Pompa ciepła jest systemem grzewczym, które coraz częściej montowane jest w domach w celu zapewnienia w nim ciepła oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ rozwiązanie to jest zaliczane do najbardziej energooszczędnych urządzeń grzewczych dostępnych na rynku. Jednocześnie, jest systemem ekologicznym, bezpiecznym i wygodnym w użytkowaniu. Dowiedz się, jakie są wszystkie zalety i wady pomp ciepła.
Jak działa pompa ciepła?
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii staje się coraz popularniejsze. Jednym z innowacyjnych rozwiązań bazujących na naturalnych zasobach jest pompa ciepła. Korzysta ona z energii cieplnej nagromadzonej w tzw. dolnym źródle ciepła (powietrzu, gruncie lub wodzie) znajdującym się na zewnątrz budynku. Następnie za pomocą czynnika chłodniczego transportuje ją do instalacji grzewczej w pomieszczeniach. Samodzielnie nie wytwarza ciepłą, a jedynie odpowiada za jego przepływ. Do swojego działania w głównej mierze wykorzystuje zasoby naturalne, a jedynie w bardzo niewielkim stopniu energię elektryczną, która potrzebna jest do zasilenia sprężarki.
Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła. Wyróżnia się pompy ciepła powietrzne (wśród których znajdują się z kolei pompy ciepła powietrze-woda oraz pomp ciepła powietrze-powietrze), pompy ciepła gruntowe oraz pompy ciepła wodne (zdecydowanie najrzadziej montowane). Wszystkie te pompy mają dokładnie tą samą zasadę działania i budowę, jednak różnią się źródłem ciepła, z którego korzystają. Nie wpływa to jednak zasadniczo na korzyści, jakie zyskuje się dzięki montażowi tego systemu grzewczego w swoim domu.
Zalety pomp ciepła
Zalet montażu pompy ciepła w domu jest bardzo wiele, stąd rosnące zainteresowanie tym rozwiązaniem wśród inwestorów poszukujących alternatywy dla tradycyjnych systemów ogrzewania. Znajdują się wśród nich:
- Energooszczędność – pompę ciepła charakteryzuje niski pobór energii elektrycznej, dlatego jest uznawana za najbardziej energooszczędne urządzenie grzewcze dostępne na rynku.
- Niskie koszty ogrzewania – pompa ciepła jest urządzeniem bardzo tanim w eksploatacji. Jest to zdecydowanie system, który generuje najmniejsze koszty ogrzewania.
- Oszczędności – w związku z niskimi kosztami użytkowania, pompa ciepła zapewnia również oszczędności, które można wykorzystać na inne cele.
- Ekologia – pompa ciepła nie wytwarza szkodliwych substancji w trakcie swojego działania, a jej praca opiera się głównie na odnawialnych źródłach energii.
- Wygoda użytkowania – obsługa urządzenia polega jedynie na ustaleniu temperatury komfortowej dla jej użytkowników. Nie ma konieczności uzupełniania jej w materiały opałowe czy ich składowania.
- Wielofunkcyjność – w zależności od wybranego modelu pompy ciepła mogą służyć do ogrzewania domu, przygotowywania ciepłej wody użytkowej, a nawet do chłodzenia pomieszczeń, zastępując działanie klimatyzacji.
- Bezpieczeństwo – pompy ciepła są systemami grzewczymi, które nie stwarzają zagrożenia dla użytkowników w postaci zaczadzenia, wybuchu czy pożaru.
- Długa żywotność – pompę ciepła uznaje się za urządzenie, które może działać przez bardzo długi czas. Szacuje się, że dobrej jakości system może zapewniać ciepło w pomieszczeniach nawet przez 50 lat.
- Bezawaryjność – pompy ciepła są systemami, które działają niezawodnie i bardzo rzadko ulegają jakimkolwiek awariom.
- Prostota montażu – pompy ciepła posiadają niewielkie rozmiary, a do ich montażu nie są potrzebne kominy, kanały wentylacyjne czy wydzielone, specjalne pomieszczenia w rodzaju kotłowni. Najprostsze w montażu są pompy powietrzne, ponieważ gruntowe pompy ciepła wymagają instalacji kolektorów poziomych lub pionowych w gruncie.
- Możliwość połączenia z innymi systemami grzewczymi – pompa ciepła może stanowić uzupełnienie innego systemu grzewczego.
Wady pomp ciepła
O pompie ciepła jako urządzeniu grzewczym można powiedzieć wiele dobrego. Czy istnieją jednak wady tego rozwiązania?
- Stosunkowo wysokie koszty inwestycji, co jest szczególnie odczuwalne w przypadku pomp gruntowych, wymagającej montażu wymienników ciepła w ziemi.
- Połączenie z ogrzewaniem niskotemperaturowym – pompa ciepła działa najwydajniej w przypadku połączenia jej z ogrzewaniem niskotemperaturowym np. ogrzewaniem podłogowym. Obecnie na rynku dostępne są jednak również pompy ciepła wysokotemperaturowe, którą możne podłączyć do tradycyjnych grzejników.
- Nasilenie hałasu – części bardziej wrażliwych osób dźwięk emitowany przez pompę ciepła może przeszkadzać.
- Niższa sprawność przy bardzo niskich temperatur – powietrzne pompy ciepła mogą tracić swoją wydajność w razie nastania dużych mrozów. Wada ta nie występuje w przypadku pompy ciepła gruntowych, ponieważ czerpią one energię cieplną z bardziej dolnego źródła ciepła.
Pompy ciepła – wady i zalety – podsumowanie
Ogrzewania budynku za pomocą jest bardzo komfortowe, a przy tym nie generuje wysokich kosztów. Zużycie energii elektrycznej jest bowiem bardzo małe, a dodatkowo można je ograniczyć poprzez montaż własnej instalacji fotowoltaicznej, która dostarczy prąd potrzebny do pracy systemu grzewczego. Tym samym zyskuje się niemal bezkosztowe ogrzewanie domu i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Energooszczędność, bezpieczeństwo, wygoda korzystania i ekologia to czynniki, ze względu na które warto pomyśleć o zakupie pompy ciepła i jej montażu we własnym domu.