18 września 2023

Pompa ciepła monoblok czy split – na którą pompę ciepła się zdecydować?

Pompa ciepła monoblok czy split - na którą pompę ciepła się zdecydować

Powietrzna pompa ciepła typu powietrze-woda dostępna jest w dwóch wariantach: monoblok i split. Zasada ich działania jest dokładnie taka sama, a zasadnicza różnica polega na ich budowie. Oba rozwiązania posiadają również zalety, jak i wady. Dowiedz się, czym różnią się wymienione urządzenia i które warto wybrać inwestując w pompę ciepła.

Jak działają powietrzne pompy ciepła?

Powietrzne pompy ciepła to systemy grzewcze, których działanie opiera się na odnawialnych źródłach energii. Pobierają one ciepło z powietrza atmosferycznego, a następnie kierują do instalacji grzewczej wewnątrz budynku oraz do instalacji z ciepłą wodą użytkową. Wykorzystując naturalne, odnawialne i bezpłatne zasoby zapewniają wysoki komfort cieplny przy niskich kosztach eksploatacji. Są to aktualnie najbardziej energooszczędne urządzenia grzewcze dostępne na rynku, nawet pomimo konieczności pobierania energii elektrycznej do napędu sprężarki znajdującej się w pompie ciepła.

Zaletą pomp ciepła jest ich wielofunkcyjność, gdyż mogą służyć do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń działając w zastępstwie klimatyzacji, a także do podgrzewania wody użytkowej. Wyróżnia je także wysoka wydajność, długoletnia żywotność, przyjazność dla środowiska naturalnego. Co więcej, pompy ciepła można z łatwością zainstalować nawet w starszym budownictwie i bez wydzielania specjalnego pomieszczenia.

Na rynku dostępne są różne urządzenia, jednak największą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła, których montaż, w odróżnieniu od gruntowych pomp ciepła, nie wymaga przeprowadzania prac gruntowych. Rozwój technologii sprawił również, że dorównują one wydajnością pompom czerpiących energię cieplną z gruntu. Wybierając powietrzną pompę ciepła można zdecydować się na pompę typu split i monoblok. Na czym polega między nimi różnica?

Pompa ciepła typu monoblok a pompa ciepła typu split – jakie są różnice?

Zarówno pompa ciepła split, jak i pompa ciepła monoblok działają w ten sam sposób, co oznacza, że pobierają energię cieplną z powietrza atmosferycznego. Ciepło jest poddawane różnym procesom termodynamicznym i transportowane poprzez układ chłodniczy do instalacji grzewczej w budynku oraz instalacji służącej do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Choć zasada działania jest taka sama, to pompy ciepła typu split i monoblok różnią się od siebie pod kątem konstrukcji.

Pompa ciepła monoblok jest złożona z jednego modułu i posiada hermetycznie zamknięty układ chłodniczy znajdujący się w jednostce zewnętrznej urządzenia. Zawiera on wszystkie elementy, takie jak sprężarka, wentylator, parownik, zawór rozprężny, pompa obiegowa oraz skraplacz, a urządzenie jest w całości produkowane i zamykane przez producenta. Producent odpowiada również za testy szczelności, czyli jednego z najważniejszych parametrów pracy pompy. Rozszczelnienie układu chłodniczego może bowiem skutkować utratą energii cieplnej i mniejszą wydajnością pompy ciepła.

Z kolei powietrzna pompa ciepła split złożona jest z dwóch modułów, które łączone są ze sobą rurami wypełnionymi za pomocą czynnika chłodniczego. Jednostka zewnętrzna zawiera sprężarkę, parownik, zawór rozprężny oraz wentylator, czyli elementy odpowiedzialne za procesy termodynamiczne, zaś jednostka wewnętrzna składa się ze skraplacza, pompy obiegowej i elementów zabezpieczających. W przypadku pomp ciepła split niezwykle ważne jest wykonanie połączenia pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną, za który odpowiada instalator posiadający odpowiednie uprawnienia. Ze względu na brak testów szczelności wykonanych przez producenta, decydując się na pompę ciepła typu split jest się zobowiązanym do założenia karty produktu oraz wykonywania regularnych kontroli szczelności przeprowadzanych przez certyfikowanego specjalistę.

Pompa ciepła monoblok – wady i zalety

Pompa ciepła monoblok posiada wiele zalet, w tym:

  • jest hermetycznie i szczelnie zamkniętym w czasie produkcji urządzeniem, dzięki czemu posiada wysokie parametry szczelności,
  • wszelkie nieprawidłowości w działaniu pompy ciepła są bardzo rzadkie,
  • łatwość montażu – pompę ciepła typu monoblok można łatwo zainstalować bez posiadania specjalnych uprawnień,
  • istnieje znacznie mniejsze ryzyko błędu ludzkiego podczas montowania pompy ciepła.
  • nie trzeba wykonywać corocznych kontroli szczelności oraz prowadzić karty produktu.

Dużo korzyści z wyboru pompy ciepła typu monoblok nie oznacza, iż rozwiązanie to jest pozbawione wad. Przede wszystkim pompa ciepła monoblok jest nieco droższa, a także stwarza większe ryzyko strat ciepła niż w przypadku pomp ciepła typu split.

Pompa ciepła split – wady i zalety

Pompa ciepła typu split oznacza niższe koszty inwestycji, ponieważ jest urządzeniem tańszym niż monoblok. Jej zaletą jest także niższa głośność pracy, ponieważ część odpowiedzialna za emisję hałasu jest umieszczana na zewnątrz. Co więcej, pompy ciepła typu split zapewniają zerowe straty ciepła. Wymiennik ciepła w pompach ciepła typu split umieszczony jest wewnątrz budynku, dzięki czemu nie ma ryzyka zamarznięcia wody w przypadku przerw w dostawie prądu bądź ekstremalnie niskich temperatur zewnętrznych.

Jakie są wady pomp ciepła typu split? Przede wszystkim istnieje znacznie większe ryzyko popełnienia błędu przez instalatora, a wraz z tym pojawienia się nieprawidłowości wpływających na wydajność i żywotność pompy ciepła. Montaż musi być realizowany przez specjalistów posiadających odpowiednie uprawnienia. Niezbędne jest także przeprowadzanie kontroli szczelności raz do roku oraz prowadzenie karty urządzenia. Konieczne jest także wydzielenie miejsc na moduł wewnętrzny, zewnętrzny oraz ich połączenie.

Pompa ciepła monoblok czy split – którą wybrać?

Podejmując decyzję o tym, czy zdecydować się na pompę ciepła monoblok czy split warto rozważyć wszystkie za i przeciw obu rozwiązaniom i wybrać takie, które będzie najbardziej odpowiednie do naszych potrzeb. Pompy ciepła monoblok będą nieco droższe, jednak nie będzie konieczne przeprowadzanie ich kontroli szczelności raz do roku, która wiąże się z dodatkowymi kosztami i obowiązkami. To także rozwiązanie, które umożliwia łatwiejszy montaż i mniejsze ryzyko nieprawidłowości działania pompy. Z kolei pompy ciepła split przy profesjonalnym montażu gwarantują zerowe ryzyko strat energii cieplnej.

Potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji? Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na każde Twoje pytanie!

Pozostałe aktualności

Pompy ciepła wysokotemperaturowe

Pompy ciepła wysokotemperaturowe

Coraz powszechniej stosowanym systemem grzewczym w domach oraz innych budynkach są pompy ciepła. Decydując się na modernizację sposobu ogrzewania wiele...

Współczynnik COP i SCOP pompy ciepła

Współczynnik COP i SCOP pompy ciepła

Współczynnik COP, znany także jako współczynnik wydajności cieplnej (Coefficient of Performance) oraz drugi parametr wydajności energetycznej – współczynnik SCOP, są...

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Pompa ciepła to ekologiczny, energooszczędny, wydajny, wygodny w obsłudze i tani w eksploatacji system grzewczy. Przy doborze pompy ciepła bardzo...

Net-billing – co to jest i co warto o nim wiedzieć?

Net-billing – co to jest i co warto o nim wiedzieć?

System rozliczania fotowoltaiki – net-billing funkcjonuje już od 2022 roku, jednak w 2024 roku zostaną wprowadzone pewne zmiany w tym...

Dofinansowanie do fotowoltaiki – uzyskaj dotację i zmniejsz koszty inwestycji

Dofinansowanie do fotowoltaiki – uzyskaj dotację i zmniejsz koszty inwestycji

Fotowoltaika jest technologią, która umożliwia produkcję energii elektrycznej w oparciu o promieniowanie słoneczne. Dzięki własnej elektrowni fotowoltaicznej można zyskać bezpłatny...