Fotowoltaika, czyli technologia wykorzystująca energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej, staje się coraz popularniejsza wśród właścicieli domów jednorodzinnych, którzy poszukują skutecznego sposobu, aby zmniejszyć rachunki za prąd. Choć koszty instalacji systemu fotowoltaicznego dla gospodarstwa domowego z początku są spore, to inwestycja jest bardzo rentowna – zwraca się już po kilku latach i pozwala na uniezależnienie się od rosnących cen prądu na bardzo długi czas. Ile jednak kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?
Czynniki mające wpływ na koszt instalacji fotowoltaicznej
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna. Wpływ na to ma bowiem wiele istotnych czynników, w tym przede wszystkim:
- Moc instalacji fotowoltaicznej – największe znaczenie dla ceny instalacji fotowoltaicznej ma dobór jej mocy. Im większy system fotowoltaiczny potrzebny do pokrycia zapotrzebowania na energię domu, tym wyższe będą koszty. Powierzchnia dostępna na dachu i jego orientacja względem stron świata również mogą wpływać na wybór odpowiedniej mocy systemu, a tym samym na finalny koszt przedsięwzięcia.
- Zastosowane komponenty – na rynku dostępne są różne rodzaje paneli fotowoltaicznych, które charakteryzują się inną wydajnością, a jednocześnie cenami. Wybór odpowiedniego typu paneli może wpłynąć na ostateczny wydatek, jaki musi zostać poniesiony na wykonanie systemu. Samo koszt paneli fotowoltaicznych to jednak nie wszystko. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę koszty inwertera, systemu montażowego oraz zabezpieczeń.
- Koszt montażu – do kosztów inwestycji należy również doliczyć koszt montażu instalacji fotowoltaicznej.
- Dopłaty i ulgi – na instalacje fotowoltaiczne oraz inne systemu wykorzystujące odnawialne źródła energii uzyskać można dopłaty, dotacje lub ulgi podatkowe, które sprzyjają obniżeniu całkowitego kosztu inwestycji.
Co wchodzi w koszt inwestycji w fotowoltaikę?
Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej składa się z kilku elementów, które obejmują zarówno koszty związane z zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych, jak i inne wydatki związane z uruchomieniem całego systemu. Zalicza się do nich:
- Panele fotowoltaiczne – to podstawowy element każdego systemu fotowoltaicznego, który przekształca energię słoneczną w energię elektryczną. Cena paneli fotowoltaicznych zależy od ich typu, wydajności i liczby potrzebnych do zaspokojenia zapotrzebowania na energię. Zakup paneli fotowoltaicznych to około 45-50% kosztów całej inwestycji.
- Inwerter – inwerter to urządzenie, które przekształca prąd stały generowany przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny o parametrach odpowiednich do zasilania sieci energetycznej. Cena inwertera zależy od jego mocy i jakości. Inwerter pochłania około 20% całkowitej ceny inwestycji.
- Elementy konstrukcyjne – moduły fotowoltaiczne muszą być przymocowane do konstrukcji zamontowanej na dachu budynku bądź na gruncie.
- Montaż – koszt montażu paneli fotowoltaicznych na dachu lub innym miejscu, a także koszt instalacji inwertera i niezbędnych elementów zabezpieczających zależy od indywidualnych okoliczności. Powinien on zostać ujęty w przygotowanym przez firmę montażową kosztorysie. Zazwyczaj montaż paneli słonecznych to około 10% kosztów całej inwestycji.
- Połączenie z siecią energetyczną – jeśli planujesz podłączyć system fotowoltaiczny do sieci energetycznej, konieczne jest poniesienie dodatkowych kosztów związanych z wykonaniem przyłączenia, takich jak m.in. koszty instalacji licznika dwukierunkowego.
Przybliżone koszty wykonania instalacji fotowoltaicznej dla domu
Orientacyjnie koszty instalacji systemu fotowoltaicznego dla domu jednorodzinnego wahać się mogą od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od różnych czynników. Średnio koszt realizacji przedsięwzięcia dla domu jednorodzinnego wynosi zazwyczaj 15-30 tys. zł, do czego należy doliczyć podatek VAT (8% dla odbiorców indywidualnych).
Warto również pamiętać, że pomimo kosztów początkowych inwestycja w instalację fotowoltaiczną w dłuższej perspektywie czasowej jest niezwykle opłacalna, co wynika z oszczędności na rachunkach za prąd oraz uzyskania niezależności energetycznej. Inwestorzy nie muszą przejmować się podwyżkami cen energii elektrycznej, ponieważ panele słoneczne korzystające z odnawialnych źródeł energii dostarczają całkowicie bezpłatny prąd. Panele fotowoltaiczne charakteryzują się także bardzo długą żywotnością, dlatego posiadając własną elektrownię słoneczną nie ma konieczności przejmowania się rachunkami za energię elektryczną przez bardzo długi okres czasu.
W jaki sposób zwiększyć opłacalność instalacji fotowoltaicznej?
Instalacja paneli fotowoltaicznych jest inwestycją opłacalną, jednak wpływ zarówno na jej rentowność, jak i tempo zwrotu z inwestycji wpływ ma wiele czynników. Aby zminimalizować koszty oraz zwiększyć efektywność systemu fotowoltaicznego można zastosować kilka sposobów, w tym:
- Dobór odpowiedniej mocy instalacji – moc instalacji powinna być dobrana do rzeczywistych potrzeb inwestora, czyli do zużycia energii elektrycznej. Nieopłacalne jest zarówno zainstalowanie zbyt dużej mocy instalacji (czas zwrotu będzie zdecydowanie dłuższy), jak i zbyt małej mocy (nie pokryje zapotrzebowania).
- Miejsce montażu – do swojego działania panele fotowoltaiczne potrzebują światła słonecznego, dlatego bardzo ważny jest odpowiedni dobór miejsca montażu. Należy uwzględnić zarówno kąt nachylenia dachu, orientację względem stron świata, jak i potencjalne zacienienie.
- Jakość komponentów – wybór wysokiej jakości paneli fotowoltaicznych o wyższej sprawności oraz inwerterów o wysokiej efektywności może zwiększyć wydajność systemu i przyczynić się do szybszego zwrotu inwestycji.
- Poziom autokonsumpcji – zwiększenie autokonsumpcji, czyli wykorzystania wyprodukowanej energii elektrycznej na własny użytek, jest sposobem na podniesienie opłacalności inwestycji. To rozwiązanie jest szczególnie polecane dla prosumentów rozliczających się w nowym systemie, czyli tzw. net-billing.
- Wykorzystanie dostępnych dotacji i ulg podatkowych opłat – dopłaty, dotacje lub ulgi podatkowe na zakup i instalację systemu fotowoltaicznego pozwalają znacząco zmniejszyć koszty instalacji fotowoltaicznej.
- Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych – utrzymanie systemu fotowoltaicznego w czystości oraz przeglądy techniczne pomagają w zapobieganiu awariom i utrzymaniu optymalnej wydajności instalacji przez dłuższy czas.
- Monitorowanie wydajności – monitorowanie wydajności systemu fotowoltaicznego pozwala szybko wykryć ewentualne problemy i zoptymalizować jego działanie.
Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego – podsumowanie
Koszt instalacji fotowoltaicznej ustalany jest indywidualnie biorąc pod uwagę różne czynniki. Wpływ ma zarówno wybór jej komponentów, takich jak panele fotowoltaiczne czy inwerter, jak i czynniki wynikające z miejsca montażu oraz skorzystanie z dotacji oraz ulg podatkowych, które obniżają całkowity wydatek poniesiony na inwestycję. Jeśli interesujesz się własną instalacją fotowoltaiczną dla swojego domu, skontaktuj się z nami, aby uzyskać dokładną, indywidualnie przygotowaną wycenę kosztów.