W domach, firmach, instytucjach i w gospodarstwach rolnych coraz powszechniej montowane są innowacyjne i nowoczesne systemy czerpiące z odnawialnych źródeł energii. Jednym z nich są pompy ciepła, czyli energooszczędne i ekologiczne urządzenia grzewcze zapewniające zarówno komfort cieplny w budynku, jak i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Na czym polega działanie pompy ciepła?
Czym są pompy ciepła?
Poszukując taniego w eksploatacji i wygodnego w użytkowaniu sposobu ogrzewania, coraz większe grono osób podejmuje decyzję o montażu pompy ciepła. Jest to system grzewczy, który bazuje na odnawialnych źródłach energii. Pobiera ciepło z otoczenia budynku – z powietrza, gruntu lub z wody, a następnie kieruje je do znajdującej się wewnątrz instalacji grzewczej. Pompa ciepła może służyć zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i chłodzenia, a także do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Z jakich elementów składa się pompa ciepła? Wyróżnić można dolne źródło ciepła (miejsce, z którego czerpana jest energia), samą pompę ciepła oraz górne źródło ciepła, czyli instalację grzewczą w budynku. Ze względu na dolne źródło ciepła wyróżnia się różne rodzaje pomp ciepła – gruntowe pompy ciepła, powietrzne pompy ciepła (w tym pompy ciepła powietrze-woda oraz pompy ciepła powietrze-powietrze) oraz wodne pompy ciepła. Gruntowa pompa ciepła uznawana jest za najbardziej wydajną, ponieważ grunt stanowi bardzo stabilne źródło ciepła. Najczęściej wybierana jest jednak powietrzna pompa ciepła, ponieważ jej montaż jest niemal bezinwazyjny, zaś dzięki postępowi technologii efektywnością nowoczesne modele dorównują gruntowej.
Zasada działania pompy ciepła
Jak działa pompa ciepła? Zasada działania pompy ciepła opiera się o pozyskiwanie energii cieplnej ze znajdującego się na zewnątrz budynku zasobu naturalnego, czyli z gruntu, powietrza lub z wody, a następnie transport ciepła do instalacji grzewczej w nieruchomości, a także do instalacji podgrzewania wody użytkowej. Najlepszym górnym źródłem ciepła jest ogrzewanie płaszczyznowe, w tym ogrzewanie podłogowe, jednak możliwe jest także podłączenie pomp ciepła pod tradycyjne grzejniki (przy zastosowaniu odpowiednich modeli pomp ciepła). Pompa ciepła może również działać w zastępstwie klimatyzacji, chłodząc pomieszczenia. W tym trybie pompa ciepła usuwa ciepło z budynku i kieruje do wybranego dolnego źródła ciepła.
Działanie pompy ciepła bazuje przede wszystkim na energii odnawialnej, na której opiera się 75% jej pracy. Pozostałe 25% to korzystanie z energii elektrycznej, która jest konieczna do napędu sprężarki. Z tego powodu pompę ciepła bardzo dobrze jest połączyć z fotowoltaiką, która produkuje bezpłatną energią elektryczną w oparciu o promieniowanie słoneczne.
Warto również wiedzieć, że pompę ciepła pomimo zużycia energii elektrycznej nadal uznaje się za najbardziej energooszczędny system grzewczy dostępny na rynku. Wynika to z bardzo niskiego poboru prądu oraz jej wysokiej efektywności. Koszty ogrzewania domu czy firmy po inwestycji w pompę ciepła znacząco maleją.
Montaż pompy ciepła – gdzie jest możliwy?
Ze względu na energooszczędność i wygodne użytkowanie pompa ciepła cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Nie bez znaczenia jest także łatwość montażu, szczególnie powietrznej pompy ciepła. System można w sposób bezinwazyjny zainstalować niemal w każdym pomieszczeniu, bez wydzielania osobnej przestrzeni. To niewielkich rozmiarów urządzenie nie wymaga także wykonywania specjalnych kominów wentylacyjnych. Co więcej, na pompę ciepła mogą się zdecydować zarówno właściciele nowych budynków, jak i budynków starszego budownictwa poddawanych termomodernizacji. Należy jednak wiedzieć, że jest to urządzenie, które najlepiej współgra z ogrzewaniem płaszczyznowym, a do tradycyjnych grzejników, aby zapewnić wysoką efektywność pracy pompy ciepła, należy zadbać o dostosowanie odpowiedniego modelu pompy ciepła (tzw. pompy ciepła wysokotemperaturowe).
Co zapewnia instalacja pompy ciepła?
Praca pompy ciepła jest możliwa przez cały rok. To wielofunkcyjne urządzenie zimą pobiera energią cieplną z otoczenia i zapewnia komfort cieplny w budynku, przez cały rok gwarantuje podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, zaś latem może służyć do chłodzenia pomieszczeń. Wiele zastosowań pompy ciepła to jedna z jego zalet. Najważniejsza z nich, czyli niskie koszty ogrzewania, to argument, który skłania do inwestycji największe grono osób. Obecnie pompa ciepła nie ma na rynku konkurencji pod względem ekonomiczności – to najtańszy system, na jaki możemy się zdecydować. Oprócz tego zapewnia ona niezależność od podwyżek materiałów grzewczych w długiej perspektywie czasowej, gdyż żywotność urządzenia może wynosić nawet 50 lat! Jest to także system ekologiczny, nieprodukujący toksycznych substancji, a przy tym niezawodny, bezpieczny, łatwy w montażu i bardzo wygodny w obsłudze. Nie trzeba przy nim wykonywać żadnych prac za wyjątkiem ustawienia komfortowej dla użytkowników temperatury.
Chcesz dowiedzieć się więcej o pompie ciepła? Zapraszamy do kontaktu!