21 maja 2024

Dofinansowanie do pompy ciepła – na jakie dotacje można liczyć?

Dofinansowanie do pompy ciepła - na jakie dotacje można liczyć

Rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii, takie jak służące do zapewniania ciepła oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej pompy ciepła są promowane ze względu na swoją energooszczędność i bezemisyjność. Nie wywierają one negatywnego wpływu na środowisko naturalne i nie prowadzą do zanieczyszczenia powietrza. Z tego powodu na zakup pompy ciepła można uzyskać spore dofinansowanie, redukujące koszt inwestycji. Na jakie dotacje mogą liczyć osoby prywatne, rolnicy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych?

Pompy ciepła – nowoczesne systemy grzewcze

Pompy ciepła są innowacyjnymi urządzeniami grzewczymi wykorzystującymi do swojego działania odnawialne źródła energii. Na rynku dostępne są gruntowe pompy ciepła, powietrzne pompy ciepła oraz najrzadziej stosowane wodne pompy ciepła. Zasada działania pomp ciepła, niezależnie od modelu, jest dokładnie taka sama. Pobierają one ciepło z otoczenia, a następnie za pomocą czynnika chłodniczego poddawanego różnym procesom termodynamicznym kierują je do instalacji grzewczej wewnątrz budynku. Do pracy urządzenia potrzebna jest jedynie niewielka ilość energii elektrycznej. Urządzenie to jest aktualnie najbardziej energooszczędnym systemem grzewczym, jakie zakupić można na rynku.

W ostatnich latach widoczny jest w Polsce trend rosnącego zainteresowania tymi systemami zapewniającymi ciepło w domu oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, co wynika z kilku przyczyn, w tym przede wszystkim rosnących cen paliw opałowych oraz energii elektrycznej, inflacji i związanej z nią chęci znalezienia oszczędności przez wielu inwestorów, polityki europejskiej (zgodnie z porozumieniem Rady UE i Parlamentu Europejskiego ws. nowelizacji dyrektywy budynkowej (EPBD) od 2030 r. wszystkie nowe budynki w UE mają być realizowane jako zeroemisyjne, a do 2040 r. ma nastąpić całkowite odejście od wykorzystania paliw kopalnych do ogrzewania i chłodzenia budynków). Nie bez znaczenia jest także aspekt finansowy. Pompy ciepła pozwalają bowiem sporo zaoszczędzić zmniejszając koszty ogrzewania budynku, a na inwestycję w zakup pompy ciepła można zyskać spore dofinansowanie.

Dofinansowanie do pompy ciepła dla gospodarstw domowych

Na pompy ciepła decyduje się wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którym zależy na wysokim komforcie cieplnym przy jednocześnie niskich kosztach ogrzewania. Na dofinansowanie do pompy ciepła mogą liczyć zarówno osoby, które dopiero budują swój dom, jak i wszyscy, którzy przeprowadzają przedsięwzięcia termomodernizacyjne.

Dofinansowanie do pompy ciepła z programu Mój Prąd 5.0

Program Mój Prąd cieszy się od lat dużym zainteresowaniem, ponieważ pozwala na uzyskanie sporych dotacji. Z piątej edycji możliwe jest uzyskanie dopłaty na pompę ciepła w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych i wysokości maksymalnie:

 • 4400 zł dla pompy powietrze-powietrze,
 • 12 600 zł dla pompy powietrze-woda,
 • 19 400 zł do zakupu pompy powietrze-woda o podwyższonej klasie energetycznej,
 • 28 500 zł w przypadku gruntowej pompy ciepła.

Dopłata dotyczy pomp ciepła w budynkach już wybudowanych. Z programu Mój Prąd 5.0 można uzyskać również wyższe dofinansowanie, maksymalnie do 58 tys. zł, pod warunkiem zakupu łącznie kilku urządzeń: pompy ciepła, fotowoltaiki, magazynu energii, systemu zarządzania energią.

Dofinansowanie do pompy ciepła z programu Moje Ciepło

Program Moje Ciepło został przygotowany dla osób, które chcą zainstalować pompę ciepła w nowych lub dopiero budowanych domach jednorodzinnych. Maksymalne dofinansowanie do pompy ciepła z tego programu wynosi do 30% kosztów kwalifikowanych lub 45% w przypadku posiadania karty dużej rodziny, a także:

 • 7000 zł – gdy jest to pompa ciepła powietrze-powietrze,
 • 7000 zł – przy zakupie pompy ciepła powietrze-woda,
 • 21 000 zł – gdy zdecydujemy się na montaż gruntowej pompy ciepła.

Pompa ciepła Czyste Powietrze

Kolejnym programem, z którego można uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła, jest Czyste Powietrze. Jest to najczęściej wybierany program w przypadku modernizacji ogrzewania budynku, z którego dotacje uzyskane zostały na około 200 tys. pomp ciepła. Dofinansowanie z programu można uzyskać zarówno do zakupu i montażu pompy ciepła, jak i na panele fotowoltaiczne oraz kompleksową termomodernizację budynku.

Maksymalna kwota dotacji jest zależna od dochodów. I tak możliwe jest uzyskanie:

 • do 66 000 zł, gdy roczny dochód wynosi do 135 000 zł,
 • do 99 000 zł, gdy miesięczny dochód na osobę wynosi do 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
 • do 135 000 zł, gdy miesięczny dochód na osobę wynosi do 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Program Stop Smog

Dofinansowanie do pompy ciepła można także zyskać z programu Stop Smog. Wysokość dotacji wynosi maksymalnie 53 tys. zł. Kwota uzyskana z programu musi zostać przeznaczona na likwidację lub wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Realizowany jest on w gminach położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa, o której mowa w art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.

Dofinansowanie do pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych – program Ciepłe Mieszkanie

Do niedawna na dofinansowanie do pompy ciepła mogli liczyć jedynie właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych. Opcja ta została poszerzona dla właścicieli budynków wielorodzinnych wraz z powstaniem w 2022 roku programu Ciepłe Mieszkanie. Program skierowany jest do gmin, jednak odbiorcami końcowymi są osoby fizyczne. Dopłaty są przeznaczone na termomodernizację lokali mieszkalnych w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Wysokość dotacji jest uzależniona od dochodów i może wynosić:

 • podstawowy poziom dofinansowania – do 30% kosztów inwestycji (maksymalnie 15 000 zł) dla inwestorów, których dochód nie przekracza rocznie 120 000 zł,
 • podwyższony poziom dofinansowania – do 60% kosztów inwestycji (maksymalnie 25 000 zł) dla inwestorów, których dochód na osobę nie przekracza 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
 • najwyższy poziom dofinansowania – do 90% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 37 500 zł) dla inwestorów, których dochód na osobę nie przekracza 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym, bądź ustalone jest prawo do zasiłku stałego, rodzinnego, opiekuńczego lub okresowego.

Warto również wiedzieć, że gminy o najwyższym poziomie zanieczyszczenia zostały objęte możliwością uzyskania wyższych dotacji, które wynoszą:

 • do 35% kosztów kwalifikowanych (do 17 500 zł),
 • do 65% kosztów kwalifikowanych (do 26 900 zł),
 • do 95% kosztów kwalifikowanych (do 39 900 zł).

Ulga termomodernizacyjna

Oprócz możliwości uzyskania dofinansowania pompę ciepła można odliczyć od podatku dochodowego. Dowiedz się więcej z artykułu: Ulga termomodernizacyjna – czym jest, komu przysługuje i na co?

Dofinansowanie do pompy ciepła dla rolników i przedsiębiorców

Na dopłatę do pompy ciepła mogą liczyć nie tylko osoby prywatne, lecz również rolnicy i przedsiębiorcy. Dofinansowanie do pompy ciepła przysługuje im z następujących programów:

Program Agroenergia

Agroenergia to program dofinansowań dla rolników inwestujących w rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii. Mogą oni uzyskać dopłatę na pompę ciepła o mocy od 10 do 50 kW.

Maksymalne dofinansowanie pompy ciepła jest różne w zależności od mocy planowanej instalacji:

 • moc od 10 do 30 kW (włącznie) – do 20% kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale nie więcej niż 15 tys. zł;
 • moc od 30 do 50 kW (włącznie) – do 13% kosztów, ale nie więcej niż 25 tys. zł.

Większe dofinansowanie można zyskać łącząc inwestycję z fotowoltaiką. W takim przypadku można liczyć na dodatkowe 10 tys. zł wsparcia.

Program Energia Plus

Programem skierowanym do przedsiębiorców, którzy chcą zainstalować pompę ciepła w swojej firmie, jest Energia Plus. Celem programu jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza, poprzez wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych. Aktualnie dla firm przewidziane zostały jednak jedynie pożyczki na preferencyjnych warunkach, które mogą wynieść od 0,5 mln do 500 mln zł.

Gdzie szukać informacji?

Informacje na temat zasad konkretnych programów dofinansowań do zakupu i montażu pomp ciepła znaleźć można u jednostek odpowiedzialnych za prowadzenie konkretnych programów. Zalicza się do nich przede wszystkich Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urzędy Marszałkowskie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, Fundusz Termomodernizacji i Remontów (zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego), urzędy miast i gmin.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości uzyskania dopłaty do inwestycji w zakup i montaż pompy ciepła w Twoim domu lub firmie, skontaktuj się z nami! Chętnie udzielimy niezbędnych informacji. Co więcej, podejmując współpracę z naszą firmą zyskujesz kompleksową pomoc w zakresie kompletowania i składania niezbędnej dokumentacji do otrzymania dofinansowania. Zapraszamy do kontaktu!

Pozostałe aktualności

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na uzyskiwanie energii elektrycznej dla domu, firmy czy gospodarstwa rolnego w tani i przyjazny dla środowiska sposób....

Zielona energia – co to takiego?

Zielona energia – co to takiego?

Rosnący wzrost zapotrzebowania na prąd dla dużych przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych, a także malejące zasoby służące do produkcji energii elektrycznej...

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Pompy ciepła to nowoczesne, ekologiczne urządzenia grzewcze, które umożliwiają efektywne wykorzystanie energii odnawialnej do ogrzewania domów i podgrzewania wody użytkowej....

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana tradycyjnego pieca gazowego na pompę ciepła jest jednym z kroków, który można podjąć w celu zwiększenia efektywności energetycznej domu...

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Ceny prądu od kilku lat stale rosną, co wyraźnie odczuwają budżety gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. W związku z tym pojawiło...