18 września 2023

Co to jest pompa ciepła?

Co to jest pompa ciepła

Wśród dostępnych na rynku systemów grzewczych coraz większym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła. Urządzenia te słyną z nowoczesności, energooszczędności, ekologii, funkcjonalności oraz wygody użytkowania. Nie słyszałeś jeszcze o tego rodzaju technologii? Dowiesz się tego z naszego artykułu. Zatem co to jest pompa ciepła, jaka jest zasada działania pompy ciepła, jakie są jej rodzaje oraz jakie korzyści wiążą się z jej montażem?

Pompa ciepła – czym jest?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które bazuje na energii cieplnej zgromadzonej w otoczeniu. Może ona korzystać z ciepła pochodzącego z powietrza, z gruntu lub z wody, które pobiera, a następnie transportuje do instalacji grzewczej wewnątrz budynku. Samo urządzenie nie wytwarza ciepła, lecz jedynie odpowiada za przekazanie energii z zewnątrz.

Na pompę ciepła składa się kilka elementów. Są to:

  • dolne źródło ciepła, czyli wybrany zasób naturalny, z którego pobierane jest ciepło – grunt, woda lub powietrze,
  • sama pompa ciepła,
  • górne źródło ciepła, czyli instalacja grzewcza znajdująca się w budynku.

Zastosowanie pompy ciepła

Pompy ciepła są znane ze swojej funkcjonalności. Za ich pomocą można zarówno ogrzewać pomieszczenia, jak i podgrzewać ciepłą wodę użytkową. Wiele modeli jest również wyposażonych w funkcję chłodzenia pomieszczeń, dzięki czemu nie trzeba nabywać do domu dodatkowego urządzenia, jakim jest klimatyzacja. W tym przypadku pompa ciepła usuwa ciepło z budynku i odprowadza je do dolnego źródła ciepła. Warto również wiedzieć, że możliwe jest zastosowanie pompy ciepła jako samodzielnego źródła ogrzewania, jak i jej współpraca z innymi systemami grzewczymi np. kotłem gazowym lub piecem na paliwo stałe.

Ogrzewanie pompą ciepła jest obecnie uznawane za najbardziej energooszczędny, tani i ekologiczny sposób na zapewnienie ciepła w budynku. Jej instalacja nie wymaga również specjalnego przygotowania czy wydzielania pomieszczeń. W przypadku powietrznych pomp ciepła montaż jest również niemal bezinwazyjny. Można je również zainstalować zarówno w nowym, jak i starszym budynku, w tym zarówno w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym, a także budownictwie przeznaczonym na cele komercyjne, rolne czy przemysłowe, jednak należy pamiętać o doborze do instalacji grzewczej. Pompy ciepła najefektywniej działają bowiem w połączeniu z ogrzewaniem płaszczyznowym.

Jak działa pompa ciepła?

Zasada działania pompy ciepła, niezależnie od tego, czy jest to powietrzna, wodna czy gruntowa pompa ciepła, jest dokładnie taka sama. Pompa ciepła pobiera energię cieplną z wybranego dolnego źródła ciepła, a następnie za pomocą czynnika chłodniczego, który poddawany jest różnym procesom termodynamicznym, kieruje do instalacji grzewczej w budynku oraz do instalacji odpowiadającej za zapewnienie ciepłej wody użytkowej.

Do działania pompy ciepła niezbędne są naturalne zasoby, jednak w niewielkim stopniu korzysta ona również z energii elektrycznej. Prąd potrzebny jest wyłącznie do zasilania sprężarki i jest to jedynie 25% energii, jaką wykorzystuje pompa. Pozostałe 75% to energia pozyskiwana z zasobów odnawialnych. Pomimo zużycia energii elektrycznej pompy ciepła są nadal najbardziej energooszczędnymi systemami grzewczymi dostępnymi na rynku.

Rodzaje pomp ciepła

Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, a podstawowy podział opiera się o dolne źródło ciepła, z którego czerpie pompa ciepła. Wyróżnia się zatem gruntowe pompy ciepła, wodne pompy ciepła oraz powietrzne pompy ciepła. Z kolei powietrzne pompy ciepła dzielą się na pompy ciepła powietrze-woda oraz pompy ciepła powietrze-powietrze.

Zdecydowanie najczęściej wybieranym rodzajem jest powietrzna pompa ciepła typu powietrze-woda. W odróżnieniu od gruntowej pompy ciepła, która wymaga instalacji wymienników ciepła w gruncie, a tym samym posiadania odpowiedniej działki i wykonania prac w ziemi, jest ona bardzo prosta w montażu, jak również tańsza. Efektywność pompy ciepła tego typu, wraz z rozwojem technologii, znacznie wzrosła. Obecnie niemal dorównują one pod tym względem gruntowym pompom ciepła. Zdecydowanie najrzadziej instalowane są wodne pompy ciepła, co wynika z braku dostępności wód gruntowych o odpowiednich parametrach.

Dlaczego warto zdecydować się na instalację pompy ciepła?

System grzewczy oparty na pompie ciepła wyróżnia się wieloma korzyściami dla użytkowników. Przede wszystkim pompa ciepła zapewnia wysoki komfort cieplny przy niskich kosztach eksploatacji. Jest to najbardziej energooszczędny sposób na zapewnienie ciepła w budynku, jaki jest obecnie dostępny na rynku. Z pompą ciepła wiążą się jednak również inne korzyści, w tym wygoda użytkowania, bezpieczeństwo (brak ryzyka zaczadzenia czy wybuchu), wielofunkcyjność, ekologia czy niezależność od podwyżek cen materiałów grzewczych. Korzyści te można z kolei czerpać przez długie lata, ponieważ pompa ciepła jest znana ze swojej wieloletniej żywotności – może służyć wydajnie nawet przez 50 lat! To inwestycja, która z całą pewnością się opłaca.

Pozostałe aktualności

Ulga termomodernizacyjna – czym jest, komu przysługuje i na co?

Ulga termomodernizacyjna – czym jest, komu przysługuje i na co?

Ze względu na konieczność podejmowania różnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz poprawy jakości powietrza rząd w 2019 roku...

Pompy ciepła powietrze-woda – zyskaj energię cieplną z powietrza zewnętrznego

Pompy ciepła powietrze-woda – zyskaj energię cieplną z powietrza zewnętrznego

Ze względu na wiele zalet na pompę ciepła jako system grzewczy dla swojego domu decyduje się coraz więcej osób. Najczęściej...

Fotowoltaika z magazynem energii – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Fotowoltaika z magazynem energii – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Fotowoltaika z magazynem energii jest bardzo zgranym duetem, na który z różnych powodów warto postawić. Jakie korzyści można czerpać dzięki...

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to możliwe?

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to możliwe?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku jest bardzo korzystnym rozwiązaniem pod względem finansowym, dlatego wiele osób interesuje się tego rodzaju...

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Przydomowa instalacja fotowoltaiczna to skuteczny sposób na oszczędności i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ze względu na zapotrzebowanie na...