Przydomowa instalacja fotowoltaiczna to skuteczny sposób na oszczędności i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ze względu na zapotrzebowanie na energię elektryczną zdecydowana większość gospodarstw domowych może zdecydować się na tzw. mikroinstalacje fotowoltaiczne. Czym są, jakie korzyści zapewniają, co mówią o nich przepisy prawne? Wszystkie te informacje odnajdziesz w naszym artykule!
Mikroinstalacja fotowoltaiczna – co to takiego?
Definicję mikroinstalacji fotowoltaicznej znaleźć można w przepisach prawnych. Według ustawy o odnawialnych źródłach energii za tego rodzaju system uznaje się instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub instalację o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW. Mikroinstalacja fotowoltaiczna jest zatem niewielkiej wielkości systemem fotowoltaicznym, zamontowanym zarówno na dachu budynku, jak i na gruncie, który nadaje się do zasilania urządzeń elektrycznych w domach, chodź nie tylko. Ustawa nie określa bowiem, że z mikroinstalacji mogą korzystać jedynie gospodarstwa domowe. Równie dobrze niewielkiej mocy system może być odpowiedni dla zaspokojenia potrzeb firmy czy gospodarstwa rolnego.
Jak działa mikroinstalacja fotowoltaiczna?
Mikroinstalacja fotowoltaiczna działa dokładnie na tej samej zasadzie, co większej wielkości systemy fotowoltaiczne. Padające na panele słoneczne najmniejsze cząstki światła słonecznego, czyli fotony, wprawiają cząstki krzemu, z którego zbudowane są ogniwa fotowoltaiczne, wprawiają je w ruch, w wyniku czego dochodzi do powstania prądu stałego. Nie jest on odpowiedni do zasilania urządzeń elektrycznych. W tym celu przesyłany jest do inwertera, w którym zachodzi proces przekształcenia prądu stałego w prąd zmienny o odpowiednich parametrach. Może być on skonsumowany na bieżące potrzeby lub trafić do sieci energetycznej (bądź do magazynu energii w przypadku instalacji off-grid).
Mikroinstalacja fotowoltaiczna – korzyści z inwestycji
Inwestycja w fotowoltaikę, w tym również w montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, przynosi ogromne korzyści dla inwestorów. Zaliczyć do nich można przede wszystkim:
- Ochronę środowiska naturalnego – mikroinstalacja fotowoltaiczna korzysta z odnawialnych źródeł energii, bazując na nieskończonej energii słonecznej, a podczas pracy (w odróżnieniu od tradycyjnych elektrowni) nie emituje żadnych szkodliwych substancji. Jest to zatem rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego.
- Oszczędności – własna instalacja fotowoltaiczna to także realne oszczędności, o ile moc instalacji fotowoltaicznej zostanie odpowiednio dobrana. Może ona spowodować spadek rachunków za prąd nawet o 90%.
- Długoletnia żywotność – panele fotowoltaiczne mogą działać wydajnie nawet przez 25-35 lat, przynosząc w tym czasie korzyści finansowe inwestorom.
- Niezależność – własna mikroinstalacja fotowoltaiczna pozwala uniezależnić się od podwyżek cen prądu, a w połączeniu z magazynem energii zyskać całkowitą niezależność energetyczną.
- Wzrost wartości nieruchomości – mikroinstalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu lub gruncie w znaczący sposób podnosi wartość nieruchomości.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści z mikroinstalacji fotowoltaicznej? Przeczytaj: Zalety fotowoltaiki – jakie są korzyści z własnej instalacji fotowoltaicznej?
Mikroinstalacja fotowoltaiczna – korzyści wynikające z ustawy
Wszystkie systemy, które wykorzystują do swojego działania odnawialne źródła energii, są korzystne dla inwestorów z przyczyn finansowych, zaś dla planety ze względu na niską emisyjność oraz czerpanie z zasobów niewyczerpalnych. To jednak nie wszystko. Ustawa o OZE daje również prosumentom, czyli osobom, które posiadają instalację fotowoltaiczną o mocy poniżej 50 kW, liczne przywileje. Można do nich zaliczyć przede wszystkim:
- brak konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznej, co dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców,
- brak obowiązku uzyskiwania koncesji na produkcję energii elehttps://nexenergy.pl/instalacja-off-grid-co-warto-wiedziec/ktrycznej,
- brak opłaty przyłączeniowej do sieci elektroenergetycznej,
- brak dodatkowych kosztów montażu licznika dwukierunkowego (jest on instalowany przez zakład energetyczny bezpłatnie),
- możliwość odliczenia mikroinstalacji fotowoltaicznej od podatku (ulga termomodernizacyjna),
- możliwość uzyskania dofinansowania na zakup i montaż systemu.
Ile kosztuje mikroinstalacja fotowoltaiczna?
Mikroinstalacja fotowoltaiczna jest inwestycją opłacalną pod wieloma względami. Jaki jest jednak koszt jej zakupu i montażu? Przede wszystkim warto wiedzieć, że cena inwestycji uzależniona jest od różnych czynników, w tym od łącznej zainstalowanej mocy instalacji oraz wybranych komponentów. Z tego powodu przed wykonaniem inwestycji warto skorzystać z audytu fotowoltaicznego. Doświadczeni eksperci ocenią zapotrzebowanie i uwarunkowania z miejsca montażu, a także dobiorą odpowiednią moc mikroinstalacji fotowoltaicznej oraz przygotują wstępny kosztorys. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!