8 kwietnia 2024

Fotowoltaika z magazynem energii – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Fotowoltaika z magazynem energii - czy warto wybrać to rozwiązanie

Fotowoltaika z magazynem energii jest bardzo zgranym duetem, na który z różnych powodów warto postawić. Jakie korzyści można czerpać dzięki zdecydowaniu się na instalację fotowoltaiczną z akumulatorem? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Jak działa magazyn energii?

Magazyny energii są urządzeniami, które mają za zadanie przechowywać nagromadzoną w nadmiarze energię elektryczną wytworzoną w instalacjach fotowoltaicznych. Podstawowy element instalacji, jakim są panele fotowoltaiczne, działa bowiem różnie w zależności od warunków nasłonecznienia – więcej energii elektrycznej produkuje w okresie dużej dostępności promieni słonecznych. Często zatem prąd wygenerowany przez system nie może być spożytkowany na bieżące potrzeby. Jedną z opcji jest przesłanie go do sieci energetycznej, zaś drugą jest wykorzystanie magazynu energii, w którym prąd jest przechowywany i pobierany w razie zaistnienia takiej potrzeby. Więcej na temat działania magazynu energii możesz dowiedzieć się z artykułu: Magazyn energii do fotowoltaiki – czym jest, jak działa i jakie korzyści zapewnia?

Fotowoltaika z magazynem energii – korzyści

Istnieje sporo korzyści z podłączenia magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej. Są to przede wszystkim:

  • Zwiększenie autokonsumpcji – magazyn energii optymalizuje zużycie energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej, co stanowi efekt zwiększenia autokonsumpcji. Umożliwia on efektywniejsze wykorzystanie wyprodukowanego prądu oraz wydłużenie czasu pracy urządzeń elektrycznych na wygenerowanej z OZE energii.
  • Zmniejszenie obciążenia sieci energetycznej – dzięki przechowywaniu wytworzonej energii elektrycznej w magazynie energii zmniejsza się ryzyko przeciążenia sieci elektroenergetycznej. Zapewniona jest stabilizacja dostaw energii nawet w godzinach szczytu.
  • Niezależność energetyczna – instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii zapewnia niezależność energetyczną, chroniąc przed przerwami w dostawie prądu spowodowanymi awariami sieci. Stanowią one gwarancję bezpieczeństwa zasilania w każdym momencie.
  • Oszczędność na zakupie prądu – magazynowanie energii elektrycznej sprawia, że spada zapotrzebowanie na zakup prądu od zewnętrznych dostawców energii, co ma szczególne znacznie w dobie stałych podwyżek cen energii elektrycznej.

Wymienione czynniki są głównymi przesłankami, które znacząco podniosły zainteresowanie rozwiązaniem, jakim są domowe magazyny energii. Dodatkowo, od pewnego czasu na magazyn energii można również uzyskać dotację, co znacząco obniża koszt jego zakupu i montażu.

Czy fotowoltaika z magazynem energii to dobra decyzja?

Zapewnienie bezpieczeństwa zasilania sieci, oszczędności na zakupie prądu, niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, poprawa efektywności wykorzystania energii elektrycznej produkowanej z fotowoltaiki – tego rodzaju korzyści zapewnia połączenie instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii. W dobie kryzysu energetycznego, rosnącej świadomości ekologicznej i potrzeby wykorzystania odnawialnych źródeł energii (źródła wyczerpalne w końcu przestaną wystarczać i staną się bardzo drogie) oraz rosnących cen prądu takie rozwiązania jak fotowoltaika z magazynem energii stają się coraz bardziej doceniane. Co więcej, ceny systemów fotowoltaicznych i magazynów energii można znacząco obniżyć korzystając z dofinansowań na zakup i montaż fotowoltaiki z magazynem energii, dzięki czemu coraz większe grono osób może pozwolić sobie na tego rodzaju inwestycję.

Dofinansowania na fotowoltaikę z magazynem energii elektrycznej

W ostatnich latach pojawiło się wiele programów rządowych oferujących różne dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych, które przyczyniły się do wzrostu zainteresowania systemami produkującymi energię elektryczną w oparciu o promieniowanie słoneczne. Do niedawna nie było jednak szans na uzyskanie dopłaty do zakupu magazynu energii elektrycznej. Wszystko zmieniło się wraz z wprowadzeniem zmian w rozliczaniu fotowoltaiki, które spowodowały, że konieczne stało się inwestowanie w rozwiązania mające na celu lepsze wykorzystanie wytwarzanej przez domowe elektrownie słoneczne energii. W związku z tym magazyny energii zostały objęte dofinansowaniami, które można uzyskać np. z programu Mój Prąd.

Kompleksowe rozwiązania dla gospodarstw domowych i firm

W firmie Nexenergy stawiamy na rozwiązania, które idealnie pasują do potrzeb klientów. W związku z tym w przypadku pojawienia się potrzeby montażu instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii jesteśmy w stanie zrealizować tego rodzaju zlecenia. Przeprowadzamy audyt fotowoltaiczny, w którym uwzględniamy wiele różnych czynników, takich jak zapotrzebowanie energetyczne czy nasłonecznienie. Naszym klientom proponujemy wysokiej jakości komponenty, w tym również dopasowany do mocy instalacji fotowoltaicznej magazyn energii. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej oferty? Skontaktuj się z nami!

Pozostałe aktualności

Audyt energetyczny budynku – sposób na znalezienie oszczędności

Audyt energetyczny budynku – sposób na znalezienie oszczędności

Audyt energetyczny polega na analizie i ocenie zużycia energii w budynku, zakładzie przemysłowym lub innym obiekcie. Jego celem jest identyfikacja...

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie, które zapewnia ogrzewanie w domu oraz podgrzewa ciepłą wodę użytkową, a niektóre modele wyposażone są...

Pompa ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze?

Pompa ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze?

Decydując się na powietrzną pompę ciepła, która korzysta z odnawialnych źródeł energii, zyskuje się niskie koszty ogrzewania domu, komfort użytkowania,...

Mikroinwerter fotowoltaiczny – co to jest i jak działa?

Mikroinwerter fotowoltaiczny – co to jest i jak działa?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku kluczowych elementów, spośród których najważniejszą rolę pełnią panele fotowoltaiczne oraz inwerter, odpowiedzialny za przekształcanie...

Fotowoltaika zimą – czy można skutecznie korzystać z energii słonecznej w chłodniejszych miesiącach?

Fotowoltaika zimą – czy można skutecznie korzystać z energii słonecznej w chłodniejszych miesiącach?

Fotowoltaika to technologia, która zazwyczaj kojarzy się z letnim słońcem i wysoką produkcją energii. Powszechnie wiadomo bowiem, że panele fotowoltaiczne...