18 grudnia 2023

Mycie paneli fotowoltaicznych – czym czyścić panele słoneczne?

Mycie paneli fotowoltaicznych - czym czyścić panele słoneczne

Instalacje fotowoltaiczne stały się częścią naszego krajobrazu, a na ich montaż decyduje się coraz więcej osób. W związku z tym rodzi się mnóstwo pytań, w tym również o to, czy konieczne jest czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Zarówno mycie, jak i systematyczna konserwacja fotowoltaiki to sposób na zadbanie o ich prawidłowe działanie i wydajność. Jednak w jaki sposób powinno się myć panele fotowoltaiczne, czy samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych to dobry pomysł oraz jakie środki do tego stosować? Wszelkie wątpliwości postaramy się rozwiać w naszym artykule!

Dlaczego warto czyścić panele fotowoltaiczne?

Przez wiele lat w społeczeństwie pokutowało przekonanie, że paneli fotowoltaicznych nie trzeba w żaden sposób czyścić. Jednak zanieczyszczenia, takie jak chociażby pyły z drzew czy okolicznych pól, mech, spaliny, liście, kurz czy ptasie odchody mogą przyczyniać się do spadku wydajności ogniw fotowoltaicznych. Narażona na długotrwałe działanie zanieczyszczeń fotowoltaika może obniżyć swoją sprawność nawet o 20%. Aby panele fotowoltaiczne działały w pełni efektywnie muszą być bowiem czyste. Z tej przyczyny, w trosce o zapewnienie wydajnej i długotrwałej pracy instalacji fotowoltaicznej, warto zatroszczyć się o odpowiednie, regularne czyszczenie paneli słonecznych.

Samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych – czy to dobry pomysł?

W związku z koniecznością czyszczenia fotowoltaiki pojawia się pytanie, czy możemy wykonywać tego rodzaju pracę w samodzielny sposób. Na takie rozwiązanie można zdecydować się wtedy, gdy dostęp do fotowoltaiki nie jest w żaden sposób utrudniony np. panele znajdują się na gruncie lub zadbamy o prawidłowe zabezpieczenie przed upadkiem. Konieczne jest także zadbanie o zastosowanie odpowiednich środków czystości, które nie naruszą struktury modułów fotowoltaicznych.

W zdecydowanej większości przypadków dużo lepszym rozwiązaniem jest powierzenie czyszczenia fotowoltaiki ekspertom. Proces ten nie jest bowiem prosty, często wymaga pracy na wysokości, co jest zadaniem ryzykownym i trudnym, wymagającym odpowiedniego przygotowania, a także potrzebne jest do tego posiadanie profesjonalnych preparatów czyszczących. Z tego powodu wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług wykwalifikowanych specjalistów, którzy zrealizują usługę sprawnie, bezpiecznie i dokładnie.

Jakich środków używać do samodzielnego czyszczenia paneli słonecznych?

Do czyszczenia paneli fotowoltaicznych należy stosować odpowiednie środki czyszczące. W tym celu najlepiej zastosować destylowaną, demineralizowaną wodę, która nie pozostawi smug oraz nie spowoduje powstania osadów kamienia na hartowanym szkle. W przypadku dużego zabrudzenia paneli można także użyć mieszaniny niewielkiej ilości płynu do mycia szyb z octem winnym. Istotne jest skorzystanie z akcesoriów do mycia wykonanych z delikatnych materiałów, ponieważ powierzchnia modułów fotowoltaicznych jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju zarysowania. Z tej przyczyny najlepszymi narzędziami do czyszczenia fotowoltaiki będą miękka, najlepiej nylonowa gąbka lub szczotka z miękkim włosiem, które nie spowodują uszkodzenia i zarysowania szkła. Wszelkie agresywne środki czystości i materiały mogą spowodować naruszenie delikatnej struktury ogniw, co z kolei przyczyni się do obniżenia wydajności paneli fotowoltaicznych.

Metody czyszczenia paneli fotowoltaicznych przez profesjonalistów

Chcąc zadbać o czystość paneli fotowoltaicznych, dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanej w tego rodzaju działaniach firmy. Wykorzystują one profesjonalne sposoby i środki do czyszczenia powierzchni modułów. Najczęściej stosowane są następujące systemy:

  • system jonowo-katoniowy – umożliwia oczyszczenie paneli fotowoltaicznych w 99,9% za pomocą wody filtrowanej połączonej z żywicą ze złożem mieszanym;
  • system odwróconej osmozy – pozwala na oczyszczenie modułów w 95-98% wykorzystując do tego wodę demineralizowaną za pomocą tzw. filtru membranowego;
  • systemy prętowe (modułowe lub teleskopowe/węglowe lub aluminiowe).

Firmy czyszczące korzystają również ze specjalistycznych narzędzi np. lekkich i wytrzymałych kijów przepływowych wyprodukowanych z włókien karbonowych. Są one specjalnie wyizolowane i wytrzymują napięcie nawet do 1500 V, co znacznie ogranicza ryzyko porażenia prądem.

Mycie paneli fotowoltaicznych a bezpieczeństwo

Warto wiedzieć, że instalacja fotowoltaiczna jest systemem, który podłączony jest pod wysokie napięcie. Z tego powodu, aby uniknąć porażenia prądem, przed przystąpieniem do czyszczenia fotowoltaiki należy bezwzględnie odłączyć ją od sieci energetycznej. Warto również skorzystać z odpowiednio zaizolowanych narzędzi czyszczących. W przypadku mycia paneli fotowoltaicznych znajdujących się na dachu najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzanie prac z gruntu. Jeśli nie jest to możliwe, podczas pracy na wysokościach należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie, takie jak uprząż i linę asekuracyjną.

Czego unikać podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych?

Dbając o przydomową instalację fotowoltaiczną warto zatroszczyć się o jej prawidłowe mycie. Bardzo ważne jest dołożenie starań, aby nie popełniać zasadniczych błędów, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo, jak i na wydajność fotowoltaiki. Przede wszystkim nie czyścimy paneli fotowoltaicznych, gdy są podłączone do sieci energetycznej (aby uniknąć porażenia prądem), ani wtedy, gdy są nagrzane. Najlepszą porą na wykonywanie tego rodzaju prac jest poranek lub wieczór. Należy również unikać mycia paneli fotowoltaicznych za pomocą wody z kranu oraz nie używać do tego celu myjki ciśnieniowej, mogącej spowodować uszkodzenie łączeń modułów fotowoltaicznych. Bezwzględnie należy również pamiętać o tym, aby nie chodzić po panelach fotowoltaicznych.

Kiedy czyścić panele fotowoltaiczne? 

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinno mieć miejsce nie częściej niż dwa razy do roku. Rekomendowanymi porami na przeprowadzenie tego rodzaju działań są wiosna, a także jesień. Warto również wiedzieć, że w czasie zimy nie jest konieczne usuwanie śniegu z instalacji fotowoltaicznej, gdyż zazwyczaj nie leży on tam zbyt długo – ustawienie pod odpowiednim kątem sprawia, że śnieg szybko z nich spada.

Konserwacja paneli fotowoltaicznych

Mycie paneli fotowoltaicznych to nie jedyny sposób na to, aby zadbać o wydajność instalacji PV. Istotne znaczenie ma także konserwacja modułów fotowoltaicznych, która powinna być przeprowadzana regularnie, raz na 5 lat. Jej celem jest ocena bezpieczeństwa użytkowania instalacji, podczas której specjaliści podejmują działania mające na celu wizualne sprawdzenie paneli, okablowania i falownika, a także przegląd zabezpieczeń stało- i zmiennoprądowych oraz wykonanie pomiarów kontrolnych.

Pozostałe aktualności

Pompy ciepła wysokotemperaturowe

Pompy ciepła wysokotemperaturowe

Coraz powszechniej stosowanym systemem grzewczym w domach oraz innych budynkach są pompy ciepła. Decydując się na modernizację sposobu ogrzewania wiele...

Współczynnik COP i SCOP pompy ciepła

Współczynnik COP i SCOP pompy ciepła

Współczynnik COP, znany także jako współczynnik wydajności cieplnej (Coefficient of Performance) oraz drugi parametr wydajności energetycznej – współczynnik SCOP, są...

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Pompa ciepła to ekologiczny, energooszczędny, wydajny, wygodny w obsłudze i tani w eksploatacji system grzewczy. Przy doborze pompy ciepła bardzo...

Net-billing – co to jest i co warto o nim wiedzieć?

Net-billing – co to jest i co warto o nim wiedzieć?

System rozliczania fotowoltaiki – net-billing funkcjonuje już od 2022 roku, jednak w 2024 roku zostaną wprowadzone pewne zmiany w tym...

Dofinansowanie do fotowoltaiki – uzyskaj dotację i zmniejsz koszty inwestycji

Dofinansowanie do fotowoltaiki – uzyskaj dotację i zmniejsz koszty inwestycji

Fotowoltaika jest technologią, która umożliwia produkcję energii elektrycznej w oparciu o promieniowanie słoneczne. Dzięki własnej elektrowni fotowoltaicznej można zyskać bezpłatny...