Coraz więcej osób decyduje się na montaż pomp ciepła w swoich domach ze względu na wiele korzyści, jakie zapewniają. Ten innowacyjny system grzewczy gwarantuje niskie koszty ogrzewania oraz komfort użytkowania, a także możliwe jest zastosowanie zarówno do zapewniania ciepła, jak i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a nawet do chłodzenia pomieszczeń. Decyzja o montażu pompy ciepła wiąże się jednocześnie z dokonaniem wyboru pomiędzy powietrzną a gruntową pompą ciepła. Na którą z nich lepiej się zdecydować?
Zalety powietrznych oraz gruntowych pomp ciepła
Zarówno powietrzne pompy ciepła, jak i gruntowe pompy ciepła przynoszą spore korzyści inwestorom. Przede wszystkim zapewniają niższe koszty eksploatacyjne, ponieważ są to urządzenia uznawane za najbardziej energooszczędne spośród wszystkich systemów grzewczych. Oznacza to znaczny spadek kosztów związanych z ogrzewaniem budynku, a zatem powstanie realnych oszczędności.
Zaletą obu rozwiązań jest również wielofunkcyjność, ponieważ można je zastosować do ogrzewania, jak i chłodzenia, a także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Są to także systemy niewymagające obsługi i skomplikowanych prac ze strony użytkowników, a zatem gwarantują wygodę. Znane są także ze swojej bezawaryjności i długiej żywotności. Mogą wydajnie działać nawet przez 50 lat.
Z montażem pomp ciepła wiążą się także inne korzyści. Zajmują one niewiele miejsca, choć gruntowa pompa ciepła wymaga posiadania działki w celu zainstalowania kolektora gruntowego. Do ich instalacji nie jest jednak konieczne posiadanie komina czy specjalnie wydzielonego pomieszczenia. Są to także urządzenia całkowicie bezpieczne, niestwarzające ryzyka wybuchu czy zaczadzenia. Z pompami ciepła wiąże się również nierozerwanie ekologia. Ich działanie opiera się bowiem na odnawialnych źródłach energii, a podczas pracy nie emitują one szkodliwych substancji, w tym zanieczyszczającego powietrze dwutlenku węgla.
Wybór powietrznej pompy ciepła
Działanie i budowa wszystkich pomp ciepła wygląda dość podobnie, a zasadnicza różnica polega na tym, z jakiego źródła czerpią energię cieplną, co przekłada się na ich efektywność oraz koszt zakupu i montażu. Powietrzne pompy ciepła za źródło ciepła wykorzystują powietrze atmosferyczne z zewnątrz budynku. W kolejnym etapie kierują ciepło poprzez czynnik chłodniczy do instalacji grzewczej znajdującej się w pomieszczeniach. Powietrzną pompę ciepła można stosować do ogrzewania domu, jak i jego chłodzenia w przypadku upalnych dni, a także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła. Są nimi powietrzna pompa ciepła typu powietrze-powietrze (działa niczym klimatyzacja – pobiera powietrze z zewnątrz, a następnie kieruje bezpośrednio do pomieszczeń) oraz powietrzna pompa ciepła powietrze-woda (również korzysta z powietrza atmosferycznego, jednak kieruje je do instalacji grzewczej oraz instalacji z ciepłą wodą użytkową). Oba rodzaje mogą również chłodzić powietrze, dzięki czemu są urządzeniami wielofunkcyjnymi.
Obecnie powietrzne pompy ciepła są najczęściej wybieranym rodzajem systemów opierających swoje działanie na odnawialnych źródłach energii. W odróżnieniu od gruntowych w powietrznych pompach ciepła nie trzeba bowiem instalować wymienników ciepła w ziemi. W związku z tym montaż urządzenia jest znacznie łatwiejszy, możliwy do zrealizowania praktycznie wszędzie, bez konieczności posiadania działki, a także mniej kosztowny.
Decyzja o zakupie gruntowej pompy ciepła
Pompa ciepła gruntowa jest urządzeniem grzewczym wykorzystującym energię cieplną zgromadzoną w gruncie. Pobiera ją poprzez zamontowane w gruncie wymienniki ciepła, a następnie, podobnie jak w przypadku powietrznej pompy ciepła, kieruje do instalacji grzewczej w budynku. Wymiennik ciepła może mieć postać kolektora pionowego montowanego w głąb gruntu lub kolektora poziomego, czyli rozłożonego na sporej przestrzeni ziemi systemu rurek instalowanych tuż pod jej powierzchnią.
W przypadku gruntowych pomp ciepła można mówić o wyższej wydajności niż przy wyborze powietrznych pomp ciepła, ponieważ ich praca opiera się na stabilnym źródle ciepła. Z tego względu mogą one wydajnie działać nawet w razie skrajnie niskich temperatur panujących na zewnątrz. Jednak montaż pompy ciepła gruntowej oznacza konieczność posiadania odpowiedniej działki, wykonania prac w gruncie oraz zakupu kolektorów, co znacznie podnosi koszty inwestycji.
Pompa powietrzna czy pompa gruntowa – którą wybrać?
Czym kierować się stojąc przed wyborem: pompa ciepła powietrzna czy gruntowa? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę uwarunkowania z miejsca montażu. Często nie dysponujemy odpowiednią działką, aby zainstalować gruntową pompę ciepła. W tym przypadku nie mamy wyboru, gdyż jedynym dostępnym rozwiązaniem będzie system pobierający energię cieplną z powietrza atmosferycznego. Oprócz tego istotną kwestią są koszty inwestycji. Gruntowe pompy ciepła oznaczają wyższe wydatki początkowe, co stanowi efekt konieczności zakupu kolektorów gruntowych oraz ich zainstalowania w ziemi.
Warto także zwrócić uwagę na wydajność. Gruntowe pompy ciepła będą działać efektywnie nawet przy radykalnym spadku temperatur, jednak nowoczesne powietrzne pompy ciepła niewiele ustępują im w tym zakresie. Producenci starają się, aby również w przypadku powietrznych pomp ciepła wydajność była coraz wyższa. Obecnie wiele modeli może spokojnie działać nawet przy ochłodzeniu sięgającym do -25 stopni Celsjusza.
Stoisz przed decyzją pompa ciepła gruntowa czy powietrzna? Potrzebujesz pomocy przy wyborze systemu grzewczego dla Twojego domu? Skorzystaj z naszej pomocy, chętnie doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie! Zapraszamy do kontaktu.