11 sierpnia 2024

Sprzedaż prądu z fotowoltaiki

Sprzedaż prądu z fotowoltaiki

Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem na całym świecie nie tylko ze względu na obniżenie wysokości płaconych rachunków za prąd, ale także jako źródło dodatkowego dochodu. Wytwarzanie energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne może być bowiem sposobem na zarabianie. Jak wygląda proces sprzedaży prądu z fotowoltaiki i co warto na ten temat wiedzieć?

Jak działa fotowoltaika?

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do produkcji prądu oraz energii cieplnej znajduje zastosowanie w coraz większej ilości technologii. Jednym z takich rozwiązań jest fotowoltaika, która opiera swoje działanie na promieniowaniu słonecznym. Systemy fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Padające na moduły fotowoltaiczne cząstki światła wprawiają w ruch elektrony krzemu, co powoduje powstawanie prądu stałego. Aby mógł on zasilać urządzenia elektryczne, musi zostać zmieniony w prąd zmienny o odpowiednich parametrach. Za tego rodzaju działanie odpowiada inwerter. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź: jak działa fotowoltaika?

W zależności od pory dnia oraz pory roku instalacja fotowoltaiczna wytwarza mniej lub więcej prądu. W związku z tym w pewnych okresach powstają nadwyżki energii elektrycznej, które do niedawna rozliczane były w systemie opustów. Aktualnie został on zastąpiony systemem net-billingu, który opiera się na sprzedaży nadwyżki energii z fotowoltaiki i nabywaniu prądu od dystrybutora, gdy fotowoltaika produkuje jego niewystarczającą do zapotrzebowania ilość.

Gdzie trafiają nadwyżki energii elektrycznej?

W okresach dużego nasłonecznienia instalacje fotowoltaiczne mogą produkować więcej energii, niż jest to potrzebne do zasilania gospodarstwa domowego. Nadwyżki energii elektrycznej można:

  • Magazynować, używając do tego celu akumulatorów (magazynów energii), które przechowują energię do późniejszego wykorzystania w nocy lub w pochmurne dni.
  • Sprzedawać do sieci – w ramach umowy z lokalnym dostawcą energii, nadwyżki prądu mogą być przesyłane do sieci elektroenergetycznej. W tym celu konieczne jest podpisanie umowy kompleksowej na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej z odpowiednim operatorem. W tym przypadku, w razie niedoboru energii elektrycznej w stosunku do zapotrzebowania, prosument będzie musiał z kolei nabyć prąd od dostawcy energii.

Kto może sprzedawać energię z instalacji fotowoltaicznej?

Sprzedaż energii wyprodukowanej z paneli fotowoltaicznych można rozpatrywać w dwóch kontekstach. Pierwszy dotyczy właścicieli mikroinstalacji, które mają moc do 50 kWp, a drugi odnosi się do właścicieli większych farm fotowoltaicznych.

W pierwszym przypadku energia jest wytwarzana jest na własne potrzeby, a nadwyżki są sprzedawane do sieci energetycznej. Wytwarzając energię z instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kW, zgodnie z Ustawą o odnawialnych źródłach energii, zyskuje się miano prosumenta, którego dotyczą inne zasady związane z wytwarzaniem zielonej energii z fotowoltaiki. Cały proces rozliczany jest na tzw. rachunku prosumenckim, w którym zawarte są dane dotyczące tego, jaka była odsprzedaż energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej oraz ile energii zostało zakupionej od dostawcy. Więcej na temat tego systemu rozliczeń dowiesz się z tego artykułu: Net billing – co to jest?

W drugim przypadku można z kolei mówić o produkcji energii z odnawialnych źródeł z zamiarem jej sprzedaży, czyli prowadzeniu działalności gospodarczej związanej z dystrybucją energii. Tego rodzaju działalność prowadzą farmy fotowoltaiczne, które, po uzyskaniu odpowiedniej koncesji, mogą sprzedawać energię na skalę przemysłową.

Sprzedaż energii elektrycznej z dużych instalacji – co warto wiedzieć?

Odnawialne źródła energii dają wiele opcji nie tylko na zmniejszanie wysokości rachunków za energię elektryczną, lecz również na zarabianie. Decydując się na budowę farmy fotowoltaicznej można zyskać spore dochody pasywne. Sprzedaż energii z fotowoltaiki jest jednym ze sposobów na generowanie zysku, który warto rozważyć w szczególności wtedy, gdy dysponuje się nieużytkowaną działką, na której postawić można dużą instalację fotowoltaiczną, wytwarzającą znaczną ilość prądu.

Rozważasz uzyskiwanie dochodu ze sprzedaży prądu z fotowoltaiki?

Fotowoltaika to nie tylko sposób na ekologiczne pozyskiwanie energii, ale także, w przypadku dużych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy powyżej 50 kW, na generowania dodatkowych zysków ze sprzedaży energii elektrycznej. Tego rodzaju inwestycja, umożliwiająca zarabianie na przekształcaniu energii słonecznej w energię elektryczną, staje się coraz popularniejszym sposobem pozyskiwania dochodów. Warto jednak wiedzieć, że rozważając instalację systemu fotowoltaicznego, dobrze jest skonsultować się z ekspertami, którzy pomogą w doborze odpowiedniego rozwiązania i przeprowadzą przez cały proces formalności. Na tego rodzaju pomoc możesz liczyć ze strony specjalistów z Nexenergy. Zapraszamy do kontaktu!

Pozostałe aktualności

Audyt energetyczny budynku – sposób na znalezienie oszczędności

Audyt energetyczny budynku – sposób na znalezienie oszczędności

Audyt energetyczny polega na analizie i ocenie zużycia energii w budynku, zakładzie przemysłowym lub innym obiekcie. Jego celem jest identyfikacja...

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie, które zapewnia ogrzewanie w domu oraz podgrzewa ciepłą wodę użytkową, a niektóre modele wyposażone są...

Pompa ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze?

Pompa ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze?

Decydując się na powietrzną pompę ciepła, która korzysta z odnawialnych źródeł energii, zyskuje się niskie koszty ogrzewania domu, komfort użytkowania,...

Mikroinwerter fotowoltaiczny – co to jest i jak działa?

Mikroinwerter fotowoltaiczny – co to jest i jak działa?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku kluczowych elementów, spośród których najważniejszą rolę pełnią panele fotowoltaiczne oraz inwerter, odpowiedzialny za przekształcanie...

Fotowoltaika zimą – czy można skutecznie korzystać z energii słonecznej w chłodniejszych miesiącach?

Fotowoltaika zimą – czy można skutecznie korzystać z energii słonecznej w chłodniejszych miesiącach?

Fotowoltaika to technologia, która zazwyczaj kojarzy się z letnim słońcem i wysoką produkcją energii. Powszechnie wiadomo bowiem, że panele fotowoltaiczne...