24 stycznia 2024

Magazyn energii do fotowoltaiki – czym jest, jak działa i jakie korzyści zapewnia?

Magazyn energii do fotowoltaiki - czym jest, jak działa i jakie korzyści zapewnia

Instalacje fotowoltaiczne montowane są w domach jednorodzinnych coraz częściej, jednak wraz z wzrostem ilości przydomowych elektrowni słonecznych rośnie problem związany z przechowywaniem wytworzonej w nadmiarze energii elektrycznej. Możliwe jest jej przesłanie do sieci energetycznej, choć rozwiązanie to ma swoje wady. Istnieje jednak drugi sposób, jakim jest podłączenie do instalacji fotowoltaicznej magazynu energii. Umożliwia ona zapewnienie bezpieczeństwa zasilania awaryjnego, pozwala uzyskać niezależność energetyczną, a także jest sposobem na zwiększenie autokonsumpcji prądu.

Zasada działania magazynu energii do fotowoltaiki

Magazyn energii do fotowoltaiki, znany również jako akumulator do fotowoltaiki, jest zdefiniowany w ustawie o OZE jako “urządzenie lub zespół urządzeń służących do przechowywania energii w dowolnej postaci”. Umożliwia on zatem kumulowanie energii elektrycznej wytworzonej w nadmiernej ilości przez instalację fotowoltaiczną. Wygenerowane nadwyżki energii ładują akumulatory, a w momencie, gdy nastąpi potrzeba skorzystania z niej, jest ona przesyłana do gniazdek w celu zasilania urządzeń na prąd.

Magazynowanie energii w akumulatorach pozwala lepiej wykorzystać energię elektryczną, jaką wytwarza instalacja fotowoltaiczna, zapewnia niezależność energetyczną od dostaw prądu z sieci oraz pozwala na zwiększenie autokonsumpcji prądu. To bardzo dobre rozwiązanie, zapewniające właścicielom instalacji fotowoltaicznej wiele korzyści.

Zalety korzystania z magazynów energii

Istnieje wiele korzyści z podłączenia magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej. Montaż akumulatora oznacza przede wszystkim brak konieczności przesyłania wygenerowanej energii elektrycznej do sieci, dzięki czemu nie ma konieczności odsprzedaży prądu i jego zakupu od dostawcy. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które korzystają z systemu zwanego net-billing, uznawanego za mniej korzystny dla prosumentów niż obowiązujący do końca marca 2022 roku system opustów. Magazyn energii pozwala również na zwiększenie autokonsumpcji – dzięki niemu możliwe jest lepsze wykorzystanie wygenerowanego prądu przez instalację fotowoltaiczną.

Zaletą podłączenia magazynu energii do nowopowstałej bądź istniejącej instalacji fotowoltaicznej jest także bezpieczeństwo energetyczne. Akumulatory do fotowoltaiki z funkcją zasilania awaryjnego pozwalają na uniknięcie wszelkich przerw w dostawie prądu powstałych ze względu na awarie czy przeciążenie sieci energetycznej.

Magazyn energii wyróżnia się również długoletnią żywotnością, która wynosi 20-30 lat. Do niedawna urządzenia te nie były objęte żadnymi dofinansowaniami, jednak wprowadzone zmiany sprawiły, że możliwe jest uzyskanie dotacji do akumulatorów z programów takich jak Mój Prąd, co znacznie zmniejsza wydatki na zakup i montaż magazynu energii, a tym samym podnosi rentowność inwestycji i skraca czas zwrotu z niej.

Jak wybrać domowe magazyny energii do fotowoltaiki?

Z magazynem energii elektrycznej powiązanych jest wiele profitów dla inwestorów, a odczuwają je szczególnie prosumenci, którzy zdecydowali się na montaż instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022 roku. Rosnąca świadomość zagrożenia związanego z bezpieczeństwem energetycznym również stanowi powód, dla którego magazynami energii interesuje się coraz większe grono osób. Jak jednak wybrać magazyn energii?

Przy wyborze magazynu energii należy przede wszystkim wziąć pod uwagę moc instalacji fotowoltaicznej, która z kolei powinna odpowiadać temu, jakie jest zużycie energii w danym gospodarstwie domowym. Decydując się na dany model urządzenia warto wziąć pod uwagę jego pojemność użytkową, żywotność akumulatora, moc przyłączeniową, modułową konstrukcję (umożliwi w przyszłości zwiększenie mocy – w razie pojawienia się takiej potrzeby), gwarancję na urządzenie.

Podsumowując, magazyny energii elektrycznej to korzystne rozwiązanie, dzięki któremu możemy całkowicie uniezależnić się od sieci energetycznej i lepiej spożytkować wygenerowany przez fotowoltaikę prąd. Warto w nie zainwestować, szczególnie w dobie różnorodnych programów, które znacznie obniżają całkowity koszt inwestycji.

Pozostałe aktualności

Ulga termomodernizacyjna – czym jest, komu przysługuje i na co?

Ulga termomodernizacyjna – czym jest, komu przysługuje i na co?

Ze względu na konieczność podejmowania różnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz poprawy jakości powietrza rząd w 2019 roku...

Pompy ciepła powietrze-woda – zyskaj energię cieplną z powietrza zewnętrznego

Pompy ciepła powietrze-woda – zyskaj energię cieplną z powietrza zewnętrznego

Ze względu na wiele zalet na pompę ciepła jako system grzewczy dla swojego domu decyduje się coraz więcej osób. Najczęściej...

Fotowoltaika z magazynem energii – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Fotowoltaika z magazynem energii – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Fotowoltaika z magazynem energii jest bardzo zgranym duetem, na który z różnych powodów warto postawić. Jakie korzyści można czerpać dzięki...

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to możliwe?

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to możliwe?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku jest bardzo korzystnym rozwiązaniem pod względem finansowym, dlatego wiele osób interesuje się tego rodzaju...

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Przydomowa instalacja fotowoltaiczna to skuteczny sposób na oszczędności i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ze względu na zapotrzebowanie na...