Systemy fotowoltaiczne wytwarzające bezpłatny prąd wykorzystywany do zasilania urządzeń elektrycznych w domach, firmach czy gospodarstwach rolnych stały się powszechnym elementem naszego krajobrazu. Panele słoneczne znane są ze swojej długoletniego, efektywnego działania, jednak na ich wydajność i okres pracy wpływ mają różnorodne czynniki. Co należy wiedzieć o żywotności modułów fotowoltaicznych oraz o sposobach na jej przedłużenie?
Żywotność paneli fotowoltaicznych – co ma na nią wpływ?
Na żywotność paneli fotowoltaicznych wpływają różnorodne czynniki. Przede wszystkim znaczenia ma jakość materiałów, które zostały wykorzystane do produkcji modułów. Wybierając komponenty do własnej instalacji fotowoltaicznej warto zwrócić na nie uwagę, decydując się na panele z trwałych i wytrzymałych materiałów, które będą odporne na zmienne warunki atmosferyczne.
Żywotność paneli słonecznych uzależniona jest także od warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, promieniowanie słoneczne, grad czy wiatr. Wpływ ma też wysoka temperatura, która negatywnie przekłada się na wydajność paneli. Znaczenie mają również wszelkie zabrudzenia, takie jak m.in. kurz, pyły, kwaśny deszcz, liście czy ptasie odchody, które nieusuwane mogą wpływać na sprawność modułów.
Okres wydajnego działania paneli fotowoltaicznych zależny jest również od działań podejmowanych przez właścicieli instalacji fotowoltaicznej, które polegają przede wszystkim na regularnym czyszczeniu paneli słonecznych oraz serwisie systemu, w czasie którego dokonywana jest dokładna analiza połączeń, okablowania i stanu komponentów, a także ich specjalistyczna konserwacja.
Należy również pamiętać, że panele fotowoltaiczne ulegają samoistnej degradacji wraz z upływem lat. Spadek ich wydajności jest zjawiskiem naturalnym, którego należy się spodziewać po określonym czasie.
Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?
Szacuje się, że średnia żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi około 25-30 lat. Producenci przyznają zazwyczaj gwarancję wydajności na oferowane moduły na okres 25 lat lub więcej, dlatego wybierając moduły do własnej instalacji fotowoltaicznej dobrze jest zwrócić uwagę na ten aspekt.
Szacowana żywotność paneli fotowoltaicznych nie oznacza jednak, że po upływie wskazanego czasu przestaną one działań. Panel fotowoltaiczny będzie wciąż produkować energię elektryczną, jednak jego sprawność spadnie do 85% początkowej mocy nominalnej. Uznaje się, że wysokiej jakości, nowoczesne panele słoneczne mogą zatem działać nawet 30-50 lat!
Moc paneli fotowoltaicznych po kilku latach użytkowania
Wydajność paneli fotowoltaicznych w naturalny sposób spada wraz z upływem czasu. Jest to zjawisko samoistne, które wynika z codziennego użytkowania systemu. To, jaka będzie wartość straty efektywności paneli słonecznych, uzależnione jest od jakości ich wykonania, a przed wyborem paneli warto zapoznać się z przyznaną przez producenta gwarancją na uzysk (dopuszczalny spadek sprawności paneli fotowoltaicznych).
Sprawność paneli fotowoltaicznych spada w najszybszym tempie w przeciągu kilku pierwszych lat od zainstalowania systemu, a tempo to znacznie spowalnia po około 10 latach eksploatacji. Zazwyczaj straty wydajności wynoszą około 0,5 do 0,7% rocznie, a następnie odsetek ten powinien zacząć spadać.
Jak wydłużyć żywotność paneli fotowoltaicznych?
Spadek wydajności paneli fotowoltaicznych jest całkowicie normalnym zjawiskiem, jednak ich żywotność można znacząco wydłużyć, pamiętając o zachowaniu kilku istotnych zasad. Zaliczają się do nich:
- Regularne czyszczenie paneli słonecznych z nagromadzonych zanieczyszczeń i brudu,
- Konserwacja oraz serwis w wykonaniu specjalistów,
- Reagowanie na wszelkie niepokojące sygnały wskazujące na problemy z działaniem instalacji fotowoltaicznej.
Decydując się na montaż fotowoltaiki we własnym domu, firmie czy innym miejscu warto postawić na wysokiej klasy komponenty wykonane z trwałych materiałów. Chcesz postawić na trwałe i wydajne panele fotowoltaiczne? Podejmij współpracę z Nexenergy!