Pompa ciepła to ekologiczny, energooszczędny, wydajny, wygodny w obsłudze i tani w eksploatacji system grzewczy. Przy doborze pompy ciepła bardzo ważnym aspektem jest moc urządzenia. Prawidłowo dobrana moc pompy ciepła pozwala cieszyć się komfortem cieplnym i niskimi kosztami ogrzewania domu przez długie lata. Z kolei nieadekwatnie dobrana moc może prowadzić do zwiększonych kosztów eksploatacyjnych, szybszego zużycia urządzenia oraz niewystarczającego ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Co warto wiedzieć o doborze mocy pompy ciepła do domu?
Jak wybrać pompę ciepła?
Pompa ciepła to system grzewczy, który działa w oparciu o odnawialne źródła energii. W zależności od rodzaju urządzenia może pobierać ciepło nagromadzone w wodzie, powietrzu lub gruncie, a następnie po poddaniu ich procesom termodynamicznym skierować do instalacji grzewczej wewnątrz budynku (sprawdź: Jak działa pompa ciepła?). Innowacyjne technologicznie i niezwykle ekologiczne, a także energooszczędne systemy, jakimi są pompy ciepła, mogą służyć zarówno do ogrzewania budynku, jak i jego chłodzenia. Mogą także podgrzewać ciepłą wodę użytkową.
Pierwszym krokiem przy wyborze pompy ciepła jest zdecydowanie się na jeden z jej rodzajów. Najczęściej wybieranym urządzeniem grzewczym jest powietrzna pompa ciepła, która do swojego działania wykorzystuje powietrze atmosferyczne. Powietrzne pompy ciepła są proste do zainstalowania, nie wymagają dodatkowych prac montażowych, a koszt wykonania inwestycji jest najniższy. Co więcej, rozwój technologii sprawił, że radzą sobie doskonale również w razie spadku temperatur zewnętrznych do bardzo niskich temperatur.
Dobrym rozwiązaniem są także gruntowe pompy ciepła, które czerpią z ciepła nagromadzonego w gruncie. To urządzenia grzewcze, które charakteryzuje znacznie wyższa wydajność nawet w razie ekstremalnie niskich temperatur panujących na zewnątrz budynku. Grunt jest bowiem stabilnym źródłem ciepła, znacznie mniej narażonym na zmiany niż ma to miejsce w przypadku powietrza. Koszt zakupu tego rodzaju systemu jest jednak nieco wyższy, a montaż pompy ciepła wymaga przeprowadzenia prac w ziemi oraz posiadania odpowiedniej wielkości działki.
Jeśli chcesz dobrać pompę ciepła do swojego domu, musisz również zastanowić się nad posiadanymi przez nią funkcjami. Część pomp ciepła jest przeznaczona jedynie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a niektóre modele posiadają także opcję chłodzenia. Warto również przemyśleć, czy pompa ciepła ma być jedynym źródłem ciepła, czy współpracować z innym systemem grzewczym.
Jak prawidłowo dobrać moc pompy ciepła?
Istotną kwestią, której nie można pominąć podczas podejmowania decyzji o wyborze pompy ciepła, jest dobór mocy pompy ciepła. Jak jednak ją obliczyć? W tym celu niezbędne jest uwzględnienie czterech istotnych czynników. Są to:
- lokalizacja domu,
- zapotrzebowanie cieplne budynku,
- powierzchnia domu,
- liczba domowników.
Zapotrzebowanie cieplne budynku
Podczas wyboru pompy ciepła niezbędne jest zwrócenie uwagi na zapotrzebowanie energetyczne budynku. Im lepsza klasa energetyczna, czyli właściwości energetyczne związane z termoizolacją, tym mniejsza moc pompy ciepła będzie potrzebna w celu zapewnienia ogrzewania pomieszczeń.
Jak określić moc cieplną budynku? Szacuje się, że:
- Budynek pasywny to około 10-15 W/m2,
- Budynek energooszczędny to w przybliżeniu 50-70 W/m2,
- Budynek z dobrą izolacją cieplną posiada zapotrzebowanie w granicach 60-80 W/m2,
- Starszy budynek ze słabą izolacją cieplną to mniej więcej 100-120 W/m2,
- Budynek nieocieplony posiada zapotrzebowanie w przedziale 150-200 W/m2.
W jaki sposób ustalić zapotrzebowanie energetyczne budynku? W przypadku nowo wybudowanych lub planowanych obiektów taką informację znaleźć można w dokumentacji projektowej. Istniejące budynki z kolei można określić na podstawie zużywanego paliwa. Dobrym sposobem jest także skorzystanie z audytu energetycznego budynku, który można zlecić profesjonalnej firmie.
Powierzchnia domu
Dobierając moc pompy ciepła należy także wziąć pod uwagę powierzchnię budynku, który ma być za jej pomocą ogrzewany.
Liczba domowników
Liczba domowników jest parametrem, który trzeba uwzględnić, aby dobrać moc pompy ciepła w przypadku, gdy pompę ciepła chcemy wykorzystywać do podgrzewania wody użytkowej. Od tego, ile osób zamieszkuje dany dom, zależy bowiem zużycie wody, co jest powiązane z zapotrzebowaniem na moc grzewczą pompy ciepła.
Moc pompy ciepła a lokalizacja budynku
Ostatnim, choć bardzo ważnym kryterium doboru mocy pompy ciepła jest lokalizacja domu i charakterystyka temperaturowa okolicy. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku powietrznych pomp ciepła, gdyż gruntowe i wodne pompy ciepła działają z podobną efektywnością przez cały rok.
Jak obliczyć moc pompy ciepła do domu jednorodzinnego?
Po ustaleniu tego, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne budynku, powierzchnia oraz liczba użytkowników, można określić, jaka moc pompy ciepła będzie niezbędna do zapewnienia efektywnego ogrzewania. Przykładowe obliczenia wyglądają następująco:
- zapotrzebowanie energetyczne budynku – około 50 kWh/m2,
- powierzchnia budynku – 150 m2,
- zatem moc pompy ciepła – 150 m2 x 50 kWh/m2 = 7500W, czyli 7,5 kW.
W takim przypadku pompa ciepła powinna mieć moc na poziomie 7,5 kW. Należy jednak uwzględnić również zapotrzebowanie na podgrzewanie wody użytkowej. W tym celu należy doliczyć około 0,25 kW mocy grzewczej na jednego domownika (odpowiada za podgrzanie 50 l wody na dobę). Dla zapewnienia ogrzewania wody użytkowej w rodzinie czteroosobowej trzeba dodać zatem 1 kW mocy.
Dobór pompy ciepła do domu – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Podejmując decyzję o tym, jaka pompa ciepła najlepiej sprawdzi się w naszym domu, warto zwrócić uwagę na rodzaj urządzenia, jej funkcje, moc pompy ciepła, a także inne parametry pompy ciepła, w tym przede wszystkim współczynnik COP, który wskazuje, ile ciepła jest produkowane przez system w stosunku do zużytej energii elektrycznej. Ilość aspektów, jakie warto wziąć pod uwagę, jest spora, a dostępnych na rynku modeli tak wiele, że rekomendowanym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Fachowcy pomogą znaleźć odpowiednią pompę po dokonaniu szczegółowej analizy potrzeb i warunków lokalnych. Dzięki temu zachowana zostanie efektywność działania urządzenia i komfort termiczny przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów eksploatacyjnych.
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia przy doborze pompy ciepła? Skontaktuj się z nami!