Pompa ciepła jest urządzeniem znanym ze swojej wielofunkcyjności. Można ją wykorzystać zarówno do zapewnienia ciepła w budynku i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jak i do chłodzenia pomieszczeń. Wynika z tego, że pompa ciepła może zastąpić działanie klimatyzatora. W naszym artykule przyglądamy się szczegółowo temu zagadnieniu.
Czy pompa ciepła może chłodzić?
Pompa ciepła jest urządzeniem, które wykorzystuje odnawialne źródła energii do zapewniania ciepła w domach. Jest to jej główne zadanie i to właśnie z tej funkcji jest ona najbardziej znana. Kojarzy się ona również z wysoką energooszczędnością, co przekłada się na bardzo niskie koszty ogrzewania budynków, a także przyjaznością dla środowiska naturalnego. Nie emituje ona bowiem szkodliwych substancji w czasie swojej pracy, a do działania wykorzystuje wyłącznie zasoby naturalne i odnawialne. Oprócz tego ogromną zaletą pomp ciepła jest jej wielofunkcyjność. Może ona bowiem nie tylko podnosić temperaturę powietrza w pomieszczeniach w chłodne, zimowe dni, lecz również działać w trybie chłodzenia, obniżając temperaturę w upalne dni lata. Oczywiście należy pamiętać, że niezbędny jest w tym przypadku wybór odpowiedniego modelu, który wyposażony jest w tego rodzaju funkcję.
Bardzo ważnym aspektem działania pompy ciepła jest jej wysoka energooszczędność. W odróżnieniu od tradycyjnego klimatyzatora jej zastosowanie będzie oznaczało znacznie niższe zużycie energii elektrycznej.
Chłodzenie pompą ciepła – na czym polega?
Klimatyzator jest urządzeniem, które działa na zasadzie pobierania powietrza z zewnątrz, jego ogrzewania, a następnie kierowania do pomieszczenia ochłodzonego nawiewu. Współcześnie wiele urządzeń tego typu jest także wyposażonych w opcję grzania, jednak w porównaniu do działania pompy ciepła oznacza to znacznie wyższe zużycie prądu, a tym samym rachunki za energię elektryczną.
Z kolei pompy ciepła podzielić można na urządzenia, które działają w dwóch trybach. Pierwszym z nich jest chłodzenie aktywne, które przypomina działanie klimatyzatora. Drugim zaś jest chłodzenie pasywne. Na czym polegają obie opcje?
- Chłodzenie aktywne pompą ciepła – wykorzystywany jest w nim odwrócony obieg czynnika chłodniczego w układzie pompy ciepła, co oznacza, że pompa ciepła działa niczym klimatyzator. Wymiennik ciepła – parownik staje się skraplaczem, zaś skraplacz parownikiem. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu zaworu czterodrogowego zmieniającego ustawienie na tryb chłodzenia aktywnego. Niezbędna jest także sprężarka pompy ciepła, dzięki czemu efektywność chłodzenia jest aż czterokrotnie wyższa niż w przypadku chłodzenia pasywnego.
- Chłodzenie pasywne pompą ciepła – w celu zapewnienia chłodzenia pasywnego pompa ciepła musi być wyposażona w wymiennik płytowy, pompę obiegową oraz zawór trójdrogowy. W przypadku tego rodzaju rozwiązania pompa ciepła wykorzystuje różnicę temperatur pomiędzy dolnym a górnym źródłem ciepła. Oznacza to, że korzysta ona z niższej temperatury gruntu, powietrza bądź wody do zapewnienia przyjemnego chłodu w budynku. Ten sposób obniżania temperatury uzależniony jest jednak od temperatury (wydajność pompy ciepła jest wyższa wtedy, gdy różnica temperatur jest duża) oraz wielkości dolnego źródła ciepła. Chłodzenie pasywne zdecydowanie lepiej sprawdzi się np. późnym latem niż w samym jego środku. Korzyścią jest jednak brak pracy sprężarki, dzięki czemu zapewnione jest bardzo niskie zużycie prądu.
Pompa ciepła – zalety stosowania pomp ciepła do chłodzenia pomieszczeń
Nowoczesne, ekologiczne urządzenia grzewcze, do jakich zaliczane są pompy ciepła, mogą służyć nie tylko do zapewniania ciepła oraz ciepłej wody użytkowej, lecz również do chłodzenia pomieszczeń, dzięki czemu nie jest konieczne stosowanie dwóch odrębnych systemów – klimatyzacji oraz systemu ogrzewania. O ogólnych korzyściach z pompy ciepła możesz przeczytać więcej możesz w artykule: Pompa ciepła – zalety.
Korzyści z pompy ciepła wynikają również jej wielofunkcyjności, co umożliwia jej wykorzystanie w formie klimatyzatora. Zyskuje się dzięki temu przede wszystkim możliwość zakupu jednego urządzenia, który działa jak dwa, czyli jak system klimatyzacji oraz system grzewczy. Z pompy ciepła można korzystać przez cały rok, czyli zarówno zimą w celu ogrzewania pomieszczeń, jak i latem do ich chłodzenia. Można ona również dostarczać ciepłą wodę użytkową. Charakteryzują ją również niewielkie wymiary, dzięki czemu można ją zainstalować niemal w każdym pomieszczeniu. To także niskie koszty eksploatacji, ponieważ energia elektryczna wykorzystywana jest wyłącznie do napędu sprężarki, podczas gdy działanie pompy ciepła w zdecydowanej większości wykorzystuje energię skumulowaną w naturalnych zasobach. Nie sposób również nie wspomnieć o ekologii, ponieważ jest ona nierozerwalnie połączona z pompami ciepła. Ich praca oparta o odnawialne źródła energii oznacza brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na uruchomienie trybu chłodzenia czy trybu grzania. Pompy ciepła są także znane i cenione ze względu na swoją wieloletnią żywotność, bezawaryjną pracę i brak konieczności obsługi (oprócz ustawienia optymalnej temperatury na urządzeniu).
Warto również wiedzieć, jakie są ograniczenia, które wynikają ze sposobu działania pompy ciepła. Przede wszystkim pompy ciepła są urządzeniami niskotemperaturowymi, dlatego najlepiej działają podłączone do instalacji niskotemperaturowej rozprowadzającej ciepło, takiej jak ogrzewanie podłogowe. Jeśli jednak pompa ciepła ma służyć do chłodzenia, należy zamiast ogrzewania podłogowego wybrać inne rozwiązanie niskotemperaturowe. Polecane są w tym przypadku klimakonwektory.
Podsumowanie – pompa ciepła a klimatyzacja
Pompa ciepła, w tym jej najczęściej wybierany rodzaj, czyli pompa ciepła powietrze-woda, może działać przez cały rok, zapewniając optymalną temperaturę w budynku. Wykorzystać ją można do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Masz pytania dotyczące działania pomp ciepła? Chętnie na nie odpowiemy – zapraszamy do kontaktu.