21 maja 2024

Ogrzewanie wody z fotowoltaiki – co warto wiedzieć?

Ogrzewanie wody z fotowoltaiki - co warto wiedzieć

Rozwiązania, które wykorzystują odnawialne źródła energii do zapewnienia energii elektrycznej czy energii cieplnej w budynkach, są coraz powszechniej stosowane w gospodarstwach domowych. Jednym z nich jest fotowoltaika, która przede wszystkim kojarzy się z dostarczaniem darmowego prądu wytwarzanego z promieniowania słonecznego. To jednak nie wszystko! Panele fotowoltaiczne można bowiem wykorzystać również do ogrzewania wody użytkowej. Co warto wiedzieć na ten temat?

Na czym polega ogrzewanie wody z fotowoltaiki?

Wiele osób wciąż nie słyszało o możliwości ogrzewania wody z fotowoltaiki, podczas gdy jest to dość proste rozwiązanie. Energia elektryczna wytwarzana ze słońca przez panele fotowoltaiczne może zostać wykorzystana do ogrzewania c.w.u.. W tym celu system powinien zostać wyposażony w zestaw modułów fotowoltaicznych oraz przetwornicę. Niezbędne jest także zapewnienie przekierowania prądu do urządzenia, które podgrzewa wodę użytkową, takiego jak bojler.

Ogrzewanie wody z paneli fotowoltaicznych – zalety rozwiązania

Instalacja fotowoltaiczna korzysta z całkowicie bezpłatnej energii słonecznej, którą przekształca na energię elektryczną. Rozwiązanie to umożliwia zasilanie niemal każdego urządzenia na prąd. Nie dotyczy to jednak jedynie podstawowych sprzętów AGD i RTV, lecz również innych przedmiotów, w tym pomp ciepła czy samochodów elektrycznych. Fotowoltaikę można również wykorzystać do grzania wody użytkowej. Jakie są korzyści z zastosowania tej metody?

Przede wszystkim w przypadku ogrzewania wody za pomocą paneli fotowoltaicznych można spodziewać się realnie niższych kosztów eksploatacyjnych związanych z ogrzewaniem c.w.u., szczególnie w przypadku systemów zasilanych energią elektryczną. Wydatki na prąd stają się dla nich realnie niższe. System fotowoltaiczny jest także bardzo wydajny, bezawaryjny, bezpieczny i niemal bezobsługowy. Może zapewniać ciepłą wodę użytkową przez cały rok, a działać będzie w efektywny sposób przez długie lata.

Fotowoltaika do ogrzewania wody – co należy wiedzieć?

W celu wykorzystania paneli fotowoltaicznych do podgrzewania wody konieczny jest zakup specjalnego zestawu. Działa on na tej samej zasadzie co cała fotowoltaika, jednak prąd trafia w inne miejsce. Wygenerowana przez panele fotowoltaiczna energie transportowana jest przewodami do przetwornicy, a następnie do grzałki bojlera, gdzie zachodzi proces podgrzewania wody. Ciepła woda jest przechowywana w zbiorniku i można z niej w każdej chwili skorzystać.

W przypadku ogrzewania wody z fotowoltaiki bardzo ważny jest wybór odpowiedniego bojlera, który powinien mieć pojemność dopasowaną do zestawu fotowoltaicznego oraz potrzeb użytkowników mieszkających w danym budynku. Zbyt małą pojemność sprawi, że podgrzana woda zbyt szybko się zużyje, zaś zbyt duży w stosunku do mocy instalacji zaowocuje nieefektywnym podgrzewaniem. Istotne jest także wyposażenie bojlera w termostat chroniący przed nadmiernym nagrzaniem wody.

Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny do podgrzewania wody?

Podobnie jak w przypadku zwykłej instalacji fotowoltaicznej, tak i zestaw fotowoltaiczny do grzania wody zawiera przede wszystkim panele fotowoltaiczne. Zamontować je można zarówno na dachu, jak i na specjalnym stelażu ustawianym na gruncie, w zależności od indywidualnych uwarunkowań w danym miejscu związanych z nasłonecznieniem.

Zestaw fotowoltaiczny do podgrzewania ciepłej wody użytkowej składa się także z przetwornicy napięcia, która pełni rolę inwertera. Przekształca ona prąd stały wytworzony przez panele w prąd zmienny o odpowiednich parametrach do zasilania grzałki bojlera. Każdy zestaw zawiera ponadto komplet przewodów, którymi transportowana jest energia elektryczna.

Jak dobrać moc fotowoltaiki do grzania wody?

W przypadku instalacji fotowoltaicznej przeznaczonej do grzania wody moc paneli fotowoltaicznych jest z reguły znacznie niższa niż w przypadku systemu przeznaczonego do pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną potrzebną do zasilania domowych sprzętów i urządzeń na prąd. Zazwyczaj całkowicie wystarczająca jest moc na poziomie 2-4 kWp. Należy jednak uwzględnić ilość mieszkańców i zapotrzebowanie na energię elektryczną niezbędną do ogrzania wody na odpowiednim poziomie.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne do grzania wody?

System fotowoltaiczny do grzania wody we względu na niewielką moc charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Z tego powodu znalezienie miejsca na jego montaż nie sprawia większego problemu. Zazwyczaj wybierany do tego celu jest dach budynku. Fotowoltaika do grzania wody zmieści się nawet na dachu domku letniskowego! Jeśli jednak nasłonecznienie na dachu jest zbyt małe ze względu na zacienienie lub inne uwarunkowania, warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych na specjalnej konstrukcji ustawianej na gruncie.

Fotowoltaika do grzania wody – czy to się opłaca?

Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody jest instalacją typu off-grid, co oznacza, że nie posiada on podłączenia do sieci energetycznej. Znajdzie on zastosowanie w przypadku miejsc, które z różnych powodów nie mają możliwości wykonania takiego podłączenia. Jednak w sytuacji, gdy tego rodzaju podłączenie istnieje, grzanie wody użytkowej można zapewnić poprzez budowę konstrukcji on-grid i dla zdecydowanej większości przypadków tego rodzaju rozliczenie będzie bardziej korzystne.

Ogrzewanie wody fotowoltaiką czy kolektorami słonecznymi?

Wiele osób zastanawia się, czy we własnym domku letniskowym postawić na podgrzewanie wody za pomocą paneli fotowoltaicznych czy wybrać kolektory słoneczne. Ze względu na wysoką awaryjność oraz konieczność przeprowadzania serwisów kolektorów słonecznych pomału przechodzą one w zapomnienie. Z tego powodu zdecydowanie warto ogrzewać wodę fotowoltaiką.

Masz pytania na temat fotowoltaiki i sposobów jej wykorzystania do ogrzewania wody użytkowej? Skontaktuj się z nami, a z chęcią rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Pozostałe aktualności

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na uzyskiwanie energii elektrycznej dla domu, firmy czy gospodarstwa rolnego w tani i przyjazny dla środowiska sposób....

Zielona energia – co to takiego?

Zielona energia – co to takiego?

Rosnący wzrost zapotrzebowania na prąd dla dużych przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych, a także malejące zasoby służące do produkcji energii elektrycznej...

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Pompy ciepła to nowoczesne, ekologiczne urządzenia grzewcze, które umożliwiają efektywne wykorzystanie energii odnawialnej do ogrzewania domów i podgrzewania wody użytkowej....

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana tradycyjnego pieca gazowego na pompę ciepła jest jednym z kroków, który można podjąć w celu zwiększenia efektywności energetycznej domu...

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Ceny prądu od kilku lat stale rosną, co wyraźnie odczuwają budżety gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. W związku z tym pojawiło...