24 stycznia 2024

Jak obniżyć rachunki za prąd w gospodarstwie domowym?

Jak obniżyć rachunki za prąd w gospodarstwie domowym

Podwyżki stawek energii elektrycznej wyraźnie odczuwają w swoich domowych budżetach niemal wszystkie gospodarstwa domowe. Istnieją jednak skuteczne sposoby na to, aby znacząco zmniejszyć rachunki za prąd. Poniżej przedstawiamy kilka najskuteczniejszych z nich!

W jaki sposób zmniejszyć rachunki za prąd w domu?

Rosnące wydatki na energię elektryczną coraz bardziej Ci doskwierają? Zastanawiasz się, jak obniżyć rachunki za prąd? Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej skuteczniejszych metod!

Oszczędzanie prądu

Jedną z pierwszych metod na to, aby zmniejszyć wysokość rachunków za prąd jest oszczędzanie prądu, czyli ograniczenie jego konsumpcji. W tym celu warto podjąć kilka kroków, takich jak np.:

  • Wyłączanie światła, gdy z niego nie korzystamy;
  • Niepozostawianie urządzeń w trybie czuwania;
  • Niewstawianie gorących naczyń do lodówki – podnosi to jej temperaturę i zwiększa zużycie prądu;
  • Korzystanie ze sprzętów z wysokim zużyciem energii elektrycznej w okresie o najtańszej taryfie prądu;
  • Zadbanie o zachowanie czystości urządzeń elektrycznych oraz o ich regularny serwis;
  • Zmniejszenie mocy urządzeń elektrycznych (np. odkurzacza czy suszarki) podczas ich stosowania;
  • Zainwestowanie w odpowiednią izolację termiczną, aby zapobiec ucieczce ciepła z budynku;
  • Zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach oraz temperatury wody użytkowej, gdy do ogrzewania korzysta się z systemów opartych na energii elektrycznej.

Są to jedynie niektóre sposoby na to, aby oszczędzać prąd. Możliwe jest podjęcie wielu różnorodnych działań, które pozwolą na znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Dopasowanie taryfy

Zmniejszenie wydatków za energię elektryczną można również uzyskać dzięki zmianie taryfy. Choć mogłoby się wydawać, że rozkład godzinowy zużycia prądu jest taki sam dla wszystkich gospodarstw domowych, nic bardziej mylnego. W każdym domu inaczej wyglądają nawyki oraz czas konsumpcji energii elektrycznej. I tak w niektórych gospodarstwach domowych pik poboru energii może mieć miejsce w wolne dni i weekendy, a w innych w ciągu dnia (np. w przypadku osób pracujących zdalnie). Z tego względu warto uwzględnić własne przyzwyczajenia oraz dopasować do nich taryfę.

Urządzenia energooszczędne

Sposobem ograniczenie zużycia energii elektrycznej jest również postawienie na energooszczędne modele urządzeń takich jak pralka, zmywarka, lodówka, czajnik, piekarnik, mikrofalówka czy telewizor. Stare urządzenia zużywają znacznie więcej prądu, dlatego ich wymiana na nowoczesne sprzęty jest zdecydowanie dobrym pomysłem na to, aby obniżyć rachunki za prąd.

Zmiana sprzedawcy prądu

Kolejnym sposobem na to, aby zapewnić sobie oszczędności na rachunkach za prąd, jest zmiana sprzedawcy prądu. Zmienić sprzedawcę prądu można w Polsce począwszy od 2007 roku, gdy w Polsce w sektorze energetycznym zaczęły obowiązywać zasady wolnorynkowe. Z tego uprawienia korzysta jednak dość niewielka liczba gospodarstw domowych, choć wraz z podjęciem decyzji o rozwiązaniu umowy z aktualnym i podpisaniu z nowym dostawcą energii elektrycznej można często liczyć na znacznie niższe rachunki. Warto sprawdzić, jaką ofertę ma konkurencyjny sprzedawca – być może uda się dzięki temu sporo zaoszczędzić.

Inwestycja w technologie OZE

Wszystkie wskazane powyżej sposoby na zmniejszenie rachunków za prąd są z całą pewnością dobrymi praktykami, jednak obecnie najskuteczniejszym sposobem na ograniczenie wydatków na ten cel jest inwestycja w technologie OZE, które umożliwiają produkcję własnej energii elektrycznej.

Fotowoltaika wytwarza prąd dzięki całkowicie bezpłatnemu i ogólnodostępnemu zasobowi, jakim jest promieniowanie słoneczne. Przy odpowiednio dobranej mocy instalacji uwzględniającej zarówno zużycie energii elektrycznej, jak i uwarunkowania z miejsca inwestycji (nasłonecznienie, położeniem względem stron świata, potencjalne zacienienie) możliwe jest zmniejszenie wydatków na prąd nawet o 90%! Z instalacją fotowoltaiczną można dodatkowo połączyć pompę ciepła, czyli energooszczędny system grzewczy, który umożliwia bieżącą autokonsumpcję produkowanej przez panele fotowoltaiczne energii elektrycznej.

Pozostałe aktualności

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na uzyskiwanie energii elektrycznej dla domu, firmy czy gospodarstwa rolnego w tani i przyjazny dla środowiska sposób....

Zielona energia – co to takiego?

Zielona energia – co to takiego?

Rosnący wzrost zapotrzebowania na prąd dla dużych przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych, a także malejące zasoby służące do produkcji energii elektrycznej...

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Pompy ciepła to nowoczesne, ekologiczne urządzenia grzewcze, które umożliwiają efektywne wykorzystanie energii odnawialnej do ogrzewania domów i podgrzewania wody użytkowej....

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana tradycyjnego pieca gazowego na pompę ciepła jest jednym z kroków, który można podjąć w celu zwiększenia efektywności energetycznej domu...

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Ceny prądu od kilku lat stale rosną, co wyraźnie odczuwają budżety gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. W związku z tym pojawiło...