Instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana zarówno na dachu budynku, jak i na gruncie. Wybór miejsca montażu fotowoltaiki powinien uwzględniać różne czynniki, które mają wpływ na wydajność całej instalacji, dlatego warto zrobić bardzo dobre rozeznanie w tym zakresie. Podpowiadamy, gdzie zamontować panele fotowoltaiczne, aby cieszyć się jak najwyższymi uzyskami energii elektrycznej i efektywną pracą systemu.
Montaż paneli fotowoltaicznych – na dachu czy na gruncie?
Miejscem, które zazwyczaj kojarzy się nam z montażem instalacji fotowoltaicznej, jest dach. To na nim zdecydowanie najczęściej montowany jest system fotowoltaiczny. Drugą opcją jest montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie, na specjalnie przygotowanym do tego celu stelażu. Wiele osób zastanawia się, które z tych rozwiązań jest bardziej korzystne. Nie ma na to jednak jednoznacznej odpowiedzi. Wybór miejsca, w którym ma zostać zamontowana fotowoltaika, powinien być bowiem dokładnie przemyślany po uwzględnieniu różnorodnych czynników, spośród których kluczowym będzie odpowiednie nasłonecznienie.
Montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi
Zdecydowana większość osób decydujących się na montaż instalacji fotowoltaicznej wybiera na miejsce jego realizacji dach budynku. Wybór tego rozwiązania nie zawsze jest jednak możliwy, ponieważ w części przypadków kształt, stan techniczny czy rozmiar dachu uniemożliwiają zamontowanie systemu. Alternatywą dla umieszczenia paneli na dachu jest ich umiejscowienie na specjalnej konstrukcji na gruncie. Rozwiązanie to pozwala również wykorzystać często niezagospodarowane nieużytki ziemi, a w wielu przypadkach również rozbudować instalację w razie pojawienia się większego zapotrzebowania na energię elektryczną. Można również ustawić system pod odpowiednim kątem i we właściwym kierunku, aby promienie słoneczne z łatwością docierały do ogniw fotowoltaicznych. Wadą tego rozwiązania jest jednak konieczność posiadania odpowiedniej wielkości działki, a także wyższy koszt inwestycji, ponieważ niezbędne jest zastosowanie specjalnego systemu mocowań oraz wysokiej klasy, odpornej na korozję i czynniki zewnętrzne konstrukcji do instalacji paneli fotowoltaicznych.
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu
Najczęściej wybieranym miejscem montażu paneli fotowoltaicznych jest dach. W przypadku tego rozwiązania możliwe jest zamontowanie fotowoltaiki nawet przy ograniczonej działce lub w sytuacji braku własnego gruntu, a także ograniczony dostęp do instalacji, co nie stwarza zagrożenia kradzieży bądź uszkodzenia paneli fotowoltaicznych. W przypadku, gdy chcemy zamontować instalację fotowoltaiczną na dachu, konieczne jest jednak zadbanie o to, aby jak najwięcej światła mogło docierać do paneli. Niezbędne jest także upewnienie się, jaki jest stan techniczny dachu, aby jego konstrukcja była w stanie utrzymać ciężar paneli zamontowanych na jej powierzchni.
Kąt nachylenia i położenie względem stron świata
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na montaż fotowoltaiki na dachu budynku, czy na gruncie, należy pamiętać, że na wydajność modułów fotowoltaicznych wpływa przede wszystkim optymalny kąt nachylenia oraz kierunek względem stron świata. Panele powinny być zamontowane pod kątem 30-40 stopni, najlepiej w kierunku południowym. Zagwarantuje to najwyższą wydajność instalacji. Jeśli nie jest to możliwe, innymi opcjami są kierunek południowo-wschodni lub południowo-zachodni. W ich przypadku produkowane będzie nieco mniej energii elektrycznej, jednak różnice będą niemal nieodczuwalne. Zupełnie nie opłaca się, aby montować panele słoneczne w kierunku północnym, ponieważ nie będzie przekładać się to na oczekiwane rezultaty.
Nasłonecznienie
Aby panele fotowoltaiczne działały w wydajny sposób, niezbędny jest stały dostęp do promieni słonecznych. Z tego powodu warto zadbać, aby system fotowoltaiczny był zamontowany w miejscu o dużym nasłonecznieniu. Każdy cień rzucany przez drzewa czy budynki znajdujące się w pobliżu powoduje spadek wydajności modułów, co przekłada się na zmniejszenie uzysków energetycznych. Warto także wiedzieć, że zacienienie może być powodowane przez zabrudzenia czy zalegające liście znajdujące się na powierzchni ogniw, dlatego warto dbać o regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych.
Ze względu na mnogość czynników, jakie warto uwzględnić przy wyborze miejsca montażu paneli fotowoltaicznych, warto skonsultować ten temat ze specjalistą, który pomoże w podjęciu dobrej decyzji.