Pompa ciepła jest wydajnym i energooszczędnym systemem grzewczym. Jednak, aby zapewniał on maksymalne oszczędności finansowe, powstałe w wyniku minimalnych kosztów eksploatacji, oraz optymalny komfort cieplny użytkownikom, konieczne jest odpowiednie dobranie mocy pompy ciepła. Jak dobrać pompę ciepła do domu 120m2? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
Dobór odpowiedniej mocy pompy ciepła – dlaczego ma znaczenie?
Innowacyjny i ekologiczny system grzewczy, jakim jest pompa ciepła, pracujący w oparciu o odnawialne źródła energii i w niewielkim stopniu o energię elektryczną, zapewnia ogrzewanie w domu, podgrzewa ciepłą wodę użytkową, a także może być wyposażony w funkcję chłodzenia pomieszczeń. Jego efektywna praca uzależniona jest jednak od prawidłowego doboru parametrów urządzenia. Najważniejszym z nich jest moc pompy ciepła.
Jeśli chcemy wydajnie i ekonomicznie ogrzewać dom i ciepłą wodę użytkową pompą ciepła, niezbędne jest odpowiednie dopasowanie mocy pompy ciepła do domu. Niewystarczająca moc pompy ciepła może sprawić, że urządzenie nie podoła ogrzaniu budynku, w efekcie czego nie będzie zachowany komfort cieplny lub niezbędne będzie dogrzewanie pomieszczeń za pomocą innych źródeł ciepła. To z kolei oznacza dodatkowe wydatki. Ponadto, zbyt mała moc pompy ciepła przekłada się na szybsze zużycie sprężarki pompy ciepła, ponieważ musi ona intensywniej pracować. W efekcie krótsza będzie żywotność pompy ciepła. Działanie w drugą stronę, czyli przewymiarowanie mocy pompy ciepła do domu, również nie jest korzystne. Wiąże się ono bowiem z wyższym kosztem zakupu i montażu urządzenia, na skutek czego zwrot z inwestycji będzie opóźniony w czasie. Co więcej, instalacja pompy ciepła o zbyt dużej mocy także przekłada się na szybsze zużycie sprężarki, która może pracować krócej, lecz o wiele częściej.
Co wziąć pod uwagę dobierając moc pompy ciepła do domu?
Dobór pomp ciepła do domów nie jest łatwym zadaniem, ponieważ wymaga uwzględnienia wielu czynników. W pierwszej kolejności należy obliczyć zapotrzebowania budynku na ciepło, które uzależnione jest w głównej mierze od izolacji termicznej. Im jest ona lepsza, tym mniejsze zapotrzebowanie. Nowoczesne budynki z dobrą izolacją będą potrzebowały mniejszej mocy pompy ciepła niż starsze budynki ze słabszą izolacją. Znaczenie ma także lokalizacja budynku. W chłodniejszych regionach zapotrzebowanie na ciepło będzie wyższe. Należy wziąć także pod uwagę ilość domowników. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z artykułu: Moc pompy ciepła – jak ją dobrać?
Jaka moc pompy ciepła do domu 120m2?
Dla domu o powierzchni 120m² zazwyczaj moc pompy ciepła waha się w przedziale 6 kW do 10 kW. Aby dokładnie dostosować moc, warto wziąć pod uwagę wymienione powyżej czynniki. Najważniejszym z nich jest zapotrzebowanie energetyczne budynku, które może być bardzo różne. Starsze budynki ze słabą izolacją termiczną mogą posiadać zapotrzebowanie na ciepło nawet powyżej 120 W/m2, podczas gdy domy energooszczędne i pasywne posiadają tego rodzaju zapotrzebowanie na poziomie 10-50 W/m2. Aktualnie budowane domy, które muszą spełniać wymogi WT2021, posiadają zapotrzebowanie na ciepło w granicach 50-70 W/m2.
W celu dokonania obliczeń na moc pompy ciepła do domu 120m2, należy pomnożyć powierzchnię domu przez wartość zapotrzebowania na energię cieplną. Jeśli przyjmiemy, że zapotrzebowanie wynosi 60 W/m2, moc pompy ciepła będzie wynosiła:
120 m2 x 60 W = 7200 W = 7,2 kW
To jednak nie wszystko! Dobierając moc pompy ciepła do domu należy uwzględnić również ilość domowników, co wynika z konieczności zapewnienia mocy pompy ciepła niezbędnej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Przyjmuje się, że jedna osoba zużywa około 50l wody użytkowej na dobę, a do jej ogrzania niezbędne jest 0,25 kW mocy. W przypadku gospodarstwa domowego liczącego cztery osoby do mocy pompy ciepła do domu 120m2 należy zatem doliczyć 1 kW.
Jaka pompa ciepła do domu o powierzchni 120m2?
Moc pompy ciepła to jeden z najważniejszych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę wybierając system grzewczy do swojego domu. Znaczenie ma jednak również wydajność pompy ciepła (współczynnik COP), która informuje o tym, ile energii elektrycznej jest zużywanej w stosunku do energii cieplnej dostarczanej do budynku, a także sam rodzaj pompy ciepła. Wśród dostępnych na rynku urządzeń znajdują się powietrzne pompy ciepła, gruntowe pompy ciepła oraz, sporadycznie montowane, wodne pompy ciepła.
Najczęściej wybieranym systemem grzewczym jest powietrzna pompa ciepła, która pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazuje je do instalacji grzewczej wewnątrz budynku. Są to urządzenia łatwe w montażu, a sam koszt pompy ciepła jest znacznie niższy niż w przypadku gruntowych pomp ciepła. Z kolei gruntowa pompa ciepła charakteryzuje się nieco wyższą wydajnością ze względu na stabilne źródło ciepła, jakim jest grunt. Najnowsze osiągnięcia technologiczne zastosowane w powietrznych pompach ciepła sprawiły jednak, że niewiele odstają one od systemów pobierających ciepło z gruntu.
Profesjonalny dobór i montaż pompy ciepła
Wybór odpowiedniej mocy pompy ciepła dla domu o powierzchni 120m² zależy od wielu czynników, w tym izolacji budynku i ilości użytkowników. Dla prawidłowego doboru mocy i zapewnienia optymalnej efektywności systemu, warto skonsultować się z ekspertem z Nexenergy. Nasz specjalista przeprowadzi dokładne obliczenia, uwzględniając wszystkie specyficzne cechy Twojego domu oraz lokalne warunki klimatyczne. Dzięki temu inwestycja w odpowiednio dobraną pompę ciepła przyniesie korzyści w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, poprawy komfortu cieplnego oraz ochrony środowiska.
Chcesz dowiedzieć się, jaka pompa ciepła oraz jej moc będzie najlepsza do Twojego domu, a także uzyskać informacje o tym, ile kosztuje pompa ciepła? Poszukujesz specjalistów od doboru i montażu pompy ciepła? Nasza firma zajmuje się kompleksową realizacją inwestycji w odnawialne źródła energii. Pomożemy na każdym etapie, odpowiemy na wszystkie pytania, służymy naszym fachowym wsparciem – skontaktuj się z nami.