględniają jednak innych czynników, dlatego do ich wykonania warto wezwać ekspertów.

Pomoc przy doborze pompy ciepła

Tylko odpowiednio dobrana pompa ciepła o prawidłowej mocy grzewczej jest w stanie zapewnić ciepło w budynku oraz ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Zakup pompy ciepła powinien zostać dokładnie przemyślany również z tej przyczyny, że zbyt duża moc pompy ciepła może negatywnie przełożyć się na tempo zwrotu z inwestycji. System grzewczy powinien uwzględniać także nasze indywidualne oczekiwania, a także charakteryzować się odpowiednimi parametrami technicznymi, dzięki czemu pompa będzie działała wydajnie przez długie lata i gwarantowała niskie koszty użytkowania.

Zastanawiasz się, jak dobrać pompę ciepła? Służymy pomocą w tym zakresie – skontaktuj się z nami, a pomożemy w doborze najlepszej pompy ciepła.

Pozostałe aktualności

Ulga termomodernizacyjna – czym jest, komu przysługuje i na co?

Ulga termomodernizacyjna – czym jest, komu przysługuje i na co?

Ze względu na konieczność podejmowania różnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz poprawy jakości powietrza rząd w 2019 roku...

Pompy ciepła powietrze-woda – zyskaj energię cieplną z powietrza zewnętrznego

Pompy ciepła powietrze-woda – zyskaj energię cieplną z powietrza zewnętrznego

Ze względu na wiele zalet na pompę ciepła jako system grzewczy dla swojego domu decyduje się coraz więcej osób. Najczęściej...

Fotowoltaika z magazynem energii – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Fotowoltaika z magazynem energii – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Fotowoltaika z magazynem energii jest bardzo zgranym duetem, na który z różnych powodów warto postawić. Jakie korzyści można czerpać dzięki...

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to możliwe?

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to możliwe?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku jest bardzo korzystnym rozwiązaniem pod względem finansowym, dlatego wiele osób interesuje się tego rodzaju...

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Przydomowa instalacja fotowoltaiczna to skuteczny sposób na oszczędności i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ze względu na zapotrzebowanie na...