5 lutego 2024

Zalety fotowoltaiki – jakie są korzyści z własnej instalacji fotowoltaicznej?

Zalety fotowoltaiki - jakie są korzyści z własnej instalacji fotowoltaicznej

Wzrost opłat za energię elektryczną sprawia, że wielu inwestorów, zarówno osób indywidualnych, jak i przedsiębiorców czy rolników poszukuje alternatywnego sposobu zapewnienia prądu zasilającego urządzenia elektryczne. Jedną z opcji jest zainstalowanie korzystającej z odnawialnych źródeł energii fotowoltaiki, która jest rozwiązaniem opłacalnym zarówno pod względem finansowym, jak i przynoszącym inne korzyści. Jakie są główne zalety fotowoltaiki i co można dzięki niej zyskać?

Instalacje fotowoltaiczne – jak działają?

System fotowoltaiczny opiera swoje działanie na wykorzystaniu promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej. Korzystanie z całkowicie darmowego, powszechnie dostępnego i naturalnego zasobu sprawia, że fotowoltaikę uznaje się za doskonałe rozwiązanie dla domu, biznesu, rolnictwa. Dzięki jej działaniu możliwe jest bowiem znaczne obniżenie wysokości rachunków za prąd. Przy odpowiednim doborze mocy instalacji fotowoltaicznej do zapotrzebowania energetycznego wydatki na ten cel mogą ulec zmniejszeniu do minimum. To jednak nie wszystkie korzyści, jakie zyskuje inwestor decydujący się na firmową lub przydomową elektrownię słoneczną. Dlaczego jeszcze warto zainteresować się tym innowacyjnym systemem bazującym na odnawialnych źródłach energii?

Korzyści z inwestycji w fotowoltaikę

Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką wynika z różnorodnych korzyści (i to nie tylko finansowych), jakie zapewnia ona inwestorom. Wśród nich wymienić można:

Obniżenie rachunków za prąd – korzystanie za światła słonecznego do produkcji energii elektrycznej przy odpowiednio dobranej mocy instalacji do zapotrzebowania energetycznego przyczynia się do zmniejszenia wydatków na prąd do niezbędnego minimum. Często konieczne jest pokrycie jedynie opłat stałych, które wynikają z przepisów prawnych.

Oszczędności – zmniejszenie kosztów ponoszonych na prąd przyczynia się z kolei do powstawania oszczędności finansowych, które można przeznaczyć na inne cele.

Ekologia – fotowoltaika korzysta z odnawialnych źródeł energii, a podczas działania nie wytwarza szkodliwych substancji (w odróżnieniu od tradycyjnych elektrowni), dlatego jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska naturalnego.

Wykorzystanie niewyczerpalnego zasobu – promieniowanie słoneczne jest źródłem niewyczerpalnym, dlatego korzystanie z fotowoltaiki stanowi gwarancję, że prądu w domu lub w firmie nigdy nie zabraknie.

Bezobsługowość – panele fotowoltaiczne działają automatycznie i samodzielnie, nie wymagając żadnej obsługi ze strony użytkowników. Dodatkowo, system monitorowania umożliwia stały nadzór nad uzyskami energii elektrycznej.

Bezpieczeństwo – system fotowoltaiczny jest wyposażony w system monitorowania i zabezpieczenia, dzięki czemu na czas uzyskuje się informacje o wszelkich nieprawidłowościach. Instalacja jest także natychmiastowo wyłączana w razie wystąpienia awarii. To bardzo bezpieczne rozwiązanie.

Niezależność energetyczna – własna instalacja fotowoltaiczna chroni zarówno przed podwyżkami cen prądu, jak i zapewnia stały dopływ energii elektrycznej, uniezależniając od jej dostaw z zewnątrz i chroniąc przed nagłymi przerwami w dopływie energii z sieci energetycznej (szczególnie w przypadku podłączenia do urządzenia kumulującego wytworzoną za pomocą instalacji fotowoltaicznej energii elektrycznej – magazynu energii).

Prąd przez cały rok – instalacja fotowoltaiczna działa zarówno latem, jak i zimą, choć produkcja prądu różni się w zależności od pory roku.

Szybki zwrot z inwestycji – inwestycja w fotowoltaikę zwraca się bardzo szybko, bo zaledwie po upływie kilku lat.

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych – koszty inwestycji w fotowoltaikę można również znacząco zmniejszyć, korzystając z programów rządowych, oferujących dofinansowania do zakupu i montażu paneli słonecznych i innych komponentów instalacji.

Ulga podatkowa – instalacja fotowoltaiczna może również zostać odliczona od podatku dochodowego w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Długoletnia żywotność – ogniwa fotowoltaiczne mogą działać wydajnie i niezawodnie przez bardzo długi okres czasu. Szacuje się, że żywotność paneli fotowoltaicznych to około 25-30 lat. Po jej upływie panele nadal pracują, choć ich sprawność oscyluje na poziomie 80% sprawności początkowej.

Możliwość montażu na dachu lub gruncie – panele fotowoltaiczne mogą zostać zamontowane w różnych miejscach. Odpowiednie ku temu będą dach lub grunt, a wybór miejsca montażu instalacji fotowoltaicznej powinien uwzględniać różnorodne, indywidualne czynniki.

Szybki montaż paneli fotowoltaicznych – montaż systemu fotowoltaicznego zajmuje zazwyczaj około 2-3 dni.

Wyższa wartość nieruchomości – instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu bądź na gruncie znacząco podnosi wartość danej nieruchomości.

Zalety fotowoltaiki – podsumowanie

Pozyskiwanie energii ze słońca przez instalację fotowoltaiczną to sposób na zapewnienie sobie oszczędności w domowych lub firmowym budżecie, które wynikają ze znacznego obniżenia rachunków za prąd. Nie bez znaczenia jest także wpływ fotowoltaiki na środowisko naturalne, ponieważ jest to rozwiązanie, które korzysta z niewyczerpalnych i odnawialnych źródeł energii, a podczas swojego działania nie emituje szkodliwych substancji. Fotowoltaika to także bezpieczeństwo i niezależność energetyczna, które w dzisiejszych czasach mają coraz większe znaczenie.

Chcesz wiedzieć więcej na temat zalet montażu fotowoltaiki w Twoim domu lub firmie? Skontaktuj się z nami!

Pozostałe aktualności

Sprzedaż prądu z fotowoltaiki

Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem na całym świecie nie tylko ze względu na obniżenie wysokości płaconych rachunków za...

Pompa ciepła i rekuperacja – czy do opłacalne połączenie?

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i dążenia do oszczędności, coraz więcej osób szuka nowoczesnych i wydajnych systemów grzewczych oraz innych...

Tanie ogrzewanie domu – jak zmniejszyć koszty utrzymania ciepła?

Komfort cieplny jest niezwykle ważny dla dobrego samopoczucia, a także zdrowia domowników, dlatego warto o niego dbać wybierając odpowiedni system...

Jak podłączyć magazyn energii?

Zmiany w systemie rozliczania energii przekazywanej do sieci przez prosumentów, wzrost cen energii oraz rozszerzenie możliwości uzyskania dofinansowania w ramach...

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na uzyskiwanie energii elektrycznej dla domu, firmy czy gospodarstwa rolnego w tani i przyjazny dla środowiska sposób....