24 stycznia 2024

Jak obniżyć rachunki za prąd w gospodarstwie domowym?

Jak obniżyć rachunki za prąd w gospodarstwie domowym

Podwyżki stawek energii elektrycznej wyraźnie odczuwają w swoich domowych budżetach niemal wszystkie gospodarstwa domowe. Istnieją jednak skuteczne sposoby na to, aby znacząco zmniejszyć rachunki za prąd. Poniżej przedstawiamy kilka najskuteczniejszych z nich!

W jaki sposób zmniejszyć rachunki za prąd w domu?

Rosnące wydatki na energię elektryczną coraz bardziej Ci doskwierają? Zastanawiasz się, jak obniżyć rachunki za prąd? Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej skuteczniejszych metod!

Oszczędzanie prądu

Jedną z pierwszych metod na to, aby zmniejszyć wysokość rachunków za prąd jest oszczędzanie prądu, czyli ograniczenie jego konsumpcji. W tym celu warto podjąć kilka kroków, takich jak np.:

  • Wyłączanie światła, gdy z niego nie korzystamy;
  • Niepozostawianie urządzeń w trybie czuwania;
  • Niewstawianie gorących naczyń do lodówki – podnosi to jej temperaturę i zwiększa zużycie prądu;
  • Korzystanie ze sprzętów z wysokim zużyciem energii elektrycznej w okresie o najtańszej taryfie prądu;
  • Zadbanie o zachowanie czystości urządzeń elektrycznych oraz o ich regularny serwis;
  • Zmniejszenie mocy urządzeń elektrycznych (np. odkurzacza czy suszarki) podczas ich stosowania;
  • Zainwestowanie w odpowiednią izolację termiczną, aby zapobiec ucieczce ciepła z budynku;
  • Zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach oraz temperatury wody użytkowej, gdy do ogrzewania korzysta się z systemów opartych na energii elektrycznej.

Są to jedynie niektóre sposoby na to, aby oszczędzać prąd. Możliwe jest podjęcie wielu różnorodnych działań, które pozwolą na znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Dopasowanie taryfy

Zmniejszenie wydatków za energię elektryczną można również uzyskać dzięki zmianie taryfy. Choć mogłoby się wydawać, że rozkład godzinowy zużycia prądu jest taki sam dla wszystkich gospodarstw domowych, nic bardziej mylnego. W każdym domu inaczej wyglądają nawyki oraz czas konsumpcji energii elektrycznej. I tak w niektórych gospodarstwach domowych pik poboru energii może mieć miejsce w wolne dni i weekendy, a w innych w ciągu dnia (np. w przypadku osób pracujących zdalnie). Z tego względu warto uwzględnić własne przyzwyczajenia oraz dopasować do nich taryfę.

Urządzenia energooszczędne

Sposobem ograniczenie zużycia energii elektrycznej jest również postawienie na energooszczędne modele urządzeń takich jak pralka, zmywarka, lodówka, czajnik, piekarnik, mikrofalówka czy telewizor. Stare urządzenia zużywają znacznie więcej prądu, dlatego ich wymiana na nowoczesne sprzęty jest zdecydowanie dobrym pomysłem na to, aby obniżyć rachunki za prąd.

Zmiana sprzedawcy prądu

Kolejnym sposobem na to, aby zapewnić sobie oszczędności na rachunkach za prąd, jest zmiana sprzedawcy prądu. Zmienić sprzedawcę prądu można w Polsce począwszy od 2007 roku, gdy w Polsce w sektorze energetycznym zaczęły obowiązywać zasady wolnorynkowe. Z tego uprawienia korzysta jednak dość niewielka liczba gospodarstw domowych, choć wraz z podjęciem decyzji o rozwiązaniu umowy z aktualnym i podpisaniu z nowym dostawcą energii elektrycznej można często liczyć na znacznie niższe rachunki. Warto sprawdzić, jaką ofertę ma konkurencyjny sprzedawca – być może uda się dzięki temu sporo zaoszczędzić.

Inwestycja w technologie OZE

Wszystkie wskazane powyżej sposoby na zmniejszenie rachunków za prąd są z całą pewnością dobrymi praktykami, jednak obecnie najskuteczniejszym sposobem na ograniczenie wydatków na ten cel jest inwestycja w technologie OZE, które umożliwiają produkcję własnej energii elektrycznej.

Fotowoltaika wytwarza prąd dzięki całkowicie bezpłatnemu i ogólnodostępnemu zasobowi, jakim jest promieniowanie słoneczne. Przy odpowiednio dobranej mocy instalacji uwzględniającej zarówno zużycie energii elektrycznej, jak i uwarunkowania z miejsca inwestycji (nasłonecznienie, położeniem względem stron świata, potencjalne zacienienie) możliwe jest zmniejszenie wydatków na prąd nawet o 90%! Z instalacją fotowoltaiczną można dodatkowo połączyć pompę ciepła, czyli energooszczędny system grzewczy, który umożliwia bieżącą autokonsumpcję produkowanej przez panele fotowoltaiczne energii elektrycznej.

Pozostałe aktualności

Ulga termomodernizacyjna – czym jest, komu przysługuje i na co?

Ulga termomodernizacyjna – czym jest, komu przysługuje i na co?

Ze względu na konieczność podejmowania różnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz poprawy jakości powietrza rząd w 2019 roku...

Pompy ciepła powietrze-woda – zyskaj energię cieplną z powietrza zewnętrznego

Pompy ciepła powietrze-woda – zyskaj energię cieplną z powietrza zewnętrznego

Ze względu na wiele zalet na pompę ciepła jako system grzewczy dla swojego domu decyduje się coraz więcej osób. Najczęściej...

Fotowoltaika z magazynem energii – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Fotowoltaika z magazynem energii – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Fotowoltaika z magazynem energii jest bardzo zgranym duetem, na który z różnych powodów warto postawić. Jakie korzyści można czerpać dzięki...

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to możliwe?

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to możliwe?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku jest bardzo korzystnym rozwiązaniem pod względem finansowym, dlatego wiele osób interesuje się tego rodzaju...

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Przydomowa instalacja fotowoltaiczna to skuteczny sposób na oszczędności i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ze względu na zapotrzebowanie na...