18 grudnia 2023

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych

Na rynku fotowoltaiki dostępne są różnorodne rodzaje paneli fotowoltaicznych. Od ich wyboru zależy w dużym stopniu wydajność instalacji fotowoltaicznej, dlatego warto dokładnie zapoznać się z różnorodnymi możliwościami. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje paneli słonecznych i czym się pomiędzy sobą różnią.

Panele fotowoltaiczne – jak działają?

Zanim przejdziemy do omawiania, jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych, warto określić, w jaki sposób działają panele słoneczne. Na wstępie zaznaczyć należy, że niezależnie od wybranego modelu modułów, zasada działania jest dokładnie taka sama. Pobierają one energię słoneczną, a następnie przekształcają w prąd stały. Trafia on z kolei do falownika, w którym zostaje przekształcony na prąd zmienny o parametrach umożliwiających zasilanie urządzeń elektrycznych. Instalacja fotowoltaiczna dostarcza zatem energię elektryczną, która jest całkowicie bezpłatna, a przy tym ekologiczna. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z artykułu: Jak działa fotowoltaika?

Ilość wytworzonej energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej zależna jest od kilku czynników. Znaczenie ma zarówno miejsce montażu, odpowiednio dobrane pod kątem nasłonecznienia, jak i wybór rodzaju paneli słonecznych. Na rynku dostępne są bowiem ogniwa o większej oraz o mniejszej wydajności.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Rodzaje paneli fotowoltaicznych różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim rodzajem materiału, z którego zostały wykonane. W znaczący sposób wpływa on na wydajność oraz inne parametry modułów. Poniżej prezentujemy możliwe opcje wyboru paneli słonecznych.

Panele polikrystaliczne

Panele polikrystaliczne posiadają charakterystyczną, jasnoniebieską barwę. Są one wykonane z polikryształu krzemu. Wyróżnia je sprawność na poziomie około 14-16%, co w praktyce oznacza, że są znacznie mniej wydajne niż panele monokrystaliczne. Do uzyskania tej samej mocy, co ich bardziej sprawne odpowiedniki, konieczne jest zamontowanie ich większej ilości. To z kolei oznacza, że dla wytworzenia tej samej ilości energii elektrycznej wymagają większej powierzchni instalacyjnej. Są one jednocześnie znacznie tańszym rozwiązaniem, a przy tym posiadają równie wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz podobną żywotność (25-30 lat), co moduły monokrystaliczne.

Panele monokrystaliczne

Panele monokrystaliczne są nowocześniejszym modelem modułów fotowoltaicznych. Ogniwa monokrystaliczne one wykonane z pojedynczego kryształu krzemu, a ich barwa jest ciemnoniebieska po czarną. Istotną zaletą tego rodzaju modułów jest ich sprawność, która znajduje się w granicach 15-19%, co oznacza, że dla uzyskania tej samej mocy potrzebna jest mniejsza ilość paneli niż w przypadku modułów polikrystalicznych. Są to niezwykle estetyczne rozwiązania, szczególnie w wersji Full Black, a przy tym bardzo wydajne i sprawdzą się nawet wtedy, gdy posiadamy ograniczoną powierzchnię do montażu instalacji. Warto jednak wiedzieć, że są one jednocześnie droższe niż ogniwa polikrystaliczne, jednak nie są potrzebne w tak dużej ilości. W związku z tym ich wybór może często okazać się bardziej opłacalny.

Panele amorficzne

Ogniwa fotowoltaiczne z krzemu amorficznego to rodzaj paneli fotowoltaicznych, które charakteryzują się najmniejszą sprawnością. Ich wydajność wynosi od 6 do 10%. Produkowane są one z krzemu amorficznego, inaczej krzemu niekrystalicznego i wyróżnia je niebieski kolor. Są to panele bardzo lekkie i elastyczne, a przy tym proste w montażu. Można je zainstalować nawet na elewacji budynków. Charakteryzuje je jednocześnie stosunkowo krótka żywotność – 10 lat, a przy tym są bardzo tanie. Panele te są stosunkowo rzadko wybierane przez inwestorów ze względu na słabe parametry techniczne.

Panele drugiego typu – panele cienkowarstwowe

Kolejny rodzaj paneli fotowoltaicznych nie jest wykonany z kryształów krzemu, lecz z innych materiałów. Tego rodzaju panele są określane mianem paneli cienkowarstwowych. Zazwyczaj są one produkowane z jednego ogniwa i możliwe do zamontowania np. na elewacji budynków ze względu na ich lekkość i elastyczność.

Wśród materiałów, z których wykonuje się panele cienkowarstwowe, wyróżnić można m.in. silikon amorficzny (a-SI), tellurek kadmu (CdTe) oraz połączenia miedzi, indu, galu i selenu (CIGS). Wszystkie te rodzaje paneli fotowoltaicznych wyróżnia stosunkowo niska sprawność, porównywalna do uzyskiwanej przez ogniwa amorficzne.

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych – które wybrać?

Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje paneli fotowoltaicznych, a ich wybór znacząco wpływa na wydajność fotowoltaiki. Podczas dokonywania decyzji warto uwzględnić, jaka ma być moc instalacji fotowoltaicznej i dopasować moduły fotowoltaiczne do zapotrzebowania oraz warunków w miejscu montażu. Podejmując współpracę z nami, możesz liczyć na naszą fachową pomoc w tym zakresie! Zapraszamy do kontaktu.

Pozostałe aktualności

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na uzyskiwanie energii elektrycznej dla domu, firmy czy gospodarstwa rolnego w tani i przyjazny dla środowiska sposób....

Zielona energia – co to takiego?

Zielona energia – co to takiego?

Rosnący wzrost zapotrzebowania na prąd dla dużych przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych, a także malejące zasoby służące do produkcji energii elektrycznej...

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Pompy ciepła to nowoczesne, ekologiczne urządzenia grzewcze, które umożliwiają efektywne wykorzystanie energii odnawialnej do ogrzewania domów i podgrzewania wody użytkowej....

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana tradycyjnego pieca gazowego na pompę ciepła jest jednym z kroków, który można podjąć w celu zwiększenia efektywności energetycznej domu...

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Ceny prądu od kilku lat stale rosną, co wyraźnie odczuwają budżety gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. W związku z tym pojawiło...