11 sierpnia 2024

Pompa ciepła i rekuperacja – czy do opłacalne połączenie?

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i dążenia do oszczędności, coraz więcej osób szuka nowoczesnych i wydajnych systemów grzewczych oraz innych opłacalnych, innowacyjnych rozwiązań. Wśród nich szczególną uwagę zwracają pompy ciepła i rekuperacja, które nie tylko poprawiają komfort cieplny, ale również przyczyniają się do znacznego obniżenia kosztów ogrzewania oraz ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dlaczego warto połączyć pompę ciepła z rekuperacją?

Pompa ciepła – ekologiczny i energooszczędny system grzewczy

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje energię z otoczenia (powietrza, wody lub gruntu) do ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jej działanie opiera się o pobór energii cieplnej z wybranego zasobu i transport za pomocą czynnika chłodniczego do instalacji grzewczej wewnątrz budynku. W niewielkim stopniu wykorzystuje ona również energię elektryczną, jednak jest to nadal najbardziej energooszczędny system grzewczy dostępny na rynku. Charakteryzuje je wysoka efektywność energetyczna – pompy ciepła mogą dostarczać 3-4 razy więcej energii cieplnej niż zużywają energii elektrycznej, co przekłada się na niskie koszty ogrzewania domu. Choć początkowo inwestycja wymaga poniesienia określonych nakładów finansowych, to w dłuższej perspektywie pompy ciepła gwarantują wysokie oszczędności. Ponadto, pompa ciepła oznacza komfort użytkowania, gdyż działa w automatyczny sposób i nie wymaga uzupełniania w paliwa stałe, a także ekologię, ponieważ jest to urządzenie wykorzystujące odnawialne źródła energii i nieemitujące szkodliwych substancji.

Czym jest rekuperacja?

Wiele osób zastanawiających się nad montażem pompy ciepła jako systemu grzewczego i służącego do przygotowywania ciepłej wody użytkowej rozważa również instalację rekuperacji. Czym ona jest?

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, który zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do budynku przy jednoczesnym odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego. Rekuperator, czyli centralne urządzenie systemu, pobiera zużyte powietrze z wnętrza budynku, przekazując jego ciepło do świeżego powietrza nawiewanego z zewnątrz. Dzięki temu do pomieszczeń dostarczane jest już wstępnie ogrzane powietrze, co znacząco zmniejsza zapotrzebowanie na energię grzewczą.

W odróżnieniu od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, która prowadzi do wychładzania pomieszczeń, a tym samym podniesienia kosztów ogrzewania zimą oraz wysokiej wilgotności w budynku, rekuperacja pozwala na uniknięcie tego rodzaju problemów. Zastosowanie rekuperacji umożliwia niższe zapotrzebowanie budynku na ciepło, ogranicza straty ciepła, a to z kolei przyczynia się do realnych oszczędności. Dzięki rekuperacji możliwe jest zmniejszenie kosztów ogrzewania pomieszczeń nawet o 40%.

Oprócz wymienionych korzyści system rekuperacji pozwala również się czystym powietrzem wolnym od alergenów i kurzu bez potrzeby otwierania okien. To duża zaleta tego rozwiązania, ponieważ zapobiega ono niepotrzebnemu marnowaniu energii oraz chroni mieszkańców przed szkodliwym smogiem, który szczególnie intensywnie występuje w sezonie jesienno-zimowym.

Pompa ciepła z rekuperacją – co daje takie połączenie?

Pompa ciepła i rekuperacja to systemy, które często montowane są jednocześnie, co przynosi spore korzyści. Połączenie pompy ciepła z rekuperacją warto zaplanować już na etapie planowania inwestycji, dzięki czemu można będzie ograniczyć wydatki z nią związane. Oznacza to bowiem możliwość wyboru mniejszej mocy grzewczej pompy ciepła, uniknięcie budowy elementów takich jak komin spalinowy czy wentylacyjny, kotłownia czy magazyn na opał oraz brak konieczności przeprowadzenia późniejszych prac remontowych.

Połączenie pompy ciepła i rekuperacji przyczynia się do:

  • zmniejszenia zapotrzebowania budynku na ciepło, a także strat ciepła,
  • wyższej efektywności systemu grzewczego,
  • maksymalizacji oszczędności wynikających ze zredukowania zużycia energii elektrycznej,
  • obniżenia początkowych kosztów inwestycyjnych (poprzez m.in. możliwość zakupu pompy ciepła o niższej mocy),
  • wyższego komfortu termicznego przez cały rok,
  • lepszej jakości i wydajności wentylacji.
  • poprawy jakość powietrza, co wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników.
  • łatwiejszego utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności i przepływu powietrza.

Jakie są oszczędności przy połączeniu pompy ciepła z rekuperacją?

O pompie ciepła, która do swojego działania potrzebuje odnawialnych źródeł energii i jedynie niewielkiej ilości energii elektrycznej, sporo mówi się w kontekście oszczędności wynikających ze zmniejszenia kosztów ogrzewania pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki, ponieważ system fotowoltaiczny zapewnia bezpłatną energię elektryczną niezbędną do działania pompy ciepła. To jednak nie jedyne rozwiązanie, które pozwala na ograniczenie kosztów inwestycji. Kolejnym z nich jest pompa ciepła i rekuperacja.

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna powoduje znaczną utratę ciepła, wynoszącą od 30 do 60%. Zastąpienie jej wentylacją mechaniczną z rekuperacją pozwala na znaczne ograniczenie tych strat i zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło w budynku. Różnica w zapotrzebowaniu na energię wynosi około 45% na korzyść systemu z wentylacją mechaniczną. Takie zmiany prowadzą do mniejszych wydatków na zakup i eksploatację pompy ciepła, choć dokładna wysokość oszczędności zależy od wielkości budynku i specyfiki urządzenia. Inwestycja w powietrzną pompę ciepła z rekuperacją może zmniejszyć koszty zakupu nawet o kilka tysięcy zł w porównaniu do systemu bez rekuperacji.

Pompa ciepła i rekuperacja – co warto wiedzieć?

Planowanie systemu uwzględniającego pompę ciepła z rekuperatorem wymaga uwzględnienia specyfiki budynku. Bardzo ważnym krokiem jest skupienie się na w pierwszej kolejności na wentylacji mechanicznej, a dopiero później na doborze odpowiedniego systemu grzewczego.

Przy wyborze rekuperatora zwróć uwagę na powierzchnię budynku oraz tzw. krotność wymiany powietrza w różnych pomieszczeniach. Krotność wymiany powietrza, wyrażana w metrach sześciennych na godzinę, zależy od przeznaczenia budynku oraz liczby jego użytkowników. Pamiętaj, że wyższa wydajność rekuperatora wiąże się z większym zużyciem energii elektrycznej.

Po uwzględnieniu odzysku ciepła przez rekuperację można dokładnie obliczyć zapotrzebowanie energetyczne budynku. Jest to nieodzowny element przy wyborze pompy ciepła. Zapotrzebowanie energetyczne należy pomnożyć przez powierzchnię ogrzewanego obiektu. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na moc elektryczną wymaganą do działania pompy ciepła – niższa moc oznacza niższe koszty eksploatacji. Porównując obie te wartości, można ocenić współczynnik COP, który określa efektywność energetyczną urządzenia. Im wyższy wskaźnik COP, tym bardziej efektywna jest pompa ciepła.

Wdrożenie systemu z pompą ciepła i rekuperacją to sposób na zapewnienie oszczędności, komfortu cieplnego, doskonałej jakości powietrza, a także spełnienie wymogów zawartych w Warunkach Technicznych dla nowych budynków (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury).

Pozostałe aktualności

Audyt energetyczny budynku – sposób na znalezienie oszczędności

Audyt energetyczny budynku – sposób na znalezienie oszczędności

Audyt energetyczny polega na analizie i ocenie zużycia energii w budynku, zakładzie przemysłowym lub innym obiekcie. Jego celem jest identyfikacja...

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie, które zapewnia ogrzewanie w domu oraz podgrzewa ciepłą wodę użytkową, a niektóre modele wyposażone są...

Pompa ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze?

Pompa ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze?

Decydując się na powietrzną pompę ciepła, która korzysta z odnawialnych źródeł energii, zyskuje się niskie koszty ogrzewania domu, komfort użytkowania,...

Mikroinwerter fotowoltaiczny – co to jest i jak działa?

Mikroinwerter fotowoltaiczny – co to jest i jak działa?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku kluczowych elementów, spośród których najważniejszą rolę pełnią panele fotowoltaiczne oraz inwerter, odpowiedzialny za przekształcanie...

Fotowoltaika zimą – czy można skutecznie korzystać z energii słonecznej w chłodniejszych miesiącach?

Fotowoltaika zimą – czy można skutecznie korzystać z energii słonecznej w chłodniejszych miesiącach?

Fotowoltaika to technologia, która zazwyczaj kojarzy się z letnim słońcem i wysoką produkcją energii. Powszechnie wiadomo bowiem, że panele fotowoltaiczne...