5 lutego 2024

Jaki falownik do fotowoltaiki wybrać?

Jaki falownik do fotowoltaiki wybrać

Decydując się na instalację fotowoltaiczną ważne jest zarówno wybranie modelu i mocy paneli fotowoltaicznych, jak i falownika fotowoltaicznego, zwanego inaczej inwerterem solarnym. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu wytworzoną przez moduły fotowoltaiczne energię elektryczną można wykorzystać do zasilania urządzeń na prąd w gospodarstwach domowych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego falownika do instalacji fotowoltaicznej?

Falownik fotowoltaiczny – jakie ma zadanie?

Fotowoltaika, czyli technologia, która do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje promieniowanie słoneczne, do swojego działania potrzebuje kilku istotnych elementów. Na pierwszym miejscu znajdują się moduły fotowoltaiczne montowane na dachach lub na gruntach, w których powstaje prąd stały. Nie nadaje się on jednak do zasilania sieci energetycznej, w której płynie prąd zmienny. Przekonwertowanie prądu stałego w prąd przemienny jest głównym zadaniem drugiego, bardzo istotnego elementu instalacji fotowoltaicznej – inwertera.

Inwertery fotowoltaiczne pełnią bardzo istotną rolę w fotowoltaice. Bez nich system fotowoltaiczny nie mógłby działać. Oprócz przekształcania prądu stałego w prądu zmienny, pełnią one także inne funkcje. Monitorują pracę instalacji, informują o wystąpieniu usterek, pełnią rolę zabezpieczającą. Więcej na temat roli inwertera możesz dowiedzieć się z artykułu: Czym jest inwerter i do czego służy?

Wybór falownika do instalacji fotowoltaicznej

Warto wiedzieć, że to właśnie od działania inwertera w dużej mierze zależna będzie efektywność i niezawodność instalacji fotowoltaicznej, co przekłada się na rentowność inwestycji. Z tego powodu warto dokładnie przemyśleć jego wybór. Jaki falownik do fotowoltaiki wybrać? Uwagę należy przyłożyć zarówno do parametrów technicznych, jak i innych aspektów, takich jak gwarancja przyznawana przez producenta, posiadane certyfikaty czy opinie o danym modelu urządzenia.

Parametry techniczne inwertera

Na wydajność pracy inwertera wpływ mają parametry takie jak moc falownika, sprawność, tempo wyszukiwania i utrzymywania punktu mocy maksymalnej MPPT. Istotne są również: klasa ochronności IPP, posiadane funkcje monitorujące pracę systemu oraz sam wybór rodzaju inwertera.

Moc inwertera – nominalna wartość falownika określa ilość mocy, jaką inwerter może oddać do sieci energetycznej. Optymalna moc falownika powinna być o około 10-25% większa niż moc wszystkich paneli fotowoltaicznych wykorzystanych do stworzenia systemu.

Sprawność falownika – to parametr informujący o tym, jak skutecznie falownik przekształca prąd stały wygenerowany w modułach fotowoltaicznych w prąd przemienny. Im wyższa wartość tego parametru, tym lepiej. Wybierając falownik trójfazowy powinien on posiadać sprawność na poziomie minimum 97,5%, zaś falownik jednofazowy – co najmniej 97%.

Układ śledzenia mocy MPPT – panele fotowoltaiczne nie posiadają ustalonego punktu mocy maksymalnej (MPP), co oznacza, że jest on inny w zależności od natężenia promieniowania słonecznego i temperatury. W związku z tym bardzo istotną funkcją, w jaką powinien być wyposażony dobry falownik, jest układ śledzenia mocy MPPT, który umożliwia wykrycie momentu, w którym panele fotowoltaiczne pracują z najwyższą mocą, dopasowanie się do jego wartości i utrzymanie przez możliwie najdłuższy czas. MPPT w inwerterze pozwala na zwiększenie ilości produkowanej energii elektrycznej nawet o kilkanaście procent.

Klasa ochronności IPP – klasa ochronności IPP ma przede wszystkim zabezpieczać urządzenie przed różnymi warunkami atmosferycznymi. Montowane na zewnątrz urządzenia powinny posiadać przynajmniej klasę IPP65, dzięki czemu będą szczelne i odpowiednio chronione przed działaniem wilgoci oraz pyłami.

System monitorowania pracy instalacji fotowoltaicznej – falowniki pełnią rolę zabezpieczającą i kontrolującą pracę fotowoltaiki, dlatego warto zwrócić uwagę na to, w jaki rodzaj systemu jest wyposażone wybierane urządzenie. Wartym rozważenia urządzeniem jest inwerter wyposażony w opcję zdalnego monitorowania, co umożliwia stałe śledzenie działania systemu i uzyskiwania na czas informacji o usterkach. Tym samym możliwe jest podjęcie szybkiej reakcji mającej na celu usunięcie awarii, co z kolei przekłada się na skrócenie czasu przerwy w działaniu instalacji.

Rodzaj falownika – na rynku dostępne są falowniki trójfazowe oraz falowniki jednofazowe, które należy dopierać pod kątem mocy instalacji. Dla instalacji fotowoltaicznej o mocy do 3kW zalecane jest zastosowanie falownika jednofazowego, zaś w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 3kW – falownika trójfazowego.

Pozostałe elementy, na które warto zwrócić uwagę

Oprócz wskazanych powyżej parametrów podczas wyboru falownika fotowoltaicznego koniecznie należy zapoznać się z aspektami takimi jak:

Posiadane certyfikaty – inwertery fotowoltaiczne powinny posiadać odpowiednie certyfikaty, które informują o możliwości podłączenia urządzenia do sieci energoelektrycznej oraz są gwarancją bezpiecznej i bezawaryjnej pracy urządzania.

Gwarancja – wybierając falownik do fotowoltaiki warto wybrać model o możliwie najdłuższej gwarancji. Producenci falowników fotowoltaicznych przyznają gwarancję na swoje produkty w wymiarze od 10 do nawet 25 lat.

Opinie o produkcie – przed zakupem inwertera solarnego dobrym pomysłem jest zrobienie dokładnego rozeznania na rynku i zapoznanie się z opiniami o danym modelu urządzenia umieszczonymi przez osoby, które już z niego korzystają oraz z opiniami o danym producencie falowników fotowoltaicznych.

Jak wybrać falownik do fotowoltaiki – podsumowanie

Inwerter fotowoltaiczny jest uznawany za serce każdej instalacji fotowoltaicznej. Z tego powodu istotne jest zwrócenie uwagi na różne czynniki podczas jego wyboru. Dla osób, które nie znają się na sprawach technicznych może być to spory problem, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą podjąć dobrą decyzję. Ważne jest także odpowiednie podłączenie falownika, w związku z czym montaż urządzenia, podobnie jak całego systemu fotowoltaicznego, dobrze jest zlecić profesjonalistom. Od sposobu wykonania instalacji zależne jest bowiem jej bezawaryjne, efektywne i wieloletnie działanie. Z wymienionych powodów dobór i montaż falowników fotowoltaicznych powierzyć warto w ręce Nexenergy.

Pozostałe aktualności

Audyt energetyczny budynku – sposób na znalezienie oszczędności

Audyt energetyczny budynku – sposób na znalezienie oszczędności

Audyt energetyczny polega na analizie i ocenie zużycia energii w budynku, zakładzie przemysłowym lub innym obiekcie. Jego celem jest identyfikacja...

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie, które zapewnia ogrzewanie w domu oraz podgrzewa ciepłą wodę użytkową, a niektóre modele wyposażone są...

Pompa ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze?

Pompa ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze?

Decydując się na powietrzną pompę ciepła, która korzysta z odnawialnych źródeł energii, zyskuje się niskie koszty ogrzewania domu, komfort użytkowania,...

Mikroinwerter fotowoltaiczny – co to jest i jak działa?

Mikroinwerter fotowoltaiczny – co to jest i jak działa?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku kluczowych elementów, spośród których najważniejszą rolę pełnią panele fotowoltaiczne oraz inwerter, odpowiedzialny za przekształcanie...

Fotowoltaika zimą – czy można skutecznie korzystać z energii słonecznej w chłodniejszych miesiącach?

Fotowoltaika zimą – czy można skutecznie korzystać z energii słonecznej w chłodniejszych miesiącach?

Fotowoltaika to technologia, która zazwyczaj kojarzy się z letnim słońcem i wysoką produkcją energii. Powszechnie wiadomo bowiem, że panele fotowoltaiczne...