21 maja 2024

Jak działa pompa ciepła w zimie?

Jak działa pompa ciepła w zimie

Podstawowym zadaniem każdego systemu grzewczego jest zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego użytkownikom w mroźne, zimowe dni. Wiele osób poszukując sposobu ogrzewania domu bądź interesując się wymianą źródła ciepła w budynku rozważa montaż pompy ciepła. Czy zapewni ona jednak skuteczne ogrzewanie? O tym, jak działa pompa ciepła w zimie i czy jest w stanie zagwarantować odpowiedni komfort cieplny dowiesz się z naszego artykułu!

Pompa ciepła zimą – jak działa?

Pompa ciepła jest urządzeniem wykorzystującym odnawialne źródła energii. Pobiera ona ciepło z otoczenia, a następnie kieruje do instalacji grzewczej znajdującej się wewnątrz budynku. Na rynku istnieją różne rodzaje pomp ciepła – powietrzna, gruntowa i bardzo sporadycznie stosowana wodna. Powietrzna pompa ciepła pracuje w oparciu o powietrze atmosferyczne, gruntowa o ciepło skumulowane w ziemi, zaś wodna – w wodach gruntowych. Każdy z wymienionych rodzajów korzysta z miejsca o niższej temperaturze, które jest ogrzewane w sprężarce, a następnie trafia do górnego źródła ciepła. Dzięki temu nawet przy ujemnych temperaturach możliwe jest zapewnianie ciepła w pomieszczeniach.

Pompa ciepła zimą – czy zapewni odpowiednie ogrzewanie?

Wiele osób rozważających inwestycję w pompę ciepła jako system grzewczy dla swojego domu zastanawia się, czy wraz z nastaniem mrozów urządzenie poradzi sobie ona z zapewnieniem odpowiedniego komfortu cieplnego. Przede wszystkim warto wiedzieć, że znajdujący się w pompie ciepła czynnik chłodniczy nie zamarza, dzięki czemu pompa ciepła może działać wydajnie nawet wtedy, gdy temperatura powietrza spadnie znacząco poniżej zera. Dodatkowo każda pompa ciepła posiada niezależne zawody rozprężne, które gwarantują ciągłość obiegu czynnika chłodniczego. Wiele modeli jest także wyposażonych w dodatkowe zabezpieczenia, które gwarantują, że praca pompy ciepła zimą będzie efektywna i nieprzerwana.

Warto również wiedzieć, że polskie warunki atmosferyczne w czasie zimy nie stanowią żadnej przeszkody do działania pompy ciepła. Nowoczesne technologie zastosowane w urządzeniach sprawiają, że nie tylko gruntowe, ale aktualnie także i powietrzne pompy ciepła są w stanie pracować wydajnie i zapewniać komfort cieplny nawet w przypadku spadku temperatur do – 30 stopni Celsjusza. Przed wyborem urządzenia należy jednak pamiętać o zapoznaniu się z parametrami danego modelu.

Powietrzna pompa ciepła czy gruntowa pompa ciepła?

Za najwydajniejsze źródła ciepła uznawane są energia pochodząca z gruntu oraz energia z wód gruntowych, ponieważ ich temperatura jest stabilna i nie zmienia się znacząco wraz z gwałtownym ochłodzeniem. Ich montaż oznacza jednak znacznie wyższe koszty inwestycji, ponieważ wymaga montażu wymienników ciepła. Ponadto, w przypadku wodnych pomp istnieje bardzo duży problem z dostępnością odpowiedniej jakości wód gruntowych. Z tego powodu obecnie największa liczba inwestorów decyduje się na powietrzną pompę ciepła.

W ostatnich latach rozwój technologiczny sprawił, że nowoczesne pompy ciepła wykorzystujące energię cieplną z powietrza atmosferycznego stały się urządzeniami o znacznie lepszych paramentach pod kątem efektywności. Mogą one działać nawet w przypadku spadku temperatur do -25 stopni Celsjusza. Działanie pompy ciepła jest dodatkowo wspierane za pomocą grzałki elektrycznej, dzięki czemu nie ma ryzyka, że w danym budynku nie zostanie zapewnione ciepło.

Efektywność pompy ciepła – kluczowy czynnik

Wybierając pompę ciepła jako system mający zapewnić ogrzewanie domu, należy koniecznie zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Kluczowe jest to, aby sprawdzić efektywność pompy ciepła, o której informuje współczynnik COP. Określa on jaka jest ilość energii cieplnej dostarczonej do budynku w stosunku do ilości energii elektrycznej pobranej przez pompę ciepła. Oprócz współczynnika wydajności COP warto także upewnić się, jaki jest zakres temperaturowy działania pompy ciepła oraz poznać inne parametry pompy ciepła. Sprawdź: Jak dobrać pompę ciepła?

Pompa ciepła zimą – zalety ogrzewania przy pomocy pompy ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem, na które warto zdecydować się z wielu powodów. Zimą zapewnia ona wysoki komfort cieplny przy jednocześnie niskich kosztach ogrzewania budynku. Do jej działania potrzebna jest bowiem jedynie niewielka ilość prądu, który można zapewnić z instalacji fotowoltaicznej. Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła to skuteczny sposób na ograniczenie kosztów związanych z energią elektryczną i energią cieplną niemal do zera.

Montaż pompy ciepła oznacza także dla inwestorów wygodę użytkowania. Nie ma bowiem konieczności gromadzenia materiałów opałowych, uzupełniania ich, wydzielania osobnego pomieszczenia w rodzaju kotłowni czy budowy komina. To funkcjonalne urządzenie, które zajmuje niewielką przestrzeń. Ponadto posiada ona wiele różnych zastosowań, gdyż może zarówno ogrzewać budynek, jak i go chłodzić, działając w zastępstwie klimatyzacji. Można ją również wykorzystać do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Jak zapewnić efektywne działanie powietrznych pomp ciepła?

Nowoczesne powietrzne pompy ciepła są urządzeniami, które działają wydajnie nawet w razie spadku temperatury zewnętrznej do -25 stopni Celsjusza. Są one także wyposażone w grzałkę elektryczną, która wspiera pracę urządzenia, gdy wydajność pompy ciepła znacząco spada. Dzięki temu rozwiązaniu straty ciepła nie będą w żadnym zakresie odczuwane przez domowników nawet przy skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych. Nie zmienia to jednak faktu, że dobrze jest podjąć różne kroki, które mają na celu poprawę pracy pompy ciepła. Są to:

  • połączenie pompy ciepła z niskotemperaturową instalacją grzewczą (ogrzewaniem podłogowym, klimakonwektorami czy grzejnikami niskotemperaturowymi bądź wybór wysokotemperaturowej pompy ciepła) – dzięki temu wydajność pompy ciepła będzie najwyższa,
  • prawidłowy montaż pompy ciepła – dla prawidłowego działania pompy ciepła niezbędny jest jej odpowiedni dobór do zapotrzebowania na ciepło oraz montaż w profesjonalny sposób,
  • częste czyszczenie urządzenia oraz regularny serwis – pomaga zwiększyć efektywność pompy ciepła,
  • unikanie ogrzewania przestrzeni, która nie jest użytkowana,
  • połączenie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej – fotowoltaika zapewnia bezpłatny prąd niezbędny do pracy pompy ciepła, dzięki czemu koszty ogrzewania budynku spadają do zera.

Niska temperatura zewnętrzna nie jest przeszkodą do efektywnego działania powietrznej pompy ciepła, jednak warto racjonalnie wybierać urządzenie, a montaż powierzyć ekspertom z Nexenergy. Chcesz dowiedzieć się więcej? Jesteśmy do Twojej dyspozycji! Zapraszamy do kontaktu.

Pozostałe aktualności

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Serwis fotowoltaiki – jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na uzyskiwanie energii elektrycznej dla domu, firmy czy gospodarstwa rolnego w tani i przyjazny dla środowiska sposób....

Zielona energia – co to takiego?

Zielona energia – co to takiego?

Rosnący wzrost zapotrzebowania na prąd dla dużych przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych, a także malejące zasoby służące do produkcji energii elektrycznej...

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła – jaka jest jego rola?

Pompy ciepła to nowoczesne, ekologiczne urządzenia grzewcze, które umożliwiają efektywne wykorzystanie energii odnawialnej do ogrzewania domów i podgrzewania wody użytkowej....

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła

Wymiana tradycyjnego pieca gazowego na pompę ciepła jest jednym z kroków, który można podjąć w celu zwiększenia efektywności energetycznej domu...

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Wzrost cen prądu – jak się ustrzec przed jego skutkami?

Ceny prądu od kilku lat stale rosną, co wyraźnie odczuwają budżety gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. W związku z tym pojawiło...