18 grudnia 2023

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Najlepsze panele fotowoltaiczne

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać Najlepsze panele fotowoltaiczne

Panele słoneczne stanowią jeden z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej. To właśnie od ich działania w dużej mierze uzależniona jest ilość wytworzonej energii elektrycznej, dlatego wybór właściwych modułów jest tak bardzo istotny. Zatem jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Przedstawiamy najważniejsze rodzaje paneli oraz parametry, na które warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji.

Jaki rodzaje paneli fotowoltaicznych wybrać?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z różnych komponentów, jednak najważniejszymi z nich są falownik fotowoltaiczny oraz panele fotowoltaiczne. To ich działanie jest kluczowe dla opłacalności inwestycji w fotowoltaikę. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o wyborze warto dokładnie zapoznać się z dostępnymi na rynku modelami.

W kontekście wyboru paneli fotowoltaicznych decyzja jest zazwyczaj podejmowana pomiędzy panelami monokrystalicznymi a panelami polikrystalicznymi, choć istnieją również inne rodzaje paneli fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne składają się z monokryształu krzemu, dzięki czemu posiadają uporządkowaną strukturę wewnętrzną, umożliwiającą swobodny przepływ elektronów. Dzięki temu panele monokrystaliczne wyróżniają się bardzo wysoką wydajnością wynoszącą 18-22%. Wysoka efektywność paneli słonecznych tego rodzaju sprawia, że można zainstalować ich mniejszą ilość niż w przypadku pozostałych rodzajów paneli, zatem sprawdzą się także wtedy, gdy powierzchnia przeznaczona na montaż instalacji fotowoltaicznej jest niezbyt wielka. Panele monokrystaliczne charakteryzują się także bardzo ciemnoniebieskim, prawie czarnym kolorem, dlatego są bardzo estetyczne pod kątem wykonania. Dodatkowo, tego typu panele słoneczne wykazują się niższym współczynnikiem temperaturowym, a wiele z nich nie posiada także ramki, dlatego są lżejsze. Ich wadą jest cena, ponieważ kosztują nieco więcej niż panele polikrystaliczne.

Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne są produkowane z polikryształu krzemu, który zapewnia im nieco niższą wydajność mieszczącą się w przedziale 14-18%. W związku z tym konieczna jest większa ilość zamontowanych modułów PV do wygenerowania tej samej mocy, co w przypadku mniejszej ilości bardziej wydajnych paneli monokrystalicznych. Posiadają także mniej estetyczną, niebieską barwę. Zaletą paneli polikrystalicznych jest ich niższa cena.

Na rynku dostępne są także panele amorficzne, jednak ich montaż, ze względu na bardzo niską wydajność na poziomie 6-10%, nie jest zbyt częsty. Rozwiązanie to wykorzystywane jest wyłącznie w przypadku miejsc, w których nie ma możliwości, aby postawić instalację fotowoltaiczną z zastosowaniem paneli monokrystalicznych lub polikrystalicznych.

Jak wybrać najlepsze panele fotowoltaiczne?

Decyzja o tym, które panele fotowoltaiczne wybrać, wcale nie jest prosta. Warto uwzględnić kilka istotnych aspektów, zapoznając się zarówno z parametrami technicznymi, jak i rankingami paneli fotowoltaicznych.

Ranking paneli fotowoltaicznych

Bardzo pomocnym narzędziem, ułatwiającym wybór właściwych paneli fotowoltaicznych, jest ranking paneli fotowoltaicznych. Oczywiście nie warto zapoznawać się wyłącznie z jednym z nich, a sprawdzić kilka różnych i wyciągnąć wnioski z wykonanego porównania. Dobrym sposobem jest także zapoznanie się z opiniami na temat paneli fotowoltaicznych, które umieszczają w Internecie osoby, które posiadają je we własnych instalacjach.

Parametry techniczne, na które warto zwrócić uwagę

Najważniejsze parametry techniczne, z którymi należy się zapoznać przed podjęciem decyzji o wyborze paneli fotowoltaicznych, to:

Moc paneli fotowoltaicznych – jeden z kluczowych czynników, jakimi należy się kierować wybierając panele fotowoltaiczne. Moc paneli fotowoltaicznych powinna zostać dobrana odpowiednio do zapotrzebowania energetycznego. Zbyt niska spowoduje konieczność pobierania energii elektrycznej i dopłacania, zaś zbyt wysoka wydłuży czas zwrotu z inwestycji. Zapotrzebowanie na moc wymaga uwzględnienia nie tylko zapotrzebowania na prąd, lecz również innych czynników. Z tego powodu warto powierzyć dokonanie obliczeń w tym zakresie specjalistom.

Sprawność paneli fotowoltaicznych – informuje ona o tym, ile procent energii słonecznej może zostać przekształcona w energię elektryczną. Im wyższa sprawność paneli fotowoltaicznych, tym mniej modułów fotowoltaicznych potrzeba, aby pokryć zapotrzebowanie energetyczne. Moduły fotowoltaiczne o wyższej sprawności będą również zajmowały mniej miejsca.

Współczynnik temperaturowy – wskazuje, o ile procent spadnie sprawność paneli fotowoltaicznych w przypadku wzrostu temperatury ogniwa o 1 stopień Celsjusza. W praktyce oznacza to, że w przypadku wskaźnika na poziomie 0,4% wraz z wzrostem temperatury o 1 stopień powyżej 25 stopni Celsjusza wydajność paneli fotowoltaicznych spadnie o 40%. W przypadku tego wskaźnika im niższa wartość, tym lepiej.

Trwałość paneli fotowoltaicznych – to wskaźnik, który informuje o tym, jak długo panele fotowoltaiczne będą działać wydajnie i po jakim czasie nastąpi spadek ich efektywności.

Ramona marki – przed rozpoczęciem inwestycji warto przeczytać opinie na temat producentów paneli fotowoltaicznych i zdecydować się na produkty tej marki, która cieszy się lepszą renomą, a na swoje artykuły przyznaje korzystniejszą gwarancję, a także oferuje profesjonalny serwis na wypadek wystąpienia awarii.

Gwarancja na panele fotowoltaiczne i oferowany serwis – producenci paneli fotowoltaicznych przyznają na swoje produkty gwarancje, które mogą się różnić zarówno zakresem, jak i czasem trwania. Warto upewnić się, jaka jest gwarancja na produkt (zazwyczaj jest to 10-15 lat, choć bywa także, że producent przyzna gwarancję nawet 25 letnią), a także jaka jest gwarancja na uzyski mocy.

Zastanawiasz się, jakie panele fotowoltaiczne sprawdziłyby się najlepiej w przypadku Twojej inwestycji? Pomożemy Ci w tym! Skontaktuj się z nami!

Pozostałe aktualności

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na uzyskiwanie energii elektrycznej dla domu, firmy czy gospodarstwa rolnego w tani i przyjazny dla środowiska sposób....

Zielona energia – co to takiego?

Zielona energia – co to takiego?

Rosnący wzrost zapotrzebowania na prąd dla dużych przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych, a także malejące zasoby służące do produkcji energii elektrycznej...

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Pompy ciepła to nowoczesne, ekologiczne urządzenia grzewcze, które umożliwiają efektywne wykorzystanie energii odnawialnej do ogrzewania domów i podgrzewania wody użytkowej....

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana tradycyjnego pieca gazowego na pompę ciepła jest jednym z kroków, który można podjąć w celu zwiększenia efektywności energetycznej domu...

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Ceny prądu od kilku lat stale rosną, co wyraźnie odczuwają budżety gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. W związku z tym pojawiło...