18 grudnia 2023

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych

Na rynku fotowoltaiki dostępne są różnorodne rodzaje paneli fotowoltaicznych. Od ich wyboru zależy w dużym stopniu wydajność instalacji fotowoltaicznej, dlatego warto dokładnie zapoznać się z różnorodnymi możliwościami. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje paneli słonecznych i czym się pomiędzy sobą różnią.

Panele fotowoltaiczne – jak działają?

Zanim przejdziemy do omawiania, jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych, warto określić, w jaki sposób działają panele słoneczne. Na wstępie zaznaczyć należy, że niezależnie od wybranego modelu modułów, zasada działania jest dokładnie taka sama. Pobierają one energię słoneczną, a następnie przekształcają w prąd stały. Trafia on z kolei do falownika, w którym zostaje przekształcony na prąd zmienny o parametrach umożliwiających zasilanie urządzeń elektrycznych. Instalacja fotowoltaiczna dostarcza zatem energię elektryczną, która jest całkowicie bezpłatna, a przy tym ekologiczna. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z artykułu: Jak działa fotowoltaika?

Ilość wytworzonej energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej zależna jest od kilku czynników. Znaczenie ma zarówno miejsce montażu, odpowiednio dobrane pod kątem nasłonecznienia, jak i wybór rodzaju paneli słonecznych. Na rynku dostępne są bowiem ogniwa o większej oraz o mniejszej wydajności.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Rodzaje paneli fotowoltaicznych różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim rodzajem materiału, z którego zostały wykonane. W znaczący sposób wpływa on na wydajność oraz inne parametry modułów. Poniżej prezentujemy możliwe opcje wyboru paneli słonecznych.

Panele polikrystaliczne

Panele polikrystaliczne posiadają charakterystyczną, jasnoniebieską barwę. Są one wykonane z polikryształu krzemu. Wyróżnia je sprawność na poziomie około 14-16%, co w praktyce oznacza, że są znacznie mniej wydajne niż panele monokrystaliczne. Do uzyskania tej samej mocy, co ich bardziej sprawne odpowiedniki, konieczne jest zamontowanie ich większej ilości. To z kolei oznacza, że dla wytworzenia tej samej ilości energii elektrycznej wymagają większej powierzchni instalacyjnej. Są one jednocześnie znacznie tańszym rozwiązaniem, a przy tym posiadają równie wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz podobną żywotność (25-30 lat), co moduły monokrystaliczne.

Panele monokrystaliczne

Panele monokrystaliczne są nowocześniejszym modelem modułów fotowoltaicznych. Ogniwa monokrystaliczne one wykonane z pojedynczego kryształu krzemu, a ich barwa jest ciemnoniebieska po czarną. Istotną zaletą tego rodzaju modułów jest ich sprawność, która znajduje się w granicach 15-19%, co oznacza, że dla uzyskania tej samej mocy potrzebna jest mniejsza ilość paneli niż w przypadku modułów polikrystalicznych. Są to niezwykle estetyczne rozwiązania, szczególnie w wersji Full Black, a przy tym bardzo wydajne i sprawdzą się nawet wtedy, gdy posiadamy ograniczoną powierzchnię do montażu instalacji. Warto jednak wiedzieć, że są one jednocześnie droższe niż ogniwa polikrystaliczne, jednak nie są potrzebne w tak dużej ilości. W związku z tym ich wybór może często okazać się bardziej opłacalny.

Panele amorficzne

Ogniwa fotowoltaiczne z krzemu amorficznego to rodzaj paneli fotowoltaicznych, które charakteryzują się najmniejszą sprawnością. Ich wydajność wynosi od 6 do 10%. Produkowane są one z krzemu amorficznego, inaczej krzemu niekrystalicznego i wyróżnia je niebieski kolor. Są to panele bardzo lekkie i elastyczne, a przy tym proste w montażu. Można je zainstalować nawet na elewacji budynków. Charakteryzuje je jednocześnie stosunkowo krótka żywotność – 10 lat, a przy tym są bardzo tanie. Panele te są stosunkowo rzadko wybierane przez inwestorów ze względu na słabe parametry techniczne.

Panele drugiego typu – panele cienkowarstwowe

Kolejny rodzaj paneli fotowoltaicznych nie jest wykonany z kryształów krzemu, lecz z innych materiałów. Tego rodzaju panele są określane mianem paneli cienkowarstwowych. Zazwyczaj są one produkowane z jednego ogniwa i możliwe do zamontowania np. na elewacji budynków ze względu na ich lekkość i elastyczność.

Wśród materiałów, z których wykonuje się panele cienkowarstwowe, wyróżnić można m.in. silikon amorficzny (a-SI), tellurek kadmu (CdTe) oraz połączenia miedzi, indu, galu i selenu (CIGS). Wszystkie te rodzaje paneli fotowoltaicznych wyróżnia stosunkowo niska sprawność, porównywalna do uzyskiwanej przez ogniwa amorficzne.

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych – które wybrać?

Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje paneli fotowoltaicznych, a ich wybór znacząco wpływa na wydajność fotowoltaiki. Podczas dokonywania decyzji warto uwzględnić, jaka ma być moc instalacji fotowoltaicznej i dopasować moduły fotowoltaiczne do zapotrzebowania oraz warunków w miejscu montażu. Podejmując współpracę z nami, możesz liczyć na naszą fachową pomoc w tym zakresie! Zapraszamy do kontaktu.

Pozostałe aktualności

Ulga termomodernizacyjna – czym jest, komu przysługuje i na co?

Ulga termomodernizacyjna – czym jest, komu przysługuje i na co?

Ze względu na konieczność podejmowania różnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz poprawy jakości powietrza rząd w 2019 roku...

Pompy ciepła powietrze-woda – zyskaj energię cieplną z powietrza zewnętrznego

Pompy ciepła powietrze-woda – zyskaj energię cieplną z powietrza zewnętrznego

Ze względu na wiele zalet na pompę ciepła jako system grzewczy dla swojego domu decyduje się coraz więcej osób. Najczęściej...

Fotowoltaika z magazynem energii – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Fotowoltaika z magazynem energii – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Fotowoltaika z magazynem energii jest bardzo zgranym duetem, na który z różnych powodów warto postawić. Jakie korzyści można czerpać dzięki...

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to możliwe?

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to możliwe?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku jest bardzo korzystnym rozwiązaniem pod względem finansowym, dlatego wiele osób interesuje się tego rodzaju...

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Przydomowa instalacja fotowoltaiczna to skuteczny sposób na oszczędności i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ze względu na zapotrzebowanie na...