13 marca 2024

Serwis pompy ciepła – na czym polega i jak często go przeprowadzać?

Serwis pompy ciepła – na czym polega i jak często go przeprowadzać

Ze względu na korzyści, jakie niesie ze sobą montaż pompy ciepła jako systemu grzewczego dla domu, na inwestycję tego typu decyduje się coraz więcej osób. Zaletą pompy ciepła jest również jej niska awaryjność – urządzenie może działać przez wiele lat, nie sprawiając przy tym najmniejszych problemów. Chcąc zatroszczyć się o wysoką efektywność pracy systemu, warto jednak raz na jakiś czas skorzystać z serwisu pompy ciepła. Na czym on polega, w jaki sposób przebiega, komu należy go powierzyć i ile kosztuje? Wszystkie te informacje przedstawiamy poniżej.

Na czym polega serwis pomp ciepła?

Serwis pompy ciepła obejmuje różnorodne czynności, które pozwalają na dokładne sprawdzenie pracy systemu. Przeprowadzana jest kontrola układu dolnego źródła pompy ciepła, jak i górnego źródła ciepła, a także sprawdzana jest szczelność obiegu chłodniczego. Czynności kontrolne polegają również na kontroli automatyki urządzenia oraz poprawności wszystkich jego ustawień. Wykryte mogą być nieprawidłowości, nieszczelności bądź usterki, które w trakcie realizacji usługi mogą zostać również naprawione przez wykonującego zlecenie serwisanta.

Kiedy wykonać serwis pompy ciepła?

Serwis pomp ciepła w pierwszym okresie od montażu systemu jest niezbędnym warunkiem do zachowania gwarancji. W związku z tym obowiązkowy przegląd pompy ciepła powinien być przeprowadzany zgodnie z informacjami zawartymi na karcie gwarancyjnej dołączonej do urządzenia. Zazwyczaj producenci wymagają, aby pierwszy przegląd pompy ciepła był wykonany pod koniec pierwszego roku działania systemu, zaś kolejne odbywały się mniej więcej raz na 2 lata. Jeśli gwarancja jest bardzo długa, producenci często wymagają nawet corocznych serwisów pompy ciepła.

Przeprowadzanie serwisu pompy ciepła nie powinno kończyć się jednak wraz z upływem gwarancji. Jego realizacja pozwala bowiem na wykrycie różnych nieprawidłowości, które wpływają na działanie systemu grzewczego oraz jego wydajność. W celu zapewnienia energooszczędnej pracy pompy ciepła, warto systematycznie przeprowadzać jego profesjonalną konserwację.

Jaki jest najlepszy moment na przegląd pompy ciepła? Warto zdecydować się na to przed sezonem grzewczym, dzięki czemu zapewnione zostanie prawidłowe działanie urządzenia wtedy, gdy będzie ono najbardziej potrzebne, czyli w przypadku dużego ochłodzenia na zewnątrz.

Serwis pompy ciepła – jakie korzyści z niego wynikają?

Przegląd serwisowy pompy ciepła warto przeprowadzić ze względu na zachowanie gwarancji przyznanej przy zakupie urządzenia od producenta, jednak nie tylko. Choć pompy ciepła znane są ze swojej długoletniej żywotności (mogą działać nawet 50 lat bez żadnej awarii), a także niezawodności, to kontrola działania systemu jest sposobem na uzyskanie gwarancji ich wydajnej pracy. Efektywność systemu przekłada się z kolei na niskie koszty ogrzewania. Przegląd kontrolny pompy ciepła to także pewność, że system nie odmówi posłuszeństwa w momencie, gdy będzie najbardziej potrzebny, czyli zimową porą, gdy temperatura na zewnątrz obniży się mocno poniżej zera.

Kto może wykonać serwis pompy ciepła?

Do przeprowadzenia serwisu pomp ciepła, podobnie jak do ich podłączenia oraz uruchomienia, powinien zostać wezwany specjalista, który posiada uprawnienia przyznane przez producenta. Zazwyczaj jest nim przedstawiciel producenta bądź pracownik firmy, która posiada jego autoryzację. Pełną listę autoryzowanych serwisantów znaleźć znaleźć na stronach producentów. Warto również wiedzieć, że w celu wykonania prac serwisowych przy obiegu chłodniczym pompy ciepła konieczne jest posiadanie przez serwisanta uprawnień f-gazowych. Uprawnienia tego typu są także niezbędne w przypadku przeglądu powietrznej pompy ciepła typu split.

Serwis pompy ciepła w wykonaniu profesjonalistów jest bardzo ważny, należy jednak jednocześnie pamiętać o tym, aby w miarę możliwości samodzielnie kontrolować pracę urządzenia. Wiele modeli pomp ciepła jest wyposażonych w opcję monitorowania za pomocą specjalnych aplikacji. Przekazują one informacje o działaniu pompy oraz potencjalnych usterkach.

Przegląd pompy ciepła – przebieg

Zakres prac, jakich dokonuje serwisant w trakcie okresowego przeglądu pompy ciepła, jest różny w zależności od rodzaju pompy ciepła – czy jest to pompa ciepła powietrzna czy pompa ciepła gruntowa, a także od konkretnego modelu pompy ciepła. W jego trakcie oceniane jest dolne źródło ciepła, górne źródło ciepła, automatyka oraz ustawienia, a także przeprowadzana jest kontrola obiegu chłodniczego.

Serwisant przeprowadza prace, które obejmują m.in.

  • sprawdzenie ogólnego stanu urządzenia,
  • pomiar stanu oraz poziomu czynnika chłodniczego,
  • kontrolę szczelności i ciśnienia układu chłodniczego,
  • sprawdzenie zawilgocenia czynnika chłodniczego,
  • kontrolę ciśnienia instalacji grzewczego, górnego oraz dolnego źródła pompy ciepła,
  • sprawdzenie podłączenia elektrycznego pod względem wartości napięcia,
  • sprawdzenie kabli elektrycznych pod kątem uszkodzeń mechanicznych, a także połączeń śrubowych kabli elektrycznych,
  • kontrolę filtrów obiegu grzewczego oraz obiegu glikolu,
  • kontrolę oraz czyszczenie wnętrza pompy ciepła,
  • ocenę efektywności działania pompy ciepła – czy nie zużywa zbyt dużej ilości energii elektrycznej,
  • kontrolę ustawień sterownika urządzenia oraz parametrów optymalnych dla efektywnej pracy pompy ciepła,
  • sprawdzenie historii błędów na regulatorze, które pozwalają na wykrycie problemów i zapobieganie ich występowania w przyszłości,
  • sprawdzenie zaworów bezpieczeństwa, czujników i bezpieczników,
  • kontrolę działania podzespołów urządzenia – zaworów przełączających, pomp obiegowych, grzałki elektrycznej, zabezpieczeń,
  • sprawdzenie połączeń hydraulicznych i chłodniczych,
  • sprawdzenie stanu technicznego wentylatora,
  • analizę działania sprężarki, w tym częstości i długości jej pracy.

W czasie realizowanej usługi serwisant nie tylko sprawdza całą pompę ciepła i wykrywa potencjalne nieprawidłowości w jej działaniu oraz dokonuje identyfikacji podłoża problemów, lecz również zajmuje się ich naprawą. Jest on również zobowiązany do wystawienia protokołu dotyczącego dokonanego przeglądu.

Serwis pompy ciepła – niezbędne formalności

Przegląd pompy ciepła obejmuje różnego rodzaju prace, które powinny zostać ujęte w protokole wystawionym przez serwisanta w formie papierowej oraz elektronicznej. Zawarte w nim być powinny informacje o dokonanych pracach, wykrytych nieprawidłowościach, uszkodzeniach, a także rekomendowanych przez serwisanta naprawach. Przegląd powinien również zostać wpisany do karty gwarancyjnej.

Ile kosztuje serwis pompy ciepła?

Koszt przeglądu pompy ciepła może być różny w zależności od indywidualnych ustaleń z firmą realizująca serwis. Cena będzie także uzależniona od rodzaju urządzenia, modelu pompy ciepła oraz od stopnia skomplikowania prac. Zazwyczaj waha się ona w przedziale 500-700 zł, choć w przypadku niektórych trudniejszych przypadków koszt serwisu pompy ciepła może wynosić nawet 1000-1200 zł.

Pozostałe aktualności

Audyt energetyczny budynku – sposób na znalezienie oszczędności

Audyt energetyczny budynku – sposób na znalezienie oszczędności

Audyt energetyczny polega na analizie i ocenie zużycia energii w budynku, zakładzie przemysłowym lub innym obiekcie. Jego celem jest identyfikacja...

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie, które zapewnia ogrzewanie w domu oraz podgrzewa ciepłą wodę użytkową, a niektóre modele wyposażone są...

Pompa ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze?

Pompa ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze?

Decydując się na powietrzną pompę ciepła, która korzysta z odnawialnych źródeł energii, zyskuje się niskie koszty ogrzewania domu, komfort użytkowania,...

Mikroinwerter fotowoltaiczny – co to jest i jak działa?

Mikroinwerter fotowoltaiczny – co to jest i jak działa?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku kluczowych elementów, spośród których najważniejszą rolę pełnią panele fotowoltaiczne oraz inwerter, odpowiedzialny za przekształcanie...

Fotowoltaika zimą – czy można skutecznie korzystać z energii słonecznej w chłodniejszych miesiącach?

Fotowoltaika zimą – czy można skutecznie korzystać z energii słonecznej w chłodniejszych miesiącach?

Fotowoltaika to technologia, która zazwyczaj kojarzy się z letnim słońcem i wysoką produkcją energii. Powszechnie wiadomo bowiem, że panele fotowoltaiczne...