24 stycznia 2024

Magazyn energii do fotowoltaiki – czym jest, jak działa i jakie korzyści zapewnia?

Magazyn energii do fotowoltaiki - czym jest, jak działa i jakie korzyści zapewnia

Instalacje fotowoltaiczne montowane są w domach jednorodzinnych coraz częściej, jednak wraz z wzrostem ilości przydomowych elektrowni słonecznych rośnie problem związany z przechowywaniem wytworzonej w nadmiarze energii elektrycznej. Możliwe jest jej przesłanie do sieci energetycznej, choć rozwiązanie to ma swoje wady. Istnieje jednak drugi sposób, jakim jest podłączenie do instalacji fotowoltaicznej magazynu energii. Umożliwia ona zapewnienie bezpieczeństwa zasilania awaryjnego, pozwala uzyskać niezależność energetyczną, a także jest sposobem na zwiększenie autokonsumpcji prądu.

Zasada działania magazynu energii do fotowoltaiki

Magazyn energii do fotowoltaiki, znany również jako akumulator do fotowoltaiki, jest zdefiniowany w ustawie o OZE jako “urządzenie lub zespół urządzeń służących do przechowywania energii w dowolnej postaci”. Umożliwia on zatem kumulowanie energii elektrycznej wytworzonej w nadmiernej ilości przez instalację fotowoltaiczną. Wygenerowane nadwyżki energii ładują akumulatory, a w momencie, gdy nastąpi potrzeba skorzystania z niej, jest ona przesyłana do gniazdek w celu zasilania urządzeń na prąd.

Magazynowanie energii w akumulatorach pozwala lepiej wykorzystać energię elektryczną, jaką wytwarza instalacja fotowoltaiczna, zapewnia niezależność energetyczną od dostaw prądu z sieci oraz pozwala na zwiększenie autokonsumpcji prądu. To bardzo dobre rozwiązanie, zapewniające właścicielom instalacji fotowoltaicznej wiele korzyści.

Zalety korzystania z magazynów energii

Istnieje wiele korzyści z podłączenia magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej. Montaż akumulatora oznacza przede wszystkim brak konieczności przesyłania wygenerowanej energii elektrycznej do sieci, dzięki czemu nie ma konieczności odsprzedaży prądu i jego zakupu od dostawcy. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które korzystają z systemu zwanego net-billing, uznawanego za mniej korzystny dla prosumentów niż obowiązujący do końca marca 2022 roku system opustów. Magazyn energii pozwala również na zwiększenie autokonsumpcji – dzięki niemu możliwe jest lepsze wykorzystanie wygenerowanego prądu przez instalację fotowoltaiczną.

Zaletą podłączenia magazynu energii do nowopowstałej bądź istniejącej instalacji fotowoltaicznej jest także bezpieczeństwo energetyczne. Akumulatory do fotowoltaiki z funkcją zasilania awaryjnego pozwalają na uniknięcie wszelkich przerw w dostawie prądu powstałych ze względu na awarie czy przeciążenie sieci energetycznej.

Magazyn energii wyróżnia się również długoletnią żywotnością, która wynosi 20-30 lat. Do niedawna urządzenia te nie były objęte żadnymi dofinansowaniami, jednak wprowadzone zmiany sprawiły, że możliwe jest uzyskanie dotacji do akumulatorów z programów takich jak Mój Prąd, co znacznie zmniejsza wydatki na zakup i montaż magazynu energii, a tym samym podnosi rentowność inwestycji i skraca czas zwrotu z niej.

Jak wybrać domowe magazyny energii do fotowoltaiki?

Z magazynem energii elektrycznej powiązanych jest wiele profitów dla inwestorów, a odczuwają je szczególnie prosumenci, którzy zdecydowali się na montaż instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022 roku. Rosnąca świadomość zagrożenia związanego z bezpieczeństwem energetycznym również stanowi powód, dla którego magazynami energii interesuje się coraz większe grono osób. Jak jednak wybrać magazyn energii?

Przy wyborze magazynu energii należy przede wszystkim wziąć pod uwagę moc instalacji fotowoltaicznej, która z kolei powinna odpowiadać temu, jakie jest zużycie energii w danym gospodarstwie domowym. Decydując się na dany model urządzenia warto wziąć pod uwagę jego pojemność użytkową, żywotność akumulatora, moc przyłączeniową, modułową konstrukcję (umożliwi w przyszłości zwiększenie mocy – w razie pojawienia się takiej potrzeby), gwarancję na urządzenie.

Podsumowując, magazyny energii elektrycznej to korzystne rozwiązanie, dzięki któremu możemy całkowicie uniezależnić się od sieci energetycznej i lepiej spożytkować wygenerowany przez fotowoltaikę prąd. Warto w nie zainwestować, szczególnie w dobie różnorodnych programów, które znacznie obniżają całkowity koszt inwestycji.

Pozostałe aktualności

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na uzyskiwanie energii elektrycznej dla domu, firmy czy gospodarstwa rolnego w tani i przyjazny dla środowiska sposób....

Zielona energia – co to takiego?

Zielona energia – co to takiego?

Rosnący wzrost zapotrzebowania na prąd dla dużych przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych, a także malejące zasoby służące do produkcji energii elektrycznej...

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Pompy ciepła to nowoczesne, ekologiczne urządzenia grzewcze, które umożliwiają efektywne wykorzystanie energii odnawialnej do ogrzewania domów i podgrzewania wody użytkowej....

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana tradycyjnego pieca gazowego na pompę ciepła jest jednym z kroków, który można podjąć w celu zwiększenia efektywności energetycznej domu...

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Ceny prądu od kilku lat stale rosną, co wyraźnie odczuwają budżety gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. W związku z tym pojawiło...