Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku jest bardzo korzystnym rozwiązaniem pod względem finansowym, dlatego wiele osób interesuje się tego rodzaju inwestycją. Osoby zainteresowane montażem fotowoltaiki często uznają jednak za przeszkodę posiadanie nieruchomości z dachem płaskim. Czy brak skośnego dachu oznacza również brak możliwości zainstalowania systemu fotowoltaicznego?
Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu – czy to jest możliwe?
Choć mogłoby się wydawać, że montaż paneli fotowoltaicznych jest możliwy wyłącznie na dachach skośnych, nic bardziej mylnego. W społeczeństwie pokutuje tego rodzaju mit, dlatego właściciele nieruchomości z dachem płaskim często rezygnują z inwestycji w fotowoltaikę. Jednak oprócz wykonywania konstrukcji na dachach o określonym kącie nachylenia istnieje również opcja zamontowania systemów fotowoltaicznych na dachu płaskim. Co więcej, w szerokości geograficznej, w jakiej znajduje się nasz kraj, montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim może zapewniać znacznie większe uzyski energii elektrycznej, a tym samym korzyści dla inwestorów niż w przypadku instalacji fotowoltaiki na dachu spadzistym.
Dach płaski to bardzo dobra powierzchnia do tego, aby zamontować fotowoltaikę. Dlaczego? Przede wszystkim daje on więcej różnych możliwości ustawienia paneli fotowoltaicznych. W przypadku dachów spadzistych możliwe jest ich ustawienie jedynie w takim kierunku, w jakim nachylone są skosy. Z kolei dachy płaskie niwelują tego rodzaju problem, a panele pv można ustawić w tą stronę świata, która zapewni największą produkcję energii elektrycznej. Można również dowolnie ustawiać kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych. Łatwiejszy jest także dostęp do instalacji fotowoltaicznej.
Instalacje fotowoltaiczne na dachach płaskich – gdzie znajdują zastosowanie?
Zalety montażu paneli fotowoltaicznych są powszechnie znane. Zaliczają się do nich przede wszystkim oszczędności finansowe, które wynikają z ograniczenia wydatków na prąd do minimum, niezależność od rosnących cen energii elektrycznej, ochrona środowiska naturalnego, które nie jest zanieczyszczane i eksploatowane dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Wszystkie te korzyści zyskać można również decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej na dachach płaskich. W jakich miejscach sprawdzi się tego rodzaju rozwiązanie?
Dachy płaskie są miejscem charakterystyczne dla różnego rodzaju obiektów mieszkalnych, w tym domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych, bloków, kamienic oraz wieżowców. Możliwość montażu paneli słonecznych na płaskich dachach istnieje również w przypadku budynków o charakterze komercyjnym, takich jak m.in. zakłady produkcyjne, fabryki, magazyny, hale, biurowce, hotele, sklepy, a także użyteczności publicznej – instytucje państwowe, urzędy, sądy, szpitale, remizy strażackie czy komisariaty policji. Duża powierzchnia dachu to szansa na ustawienie odpowiedniej wielkości instalacji, która jest w stanie wygenerować ilość energii niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych danego obiektu.
Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim – co ma znaczenie?
Montując panele fotowoltaiczne na płaskim dachu należy zwrócić uwagę na te same czynniki, co na dachu skośnym. Znajdują się wśród nich:
- Orientacja w kierunku południowym – instalacja fotowoltaiczna powinna zostać skierowana w kierunku południowym, co umożliwia generowanie największych uzysków energii elektrycznej.
- Odpowiedni kąt nachylenia – panele fotowoltaiczne powinny zostać zamontowane pod odpowiednim kątem nachylenia. Może być on inny niż w przypadku dachów skośnych, co wynika z przyczyn bezpieczeństwa. Specjalista zajmujący się wykonaniem projektu dobierze odpowiednie rozwiązanie.
- Dopasowanie do powierzchni dachu – konstrukcja na dachu płaskim powinna zostać prawidłowo przygotowana z uwzględnieniem materiału, z jakiego wykonany jest dach.
Co różni fotowoltaikę na dachu płaskim od fotowoltaiki na dachu skośnym? Są to przede wszystkim:
- Konstrukcja – montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim jest łatwiejszy w realizacji, ponieważ można ją dowolnie ustawić w odpowiednim kierunku. Ważne jest jednak solidne przymocowanie, aby cała instalacja fotowoltaiczna była bezpieczna.
- Wszechstronność – w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu istnieje znacznie większa elastyczność oraz możliwość pełniejszego wykorzystania mocy paneli słonecznych.
Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim – systemy
Fotowoltaika na płaskim dachu wymaga uwzględnienia solidnego systemu montażowego, który będzie gwarantował, że cała konstrukcja będzie bezpieczna dla użytkowników. Istnieje możliwość wyboru:
- systemu montażowego z obciążeniem – montaż fotowoltaiki bez przytwierdzania wsporników do dachu, dzięki czemu nie ingeruje się w konstrukcję dachu oraz nie narusza jego szczelności. Niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego obciążenia stabilizującego konstrukcję, za które posłużyć mogą betonowe bloki bądź kamienie brukowe.
- systemu montażowego bez obciążenia – konstrukcja jest przytwierdzona do istniejącej konstrukcji dachu.
O tym, który system montażowy najlepiej wybrać, powinien zdecydować specjalista po dokładnym zapoznaniu się z miejscem realizacji inwestycji.
Fotowoltaika na płaskim dachu – tylko z Nexenergy!
Instalacja fotowoltaiki na dachu płaskim, podobnie jak na dachu skośnym, wymaga uwzględnienia różnorodnych czynników, a także prawidłowej realizacji, dlatego najlepiej powierzyć ją specjalistom z wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem. W naszym zespole pracują wyłącznie eksperci, którzy posiadają wszystkie wymienione zasoby. Są przygotowani do wykonania instalacji fotowoltaicznej tak, aby działała ona niezawodnie, wydajnie i bezpiecznie przez długie lata. Jesteśmy gotowi na każde zlecenie! Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą.