5 lutego 2024

Pompy ciepła – wady i zalety

Pompy ciepła - wady i zalety

Pompa ciepła jest systemem grzewczym, które coraz częściej montowane jest w domach w celu zapewnienia w nim ciepła oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ rozwiązanie to jest zaliczane do najbardziej energooszczędnych urządzeń grzewczych dostępnych na rynku. Jednocześnie, jest systemem ekologicznym, bezpiecznym i wygodnym w użytkowaniu. Dowiedz się, jakie są wszystkie zalety i wady pomp ciepła.

Jak działa pompa ciepła?

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii staje się coraz popularniejsze. Jednym z innowacyjnych rozwiązań bazujących na naturalnych zasobach jest pompa ciepła. Korzysta ona z energii cieplnej nagromadzonej w tzw. dolnym źródle ciepła (powietrzu, gruncie lub wodzie) znajdującym się na zewnątrz budynku. Następnie za pomocą czynnika chłodniczego transportuje ją do instalacji grzewczej w pomieszczeniach. Samodzielnie nie wytwarza ciepłą, a jedynie odpowiada za jego przepływ. Do swojego działania w głównej mierze wykorzystuje zasoby naturalne, a jedynie w bardzo niewielkim stopniu energię elektryczną, która potrzebna jest do zasilenia sprężarki.

Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła. Wyróżnia się pompy ciepła powietrzne (wśród których znajdują się z kolei pompy ciepła powietrze-woda oraz pomp ciepła powietrze-powietrze), pompy ciepła gruntowe oraz pompy ciepła wodne (zdecydowanie najrzadziej montowane). Wszystkie te pompy mają dokładnie tą samą zasadę działania i budowę, jednak różnią się źródłem ciepła, z którego korzystają. Nie wpływa to jednak zasadniczo na korzyści, jakie zyskuje się dzięki montażowi tego systemu grzewczego w swoim domu.

Zalety pomp ciepła

Zalet montażu pompy ciepła w domu jest bardzo wiele, stąd rosnące zainteresowanie tym rozwiązaniem wśród inwestorów poszukujących alternatywy dla tradycyjnych systemów ogrzewania. Znajdują się wśród nich:

 • Energooszczędność – pompę ciepła charakteryzuje niski pobór energii elektrycznej, dlatego jest uznawana za najbardziej energooszczędne urządzenie grzewcze dostępne na rynku.
 • Niskie koszty ogrzewania – pompa ciepła jest urządzeniem bardzo tanim w eksploatacji. Jest to zdecydowanie system, który generuje najmniejsze koszty ogrzewania.
 • Oszczędności – w związku z niskimi kosztami użytkowania, pompa ciepła zapewnia również oszczędności, które można wykorzystać na inne cele.
 • Ekologia – pompa ciepła nie wytwarza szkodliwych substancji w trakcie swojego działania, a jej praca opiera się głównie na odnawialnych źródłach energii.
 • Wygoda użytkowania – obsługa urządzenia polega jedynie na ustaleniu temperatury komfortowej dla jej użytkowników. Nie ma konieczności uzupełniania jej w materiały opałowe czy ich składowania.
 • Wielofunkcyjność – w zależności od wybranego modelu pompy ciepła mogą służyć do ogrzewania domu, przygotowywania ciepłej wody użytkowej, a nawet do chłodzenia pomieszczeń, zastępując działanie klimatyzacji.
 • Bezpieczeństwo – pompy ciepła są systemami grzewczymi, które nie stwarzają zagrożenia dla użytkowników w postaci zaczadzenia, wybuchu czy pożaru.
 • Długa żywotność – pompę ciepła uznaje się za urządzenie, które może działać przez bardzo długi czas. Szacuje się, że dobrej jakości system może zapewniać ciepło w pomieszczeniach nawet przez 50 lat.
 • Bezawaryjność – pompy ciepła są systemami, które działają niezawodnie i bardzo rzadko ulegają jakimkolwiek awariom.
 • Prostota montażu – pompy ciepła posiadają niewielkie rozmiary, a do ich montażu nie są potrzebne kominy, kanały wentylacyjne czy wydzielone, specjalne pomieszczenia w rodzaju kotłowni. Najprostsze w montażu są pompy powietrzne, ponieważ gruntowe pompy ciepła wymagają instalacji kolektorów poziomych lub pionowych w gruncie.
 • Możliwość połączenia z innymi systemami grzewczymi – pompa ciepła może stanowić uzupełnienie innego systemu grzewczego.

Wady pomp ciepła

O pompie ciepła jako urządzeniu grzewczym można powiedzieć wiele dobrego. Czy istnieją jednak wady tego rozwiązania?

 • Stosunkowo wysokie koszty inwestycji, co jest szczególnie odczuwalne w przypadku pomp gruntowych, wymagającej montażu wymienników ciepła w ziemi.
 • Połączenie z ogrzewaniem niskotemperaturowym – pompa ciepła działa najwydajniej w przypadku połączenia jej z ogrzewaniem niskotemperaturowym np. ogrzewaniem podłogowym. Obecnie na rynku dostępne są jednak również pompy ciepła wysokotemperaturowe, którą możne podłączyć do tradycyjnych grzejników.
 • Nasilenie hałasu – części bardziej wrażliwych osób dźwięk emitowany przez pompę ciepła może przeszkadzać.
 • Niższa sprawność przy bardzo niskich temperatur – powietrzne pompy ciepła mogą tracić swoją wydajność w razie nastania dużych mrozów. Wada ta nie występuje w przypadku pompy ciepła gruntowych, ponieważ czerpią one energię cieplną z bardziej dolnego źródła ciepła.

Pompy ciepła – wady i zalety – podsumowanie

Ogrzewania budynku za pomocą jest bardzo komfortowe, a przy tym nie generuje wysokich kosztów. Zużycie energii elektrycznej jest bowiem bardzo małe, a dodatkowo można je ograniczyć poprzez montaż własnej instalacji fotowoltaicznej, która dostarczy prąd potrzebny do pracy systemu grzewczego. Tym samym zyskuje się niemal bezkosztowe ogrzewanie domu i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Energooszczędność, bezpieczeństwo, wygoda korzystania i ekologia to czynniki, ze względu na które warto pomyśleć o zakupie pompy ciepła i jej montażu we własnym domu.

Pozostałe aktualności

Ulga termomodernizacyjna – czym jest, komu przysługuje i na co?

Ulga termomodernizacyjna – czym jest, komu przysługuje i na co?

Ze względu na konieczność podejmowania różnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz poprawy jakości powietrza rząd w 2019 roku...

Pompy ciepła powietrze-woda – zyskaj energię cieplną z powietrza zewnętrznego

Pompy ciepła powietrze-woda – zyskaj energię cieplną z powietrza zewnętrznego

Ze względu na wiele zalet na pompę ciepła jako system grzewczy dla swojego domu decyduje się coraz więcej osób. Najczęściej...

Fotowoltaika z magazynem energii – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Fotowoltaika z magazynem energii – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Fotowoltaika z magazynem energii jest bardzo zgranym duetem, na który z różnych powodów warto postawić. Jakie korzyści można czerpać dzięki...

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to możliwe?

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to możliwe?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku jest bardzo korzystnym rozwiązaniem pod względem finansowym, dlatego wiele osób interesuje się tego rodzaju...

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Przydomowa instalacja fotowoltaiczna to skuteczny sposób na oszczędności i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ze względu na zapotrzebowanie na...