8 grudnia 2023

Budowa pompy ciepła – z jakich elementów się składa?

Budowa pompy ciepła - z jakich elementów się składa

Na popularność nowoczesnych i energooszczędnych pomp ciepła wykorzystujących odnawialne źródła energii wpływ ma wiele czynników. Jest to przede wszystkim efekt podwyżek cen materiałów grzewczych, a pompa ciepła znana jest z taniej eksploatacji, dlatego jej montaż wiąże się ze znacznymi oszczędnościami. Korzyścią z instalacji pompy ciepła jest także ochrona środowiska naturalnego, ponieważ system w czasie działania nie wytwarza szkodliwych spalin. Pompę ciepła można także wykorzystać nie tylko do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej, lecz także do chłodzenia budynku. To komfortowe w użytkowaniu i bezpieczne urządzenie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka jest budowa pompy ciepła i poznać jej kluczowe elementy, informacje na ten temat uzyskasz z naszego artykułu!

Pompy ciepła – co to za urządzenie grzewcze?

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem wśród osób decydujących się na przedsięwzięcia termomodernizacyjne i wybierających system ogrzewania dla swojego domu cieszą się pompy ciepła. Pompa ciepła do swojego działania wykorzystuje odnawialne zasoby, pobierając ciepło ze źródeł takich jak powietrze, grunt lub woda i kierując je do instalacji centralnego ogrzewania oraz systemu podgrzewającego ciepłą wodę użytkową. Ciepło jest transportowane za pomocą czynnika chłodniczego poddawanego odpowiednim procesom termodynamicznym. Dowiedz się więcej o tym, jak działa pompa ciepła.

Pompy ciepła różnią się przede wszystkim źródłem, z którego czerpią energię cieplną. W związku z tym wyróżnić można gruntowe pompy ciepła, powietrzne pompy ciepła (w tym pompy ciepła powietrze-powietrze oraz pompy ciepła powietrze-woda), a także wodne pompy ciepła. To, z jakiego zasobu naturalnego urządzenie pobiera ciepło – z gruntu, powietrza czy z wody – przekłada się na wydajność pompy ciepła. Jednocześnie zasada działania pompy ciepła jest zawsze taka sama, a w każdej pompie ciepła znajdują się dokładnie te same elementy.

Budowa pompy ciepła

Komponenty pompy ciepła, niezależnie od jej rodzaju, są zawsze takie same. W urządzeniu znajdują się:

  • Parownik, czyli wymiennik ciepła – jego zadaniem jest pobranie ciepła z otoczenia.
  • Sprężarka – zachodzi w niej proces sprężenia czynnika chłodniczego krążącego w obiegu pompy ciepła, w efekcie czego następuje wzrost jego ciśnienia oraz temperatury. Sprężarka jest jedynym elementem napędzanym energią elektryczną.
  • Skraplacz, czyli kolejny wymiennik ciepła – dochodzi w nim do skraplania czynnika chłodniczego i zmiany jego stanu skupienia z pary w ciecz. Powoduje to wzrost temperatury, dzięki czemu możliwe jest oddanie ciepła do instalacji grzewczej budynku.
  • Zawór rozprężny – zadaniem zaworu rozprężnego jest obniżenie ciśnienia czynnika chłodniczego w celu jego całkowitego odparowania. Po tym etapie następuje ponowienie całego procesu od początku.
  • Czynnik chłodniczy – bardzo ważny element pompy ciepła. Jest to płyn o niskiej temperaturze wrzenia, który odpowiada za transport energii cieplnej.

Budowa pompy ciepła powietrznej a gruntowej

Choć budowa pompy ciepła jako urządzenia jest zawsze taka sama, to pomiędzy pompą ciepła powietrzną oraz pompą ciepła gruntową istnieją pewne różnice. Warto bowiem wspomnieć o istotnym elemencie gruntowej pompy ciepła, który umożliwia pobieranie energii cieplnej z ziemi. Jest nim wymiennik ciepła (inaczej zwany kolektorem), który instaluje się w gruncie. Możliwe jest zamontowanie pionowego lub poziomego kolektora, a sposób jego instalacji przebiega w nieco inny sposób. Kolektor poziomy rozkłada się dość płytko pod ziemią, jednak na sporej powierzchni, zaś kolektor pionowy jest montowany, jak sama nazwa wskazuje, głęboko w ziemię, co wymaga wykonania odwiertów.

Z kolei w powietrznych pompach ciepła znajduje się często dodatkowo grzałka elektryczna, która stanowi element zapewniający ciepło na wypadek dużych mrozów, w czasie których efektywność pompy ciepła znacząco by zmalała. W powietrznych pompach ciepła może być również inne umiejscowienie poszczególnych elementów, ponieważ system ten może przybierać formę pompy ciepła typu split lub pompy ciepła typu monoblok. W przypadku monobloków wszystkie komponenty są zamknięte w szczelnej obudowie wyprodukowanej przez producenta, zaś pompy ciepła typu split składają się z dwóch jednostek – zewnętrznej oraz wewnętrznej połączonej za pomocą przodów wypełnionych czynnikiem chłodniczym.

 

Pozostałe aktualności

Audyt energetyczny budynku – sposób na znalezienie oszczędności

Audyt energetyczny budynku – sposób na znalezienie oszczędności

Audyt energetyczny polega na analizie i ocenie zużycia energii w budynku, zakładzie przemysłowym lub innym obiekcie. Jego celem jest identyfikacja...

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie, które zapewnia ogrzewanie w domu oraz podgrzewa ciepłą wodę użytkową, a niektóre modele wyposażone są...

Pompa ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze?

Pompa ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze?

Decydując się na powietrzną pompę ciepła, która korzysta z odnawialnych źródeł energii, zyskuje się niskie koszty ogrzewania domu, komfort użytkowania,...

Mikroinwerter fotowoltaiczny – co to jest i jak działa?

Mikroinwerter fotowoltaiczny – co to jest i jak działa?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku kluczowych elementów, spośród których najważniejszą rolę pełnią panele fotowoltaiczne oraz inwerter, odpowiedzialny za przekształcanie...

Fotowoltaika zimą – czy można skutecznie korzystać z energii słonecznej w chłodniejszych miesiącach?

Fotowoltaika zimą – czy można skutecznie korzystać z energii słonecznej w chłodniejszych miesiącach?

Fotowoltaika to technologia, która zazwyczaj kojarzy się z letnim słońcem i wysoką produkcją energii. Powszechnie wiadomo bowiem, że panele fotowoltaiczne...