18 września 2024

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – co warto wiedzieć?

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej - co warto wiedzieć

Inwestując we własną instalację fotowoltaiczną, podejmuje się szereg istotnych decyzji, w tym w zakresie mocy systemu czy wyposażenia instalacji w magazyn energii. Z czasem może jednak okazać się, że początkowa moc instalacji PV nie jest wystarczająca, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną bądź zmieniły się oczekiwania inwestorów w zakresie magazynowania energii. W takich sytuacjach wielu z nich decyduje się na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej. Co warto wiedzieć na temat tego procesu?

Rozbudowa istniejącej instalacji fotowoltaicznej – czy jest możliwa?

Decyzja o budowie instalacji fotowoltaicznej wiąże się z doborem mocy systemu odpowiadającego zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Z czasem okazać się może, że tego rodzaju zapotrzebowanie wzrosło, a tym samym niezbędne staje się dołożenie paneli fotowoltaicznych. Czy jest to możliwe? Jak najbardziej! W przypadku, gdy instalacja fotowoltaiczna nie produkuje wystarczającej ilości energii elektrycznej, możliwe jest dodanie kolejnych modułów fotowoltaicznych. W takim przypadku głównym ograniczeniem może być dostępność powierzchni dachu. Na szczęście istnieje również opcja montażu instalacji naziemnej, co pozwala skutecznie rozwiązać ten problem.

System fotowoltaiczny można jednak rozbudować nie tylko poprzez zwiększenie mocy paneli fotowoltaicznych, lecz także poprzez montaż magazynu energii. Zapewnia on możliwość przechowywania wygenerowanego prądu bez konieczności odsyłania go do sieci energetycznej. Nie każdy może pozwolić sobie na zakup tego urządzenia przy planowaniu inwestycji – na szczęście sinieje opcja rozbudowy instalacji fotowoltaicznej o magazyn energii w przyszłości.

Co warto wiedzieć przy rozbudowie instalacji fotowoltaicznej?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że w przypadku rozliczania się w systemie opustów, który był dostępny na prosumentów montujących instalacje fotowoltaiczne przez 1 kwietnia 2022 r., decyzja o rozbudowie systemu PV będzie wiązała się ze zmianą na system net-meteringu. Jeśli podejmiemy się rozbudowy instalacji fotowoltaicznej do poziomu powyżej 50 kW, konieczne będzie przejście na system sprzedaży energii elektrycznej oraz dopełnienie odpowiednich formalności.

Jak przygotować się do rozbudowy instalacji fotowoltaicznej?

Prace związane z rozbudową instalacji fotowoltaicznej są dość podobne do tych wykonywanych przy budowie nowego systemu. Warto wiedzieć, że do ich wykonania dobrze jest zatrudnić doświadczonych specjalistów, którzy przeprowadzą przez cały proces w sprawny, profesjonalny i kompleksowy sposób.

Przed rozbudową systemu należy podjąć kilka istotnych decyzji. Znaczenie ma przede wszystkim ocena wydajności obecnego inwertera, który musi być on dostosowany do liczby paneli w systemie. W przypadku rozbudowy może zajść potrzeba zakupu nowego, bardziej wydajnego urządzenia. Należy także zająć się doborem liczby, typu i wielkości paneli, dostosowanych do zwiększonego zapotrzebowania. Specjalista powinien pomóc w wyborze najbardziej efektywnych rozwiązań, bazując na dotychczasowym bilansie energetycznym.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej może także być na tyle znacząca (w szczególności w przypadku fotowoltaiki 50 kW i więcej), że niezbędne będzie uzyskanie odpowiednich pozwoleń.

Jak przebiega proces rozbudowy instalacji fotowoltaicznej?

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej to proces, który przebiega podobnie do budowy systemu fotowoltaicznego. Kolejne etapy realizacji przedsięwzięcia to:

Ocena aktualnych potrzeb energetycznych – przed rozpoczęciem rozbudowy warto dokładnie przeanalizować aktualne potrzeby energetyczne. Pomoże to ustalić, ile dodatkowej mocy będzie potrzebnej oraz jakie komponenty będą najbardziej pasować.

Wybór odpowiednich komponentów – rozbudowa instalacji fotowoltaicznej wiąże się z wyborem nowych komponentów, które muszą być kompatybilne z istniejącym systemem. W przypadku dodawania nowych paneli, ważne jest, aby były one zgodne z już zainstalowanymi modułami pod względem technologii i wydajności. Jeśli planujesz dodać magazyn energii, upewnij się, że jego pojemność i technologia pasują do danego systemu fotowoltaicznego.

Projekt instalacji – kolejnym etapem jest wykonanie projektu instalacji przez specjalistę, który na podstawie audytu energetycznego dobierze najlepsze rozwiązania i zoptymalizuje instalację. Projekt powinien uwzględniać wszystkie istotne aspekty, takie jak układ paneli, kable, system montażowy oraz integrację z istniejącym systemem.

Montaż systemu – po zaprojektowaniu rozbudowy przystępuje się do montażu nowych komponentów. Ważne jest, aby proces ten przeprowadzał wykwalifikowany instalator, który zapewni prawidłowe połączenia i integrację z istniejącym systemem. Należy również sprawdzić, czy nowa instalacja jest zgodna z obowiązującymi przepisami i normami bezpieczeństwa.

Dlaczego warto rozbudowywać instalację fotowoltaiczną?

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej może być konieczna z różnych powodów. Decyzja o podjęciu się takiego przedsięwzięcia pomoże obniżyć rachunki za energię, zwiększyć niezależność energetyczną i poprawić efektywność energetyczną budynku. Ponadto, inwestycja w nowoczesne technologie, takie jak magazyny energii czy inteligentne systemy zarządzania, może przynieść dodatkowe oszczędności oraz wygodę i bezpieczeństwo elektryczne.

Najczęściej na rozbudowę istniejącej instalacji fotowoltaicznej inwestorzy decydują się, gdy:

  • zwiększa się zapotrzebowanie na energię – jeśli od momentu instalacji fotowoltaicznej potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego czy firmy wzrosły i obecna instalacja nie pokrywa nowych wymagań, rozbudowa może być dobrym rozwiązaniem;
  • pojawia się potrzeba modernizacji systemu – jeśli obecny system PV działa, ale jest już przestarzały, można pomyśleć o jego modernizacji i rozbudowie, np. wymieniając panele fotowoltaiczne i dodając nowe. Dzięki temu poprawiona zostanie wydajność instalacji, a tym samym zmniejszą się koszty energii elektrycznej;
  • chcemy uniezależnić się od dostaw energii – rozbudowa instalacji fotowoltaicznej może polegać na montażu magazynu energii, który przyczynia się do uniezależnienia od dostaw energii elektrycznej z sieci elektroenergetycznej.

Powiększenie instalacji fotowoltaicznej może przynieść inwestorom sporo korzyści. Są to przede wszystkim:

  • Większa produkcja energii – rozbudowa instalacji fotowoltaicznej pozwala na generowanie większej ilości energii elektrycznej, co umożliwia pokrycie większego zapotrzebowania w gospodarstwie domowym lub firmie.
  • Oszczędność na rachunkach – większa moc instalacji, odpowiednio dobrana do zapotrzebowania, skutkuje niższymi rachunkami za prąd.
  • Zwiększenie wartości nieruchomości – dodanie większej liczby paneli fotowoltaicznych podnosi wartość nieruchomości.
  • Ochrona środowiska: – korzystanie z energii odnawialnej, jaką jest energia słoneczna, pozytywnie wpływa na środowisko. Zwiększenie mocy instalacji fotowoltaicznej pozwala na jeszcze większe wykorzystanie tej ekologicznej formy energii.

Czy trzeba zgłosić rozbudowę instalacji fotowoltaicznej?

Zgłoszenie rozbudowy instalacji fotowoltaicznej, zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest konieczne. W przypadku instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kW prosumenci powinni poinformować o tym zakład energetyczny. Z kolei w przypadku rozbudowy instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 50 kW konieczne jest uzyskanie odpowiednich zezwoleń.

Nie wiesz, czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej, którą posiadasz, oznacza konieczność zgłoszenia i uzyskania pozwoleń? Współpracując z nami zyskujesz opiekę pod kątem przygotowania odpowiedniej dokumentacji oraz dopełnienia formalności. Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą!

 

Pozostałe aktualności

Audyt energetyczny budynku – sposób na znalezienie oszczędności

Audyt energetyczny budynku – sposób na znalezienie oszczędności

Audyt energetyczny polega na analizie i ocenie zużycia energii w budynku, zakładzie przemysłowym lub innym obiekcie. Jego celem jest identyfikacja...

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie, które zapewnia ogrzewanie w domu oraz podgrzewa ciepłą wodę użytkową, a niektóre modele wyposażone są...

Pompa ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze?

Pompa ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze?

Decydując się na powietrzną pompę ciepła, która korzysta z odnawialnych źródeł energii, zyskuje się niskie koszty ogrzewania domu, komfort użytkowania,...

Mikroinwerter fotowoltaiczny – co to jest i jak działa?

Mikroinwerter fotowoltaiczny – co to jest i jak działa?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku kluczowych elementów, spośród których najważniejszą rolę pełnią panele fotowoltaiczne oraz inwerter, odpowiedzialny za przekształcanie...

Fotowoltaika zimą – czy można skutecznie korzystać z energii słonecznej w chłodniejszych miesiącach?

Fotowoltaika zimą – czy można skutecznie korzystać z energii słonecznej w chłodniejszych miesiącach?

Fotowoltaika to technologia, która zazwyczaj kojarzy się z letnim słońcem i wysoką produkcją energii. Powszechnie wiadomo bowiem, że panele fotowoltaiczne...