24 stycznia 2024

Utylizacja paneli fotowoltaicznych – co warto wiedzieć?

Utylizacja paneli fotowoltaicznych - co warto wiedzieć

Rosnąca świadomość ekologiczna w społeczeństwie przekłada się na znacznie większe zainteresowanie rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska naturalnego, w tym technologiami wykorzystującymi odnawialne źródła energii, takimi jak fotowoltaika. Przed instalacją paneli fotowoltaicznych często pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące utylizacji oraz recyklingu komponentów. Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego na ten temat!

Utylizacja paneli fotowoltaicznych – po jakim czasie?

Wraz z upływem czasu panele fotowoltaiczne, podobnie jak każdy inny przedmiot, ulegają zużyciu. Żywotność paneli fotowoltaicznych jest naprawdę długa – zazwyczaj producenci gwarantują 25 lat efektywnego działania, po czym wydajność spada do około 80%. Szacuje się, że moduły mogą pracować dalej, nawet do 50 lat, choć z mniejszą mocą. W celu zapewnienia jak najdłuższej, efektywnej pracy komponentów bardzo ważne jest zadbanie o prawidłową konserwację paneli fotowoltaicznych poprzez jej czyszczenie oraz serwis w wykonaniu profesjonalistów.

Co jednak dzieje się, gdy panele fotowoltaiczne przestają pracować? W takim momencie nie ma możliwości wyrzucenia ich na zwykły śmietnik. Konieczna jest ich odpowiednia utylizacja, ponieważ są one uznawane za elektrośmieci. Co więcej, materiały, z jakich składają się ogniwa fotowoltaiczne, nadają się do ponownego wykorzystania, dlatego powinny zostać poddane recyklingowi.

Jak utylizować panele fotowoltaiczne?

Utylizacja paneli fotowoltaicznych powinna odbywać się w ekologiczny sposób. Nie jest wskazane podejmowanie praktyk, które mogłoby spowodować wydzielanie toksycznych substancji, co mogłoby się zadziać np. w przypadku ich spalenia. Najlepszym rozwiązaniem jest przekazanie modułów fotowoltaicznych firmie specjalizującej się w recyklingu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możliwe jest ponowne wykorzystanie około 80-90% materiałów, z których wykonane są panele. Odzyskać z nim można miedź, szkło, aluminium, krzem, srebro oraz tworzywa sztuczne.

Kto odpowiada za utylizację fotowoltaiki?

Zużyte moduły fotowoltaiczne uznawane są za elektrośmieci, a przepisy prawne ich dotyczące zawarte są w ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Zgodnie z nimi odpowiedzialnymi za przekazanie paneli słonecznych do recyklingu są ich właściciele, którzy muszą przekazać je do odpowiedniej firmy zajmującej się ich utylizacją. Właściciele mają również prawo do skorzystania z nieodpłatnego odbioru zużytych paneli przez producenta fotowoltaiki, o czym informuje art. 37 wymienionej ustawy. Zgodnie z nim: “Dystrybutor obowiązany jest do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych w punkcie sprzedaży, o ile zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt sprzedawany. Dystrybutor, dostarczając nabywcy sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych, obowiązany jest do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych w miejscu dostawy tego sprzętu, o ile zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt dostarczony.”

Gdzie wyrzucić zużyte panele fotowoltaiczne?

Właściciele instalacji fotowoltaicznych, którzy chcą pozbyć się zużytych modułów pv, mają kilka różnych możliwości. Przede wszystkim mogą samodzielnie przekazać je firmie recyklingowej, która zajmuje się utylizacją elektrośmieci, a także przekazać je dystrybutorowi fotowoltaiki. Możliwy jest zarówno odbiór elektrośmieci z domu bądź przekazanie je do wybranego punktu odbioru.

Ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych?

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych jest zazwyczaj wliczony jest w całkowitą cenę zakupu paneli fotowoltaicznych. Ich dystrybutor nie powinien za to pobrać żadnej opłaty. Konieczne będzie jednak opłacenie całej procedury w momencie przekazania paneli fotowoltaicznych do specjalistycznych firm zajmujących się utylizacją elektrośmieci. Cena utylizacji będzie uzależniona od tego, jaka jest waga modułów PV. Zazwyczaj koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych wynosi około 1,5 zł za kg. Doliczyć należy do tego również koszt dojazdu, jeśli moduły są odbierane przez firmę od klienta.

Jak wygląda utylizacja i recykling paneli fotowoltaicznych?

Utylizacja fotowoltaiki polega przede wszystkim na recyklingu materiałów, które można odzyskać z modułów. Możliwe jest odzyskanie srebra, miedzi, aluminium, szkła czy krzemu. Ten ostatni pierwiastek jest szczególnie cenny, ponieważ posłużyć od może do produkcji nowych paneli słonecznych. Recykling krzemowych ogniw fotowoltaicznych polega na oddzieleniu ramy stworzonej ze szkła i aluminium, które można przetopić i ponownie wykorzystać, od pozostałej części modułu. W kolejnym etapie usuwane są kable oraz skrzynka przyłączeniowa. Następnie komponenty podlegają obróbce termicznej, w wyniku której odparowywane jest tworzywo sztuczne. Odzyskane zostają również surowce wtórne.

Pozostałe aktualności

Pompy ciepła wysokotemperaturowe

Pompy ciepła wysokotemperaturowe

Coraz powszechniej stosowanym systemem grzewczym w domach oraz innych budynkach są pompy ciepła. Decydując się na modernizację sposobu ogrzewania wiele...

Współczynnik COP i SCOP pompy ciepła

Współczynnik COP i SCOP pompy ciepła

Współczynnik COP, znany także jako współczynnik wydajności cieplnej (Coefficient of Performance) oraz drugi parametr wydajności energetycznej – współczynnik SCOP, są...

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Pompa ciepła to ekologiczny, energooszczędny, wydajny, wygodny w obsłudze i tani w eksploatacji system grzewczy. Przy doborze pompy ciepła bardzo...

Net-billing – co to jest i co warto o nim wiedzieć?

Net-billing – co to jest i co warto o nim wiedzieć?

System rozliczania fotowoltaiki – net-billing funkcjonuje już od 2022 roku, jednak w 2024 roku zostaną wprowadzone pewne zmiany w tym...

Dofinansowanie do fotowoltaiki – uzyskaj dotację i zmniejsz koszty inwestycji

Dofinansowanie do fotowoltaiki – uzyskaj dotację i zmniejsz koszty inwestycji

Fotowoltaika jest technologią, która umożliwia produkcję energii elektrycznej w oparciu o promieniowanie słoneczne. Dzięki własnej elektrowni fotowoltaicznej można zyskać bezpłatny...