18 września 2023

Ile kosztuje fotowoltaika?

Ile kosztuje fotowoltaika

Nie da się zaprzeczyć, że technologie czerpiące z odnawialnych źródeł energii są naszą przyszłością. Zapewniają one realne oszczędności, a przy tym są ekologiczne i wydajne. Stanowią one również skuteczny sposób na ochronę przed skutkami kryzysu energetycznego, inflacji oraz rosnących cen energii elektrycznej. Inwestycja bardzo szybko się zwraca, jednak wiąże się również z koniecznością poniesienia określonych kosztów początkowych. Jakiej wysokości wydatki trzeba ponieść, gdy zdecydujemy się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej?

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Inwestycja we własną instalację fotowoltaiczną jest rentownym rozwiązaniem, które umożliwia uzyskanie realnych oszczędności w związku z obniżeniem rachunków za prąd. Fotowoltaika to technologia, które opiera swoje działanie na odnawialnych źródłach energii. Do produkcji prądu wykorzystuje bezpłatne promieniowanie słoneczne, dzięki czemu wydatki na energię elektryczną, w przypadku odpowiedniego doboru mocy instalacji fotowoltaicznej, maleją do minimum. Co więcej, panele fotowoltaiczne mogą działać wydajnie nawet przez 25-30 lat, a zwrot z inwestycji następuje już po około 7-8 latach. Nie da się zatem ukryć, że jest fotowoltaika z ekonomicznego punktu widzenia jest rentowna. Na początku trzeba jednak zapłacić za zakup komponentów oraz za wykonanie montażu. Jakiego rzędu są to kwoty?

Koszt instalacji fotowoltaicznej będzie zależny od kilku czynników. Znaczenie mają zastosowane komponenty, w tym przede wszystkim moduły fotowoltaiczne oraz inwerter, moc instalacji fotowoltaicznej, miejsce montażu (dach lub grunt) oraz koszt realizacji montażu instalacji. Końcowa cena instalacji fotowoltaicznej może jednak zostać znacząco obniżona, ponieważ istnieje możliwość skorzystania dofinansowań oferowanych przez programy takie jak Mój Prąd oraz Czyste Powietrze, a także opcja ulgi termomodernizacyjnej, która umożliwia odliczenie fotowoltaiki od podatku.

Co wchodzi w cenę instalacji fotowoltaicznej?

Na to, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna wpływ ma kilka czynników, w tym jej cena paneli słonecznych, falownika oraz innych elementów instalacji.

Panele fotowoltaiczne to jeden z najważniejszych komponentów, których wybór jest bardzo istotny dla wydajności całego systemu. Koszt paneli fotowoltaicznych zależy od tego, na jaki ich rodzaj się zdecydujemy. Panele fotowoltaiczne o wyższej wydajności, czyli panele monokrystaliczne będą droższe niż mniej wydajne panele polikrystaliczne. Ceny paneli fotowoltaicznych wahają się w granicach od 500 do 2000 zł za sztukę.

Kolejnym kosztem jest wydatek na inwerter, zwany także falownikiem. Odpowiada on za przekształcenie wygenerowanego za pomocą paneli fotowoltaicznych prądu stałego w prąd zmienny odpowiedni do zasilania urządzeń elektrycznych, a także pełni funkcję monitorującą pracę całego systemu. Cena inwertera może być różna i wynosić od 4 tys. do nawet 10 tys. zł.

Do ceny instalacji fotowoltaicznej należy także doliczyć inne komponenty, w tym przewody, zabezpieczenia oraz system montażowy. Ten koszt znajduje się w przedziale od 5 do 8 tys. zł. Można również wyposażyć instalację fotowoltaiczną w magazyn energii, czyli urządzenie służące do przechowywania energii elektrycznej wytworzonej w nadmiarze. Magazyn energii kosztuje od 6 tys. do 50 tys. zł.

Montaż paneli fotowoltaicznych – ile kosztuje?

Oprócz ceny komponentów wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznej należy również doliczyć koszt jej montażu. W tym przypadku cena również może być różna, co wynika z różnorodnych czynników, takich jak miejsce wykonania instalacji fotowoltaicznej, stopień trudności realizacji, wielkość instalacji oraz tego, jakie jest doświadczenie i umiejętności wybranego do montażu instalacji specjalisty. W przypadku wyboru fachowca nie zawsze warto kierować się najniższą ceną, ponieważ nieodpowiedni dobór i zainstalowanie fotowoltaiki może skutkować nieprawidłowościami w jej pracy. Z tego powodu zdecydowanie lepiej zdecydować się na współpracę z ekspertem, który pomoże dopasować moc paneli fotowoltaicznych do zapotrzebowania oraz uwarunkowań w miejscu montażu oraz wykona instalację fotowoltaiczną w prawidłowy sposób.

Ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych? Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej to około 3-5 tys. zł.

Ile kosztuje fotowoltaika – podsumowanie

Na całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej wpływ mają różnorodne czynniki. Dla domu jednorodzinnego wynosi on zazwyczaj 15-30 tys. zł, do czego należy doliczyć podatek VAT (8% dla odbiorców indywidualnych oraz 23% dla firm). Należy brać jednak pod uwagę, że na rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii można uzyskać dofinansowanie, a także odliczyć je od podatku, w związku z czym możliwe jest znaczące obniżenie tego wydatku.

Potrzebujesz więcej informacji na temat tego, jaki jest koszt fotowoltaiki oraz jaka jest opłacalność instalacji fotowoltaicznej? Z chęcią udzielimy Ci odpowiedzi na pytania – skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy lub zadzwoń!

Pozostałe aktualności

Ulga termomodernizacyjna – czym jest, komu przysługuje i na co?

Ulga termomodernizacyjna – czym jest, komu przysługuje i na co?

Ze względu na konieczność podejmowania różnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz poprawy jakości powietrza rząd w 2019 roku...

Pompy ciepła powietrze-woda – zyskaj energię cieplną z powietrza zewnętrznego

Pompy ciepła powietrze-woda – zyskaj energię cieplną z powietrza zewnętrznego

Ze względu na wiele zalet na pompę ciepła jako system grzewczy dla swojego domu decyduje się coraz więcej osób. Najczęściej...

Fotowoltaika z magazynem energii – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Fotowoltaika z magazynem energii – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Fotowoltaika z magazynem energii jest bardzo zgranym duetem, na który z różnych powodów warto postawić. Jakie korzyści można czerpać dzięki...

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to możliwe?

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to możliwe?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku jest bardzo korzystnym rozwiązaniem pod względem finansowym, dlatego wiele osób interesuje się tego rodzaju...

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Przydomowa instalacja fotowoltaiczna to skuteczny sposób na oszczędności i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ze względu na zapotrzebowanie na...