21 maja 2024

Sposoby montażu paneli fotowoltaicznych

Sposoby montażu paneli fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne wymagają wyboru odpowiedniego miejsca ich usytuowania, a także przeprowadzenia prawidłowego montażu, dzięki czemu system będzie działać wydajnie i bezawaryjnie przez długie lata. Jakie są sposoby montażu fotowoltaiki? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych – dlaczego ma znaczenie?

Na wstępie warto zaznaczyć, że w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych niezwykle istotne jest przeprowadzenie całego procesu w prawidłowy sposób. Tylko dzięki profesjonalnej instalacji fotowoltaiki możliwe jest jej wydajne działanie bez awarii przez długi czas. Odpowiednio zamontowany system fotowoltaiczny będzie charakteryzować się długą żywotnością, służąc inwestorom nawet przez 25-35 lat i dostarczając całkowicie darmową energię elektryczną.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Wybierając miejsce do montażu instalacji fotowoltaicznej należy uwzględnić kilka istotnych czynników. Lokalizacja powinna być przede wszystkim wybrana pod względem nasłonecznienia modułów, które powinno być możliwie najwyższe o każdej porze dnia. Istotny jest także kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych. Za optymalny uznaje się nachylenie modułów fotowoltaicznych pod kątem około 30-40 stopni. Ważne jest również położenie względem stron świata. Najlepiej, aby panele fotowoltaiczne były skierowane w stronę południową lub południowo-wschodnią/południowo-zachodnią, ponieważ zapewni to dostęp do promieni słonecznych przez większą część dnia. Zdecydowanie nie jest opłacalne montowanie paneli fotowoltaicznych w kierunku północnym.

Oprócz zapewnienia odpowiedniej dostępności światła słonecznego ważne jest także, aby instalacja fotowoltaiczna została zamontowana w solidny sposób, dzięki czemu będzie odporna na niekorzystne działanie czynników pogodowych, takich jak np. silny wiatr. Ponadto okablowanie powinno zostać prawidłowo zabezpieczone, aby nie stwarzać zagrożenia oraz nie być narażone na uszkodzenia. Z tego powodu montaż instalacji fotowoltaicznej warto zlecić dobrym specjalistom.

Sposoby montażu paneli fotowoltaicznych

Zarówno wybór miejsca montażu fotowoltaiki, jak i sposobu jego wykonania powinny uwzględniać indywidualne uwarunkowania wynikające z lokalizacji inwestycji oraz konstrukcji budynku. Panele fotowoltaiczne mogą być zamontowane na dachu skośnym, na dachu płaskim, na gruncie lub na trackerze.

Montaż paneli słonecznych na dachu skośnym

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym to przede wszystkim możliwość wykorzystania nieużywanej części dachu, łatwość wykonania instalacji fotowoltaicznej, estetyka, brak zajmowania przestrzeni działki. Możliwe jest jego przeprowadzenie na praktycznie każdym dachu niezależnie od powierzchni jego krycia – zarówno na dachówce ceramicznej, betonowej, dachu z blachy trapezowej czy blachodachówce.

Panele fotowoltaiczne montowane na dachu spadzistym wymagają uwzględnienia konstrukcji dachu i dopasowania do niej systemu montażowego. Instalowane są one na konstrukcji aluminiowej, do której montowane są moduły fotowoltaiczne. Do jej przytwierdzenia stosowane są zazwyczaj haki podwieszane bądź haki wkręcane. Wymagane jest także zastosowanie innych elementów, które przytwierdzą cały system do powierzchni dachu.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Inwestorzy zainteresowani montażem paneli fotowoltaicznych posiadający budynek o płaskim dachu również mają szansę wykorzystania skorzystania z tego ekologicznego i finansowo korzystnego rozwiązania. Zaletą montażu fotowoltaiki na dachu płaskim jest możliwość ustawienia konstrukcji w odpowiednim kierunku i pod właściwym kątem nachylenia. Istotne jest jednak jej solidne przytwierdzenie do dachu, aby warunki atmosferyczne, w tym silny wiatr, nie spowodowały jej uszkodzenia lub oderwania.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Montaż fotowoltaiki możliwy jest także na gruncie. Jest to rozwiązanie, które polecane jest w sytuacji, gdy dach jest zacieniony, przez co panele fotowoltaiczne nie mogłyby działać z pełną wydajnością. Konstrukcja na gruncie rekomendowana jest także wtedy, gdy dach posiada zbyt małą powierzchnię do zamontowania paneli fotowoltaicznych o odpowiedniej do zapotrzebowania energetycznego mocy.

Montaż paneli fotowoltaicznych na trackerze

Rozwiązaniem, które zajmuje niewiele miejsca i umożliwia zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na wysokości, jest tracker. Pozwala on optymalnie ustawić kąt nachylenia oraz kierunek modułów. Nowoczesne technologie tzw. trackerów nadążnych pozwalają na nieustanne i automatyczne dopasowanie ustawienia kąta i kierunku paneli pod względem ich nasłonecznienia w różnych porach roku. Rozwiązanie to jednak stanowi dodatkowy obiekt na działce i to dość wysoki, dlatego ze względu na estetykę nie każdemu odpowiada.

Montaż paneli fotowoltaicznych – zadanie dla specjalistów

Wybór miejsca montażu fotowoltaiki powinien zostać przedyskutowany z ekspertem. Niekiedy bowiem miejsce, które było przeznaczone pod inwestycję, nie spełnia warunków pod względem nasłonecznienia czy konstrukcji. Współpraca ze specjalistami z Nexenergy to gwarancja wyboru najlepszej lokalizacji dla instalacji, zapewniającej wysoką wydajność, a także wykonania inwestycji w prawidłowy sposób.

Pozostałe aktualności

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na uzyskiwanie energii elektrycznej dla domu, firmy czy gospodarstwa rolnego w tani i przyjazny dla środowiska sposób....

Zielona energia – co to takiego?

Zielona energia – co to takiego?

Rosnący wzrost zapotrzebowania na prąd dla dużych przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych, a także malejące zasoby służące do produkcji energii elektrycznej...

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Pompy ciepła to nowoczesne, ekologiczne urządzenia grzewcze, które umożliwiają efektywne wykorzystanie energii odnawialnej do ogrzewania domów i podgrzewania wody użytkowej....

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana tradycyjnego pieca gazowego na pompę ciepła jest jednym z kroków, który można podjąć w celu zwiększenia efektywności energetycznej domu...

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Ceny prądu od kilku lat stale rosną, co wyraźnie odczuwają budżety gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. W związku z tym pojawiło...