18 września 2024

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2

Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie, które zapewnia ogrzewanie w domu oraz podgrzewa ciepłą wodę użytkową, a niektóre modele wyposażone są także w opcję chłodzenia w okresie letnim. To nowoczesna, przyjazna dla środowiska naturalnego i ekonomiczna alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych, takich jak kotły gazowe czy węglowe, która w ostatnich latach zyskała sporą popularność. Bardzo ważne jest jednak, aby odpowiednio dobrać jej moc do powierzchni domu. W naszym artykule omówimy szczegółowo kwestię tego, jaki rodzaj oraz jaka moc pompy ciepła do domu 150m2 sprawdzą się najlepiej.

Dobór pompy ciepła do domu a rodzaje urządzeń

Decydując się na to, jaka pompa ciepła do domu o powierzchni 150 m2 jest najlepsza, warto przede wszystkich wiedzieć, że urządzenia te różnią się przede wszystkim źródłem pobierania energii cieplnej. Warto zapoznać się z ich specyfiką, aby wybrać odpowiednie rozwiązanie dla swojego domu. Na rynku dostępne są trzy rodzaje pomp ciepła – wodne, gruntowe oraz powietrzne pompy ciepła.

Wodne pompy ciepła – charakteryzują się wysoką efektywnością i mogą pracować w ekstremalnych warunkach, nawet podczas dużych mrozów. Ich działanie opiera się na pobieraniu ciepła z wody, co oznacza, że nie wszędzie można je zainstalować. Wymagają one dostępu do istniejących zbiorników wodnych lub wiercenia dwóch studni. Koszt instalacji może sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy złotych, a cena samej pompy to około 30 000 – 35 000 zł, co czyni ten wybór dość drogą inwestycją.

Gruntowe pompy ciepła – są bardzo efektywne i sprawdzają się w różnych warunkach, w tym zimą przy bardzo niskich temperaturach. Gruntowa pompa ciepła korzysta bowiem ze stabilnego źródła ciepła, jakim jest grunt. Jednak jej koszt jest również wysoki, zarówno pod względem zakupu, jak i instalacji, co może stanowić znaczne obciążenie finansowe na początku.

Powietrzne pompy ciepła – to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, odpowiednie dla różnych lokalizacji. Są znacznie tańsze niż pompy wodne czy gruntowe, a koszty ich montażu i eksploatacji są relatywnie niewielkie. Montaż pompy ciepła tego typu jest także stosunkowo prosty, a urządzenie zajmuje niewiele miejsca. Przez wiele lat za ich wadę uznawano niską wydajność przy spadku temperatur zewnętrznych, jednak wraz z rozwojem technologii powietrzna pompa ciepła stała się niemal tak wydajna, jak pozostałe rodzaje urządzeń.

Sam rodzaj pompy ciepła to jednak nie wszystko, ponieważ urządzenie może służyć nie tylko do ogrzewania budynku, lecz również do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia pomieszczeń. Przed zakupem systemu warto ustalić, jakie opcje nas interesują oraz znaleźć model urządzenia, który jest wyposażony w pożądane funkcje.

Pompa ciepła do domu o powierzchni 150 m2 – jaką powinna mieć moc?

Pompa ciepła to urządzenie, które umożliwia ogrzewania budynku i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Pompą ciepła można także chłodzić pomieszczenia, o ile jest ona wyposażona w tego rodzaju funkcję. Jeśli zależy nam na efektywnej pracy systemu, a także na niskich kosztach eksploatacji pompy ciepła, ważny jest odpowiedni dobór mocy grzewczej pompy. W tym celu należy przede wszystkim określić, jakie jest zapotrzebowanie cieplne budynku. Dobrej jakości izolacja ścian, dachu i okien znacząco zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło. Dom dobrze izolowany wymaga mniejszej mocy pompy ciepła, ponieważ straty ciepła są zminimalizowane. Szacunkowo energooszczędny dom posiada zapotrzebowanie na ciepło rzędu od 50 do 70 W na m², podczas gdy starsze, słabo izolowane budynki mogą potrzebować od 150 do 200 W na m².

Do obliczenia mocy grzewczej pompy ciepła potrzebne są zapotrzebowanie budynku na ciepło oraz jego powierzchnia, a także ilość mieszkańców. Oblicza się ją wg wzoru:

Moc grzewcza = powierzchnia budynku x zapotrzebowanie energetyczne

W przypadku domu o powierzchni 150 m² ma zapotrzebowanie 70 kWh/m², moc pompy ciepła należy obliczyć zatem tak:

150 x 70 = 10 500 W, czyli 10,5 kW.

Oznacza, że pompa ciepła o mocy 10,5 kW będzie odpowiednia do ogrzewania danego domu. To jednak nie wszystko, ponieważ niezbędna jest także moc pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej. W celu dokonania kalkulacji przyjmuje się, że na jedną osobę przypada moc około 250 W, zatem dla czteroosobowej rodziny potrzeba około 1 kW, aby zapewnić odpowiednie podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.

Ile kosztuje pompa ciepła do domu o powierzchni 150 m2?

Koszt inwestycji w pompę ciepła zależny jest od wielu czynników. Istotna jest cena samego urządzenia, która może się wahać w zależności od jej mocy urządzenia, modelu, posiadanych funkcji. Do kosztu zakupu urządzenia należy także doliczyć koszt montażu pompy ciepła. Dowiedz się więcej: ile kosztuje pompa ciepła.

Interesuje Cię tego rodzaju rozwiązanie? Skontaktuj się z nami, a dokonamy konkretnych kalkulacji. Zapraszamy do kontaktu!

Pozostałe aktualności

Audyt energetyczny budynku – sposób na znalezienie oszczędności

Audyt energetyczny budynku – sposób na znalezienie oszczędności

Audyt energetyczny polega na analizie i ocenie zużycia energii w budynku, zakładzie przemysłowym lub innym obiekcie. Jego celem jest identyfikacja...

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie, które zapewnia ogrzewanie w domu oraz podgrzewa ciepłą wodę użytkową, a niektóre modele wyposażone są...

Pompa ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze?

Pompa ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze?

Decydując się na powietrzną pompę ciepła, która korzysta z odnawialnych źródeł energii, zyskuje się niskie koszty ogrzewania domu, komfort użytkowania,...

Mikroinwerter fotowoltaiczny – co to jest i jak działa?

Mikroinwerter fotowoltaiczny – co to jest i jak działa?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku kluczowych elementów, spośród których najważniejszą rolę pełnią panele fotowoltaiczne oraz inwerter, odpowiedzialny za przekształcanie...

Fotowoltaika zimą – czy można skutecznie korzystać z energii słonecznej w chłodniejszych miesiącach?

Fotowoltaika zimą – czy można skutecznie korzystać z energii słonecznej w chłodniejszych miesiącach?

Fotowoltaika to technologia, która zazwyczaj kojarzy się z letnim słońcem i wysoką produkcją energii. Powszechnie wiadomo bowiem, że panele fotowoltaiczne...