11 września 2024

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – do ilu kW?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna - do ilu kW

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to niewielkiej mocy system fotowoltaiczny, który jest przeznaczony do produkcji energii elektrycznej na potrzeby własne użytkownika. Zgodnie z polskim prawem, mikroinstalacja fotowoltaiczna to instalacja o mocy nieprzekraczającej 50 kW. Warto przyjrzeć się bliżej, jakie są zalety posiadania takiej instalacji oraz jakie wymogi formalne trzeba spełnić w procesie jej budowy.

Definicja i zakres mocy mikroistalacji fotowoltaicznej

Mikroinstalacja fotowoltaiczna zgodnie z definicją wynikającą z ustawy o odnawialnych źródłach energii jest określana jako instalacja o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW i przyłączona do do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. Zwykle takie instalacje są montowane na dachach domów jednorodzinnych, budynkach gospodarczych lub na wolnostojących konstrukcjach na posesjach prywatnych. Systemy o mocy od kilku do kilkudziesięciu kilowatów są najczęściej spotykane w gospodarstwach domowych oraz małych firmach.

Korzyści z posiadania mikroinstalacji fotowoltaicznej

Korzystanie z rozwiązań bazujących na odnawialnych źródłach energii przynosi inwestorom wiele korzyści. Są to przede wszystkim realne oszczędności na rachunkach za prąd. Własna produkcja energii elektrycznej pozwala znacząco obniżyć koszty związane z zakupem energii z sieci. Przy odpowiednio dobranej mocy systemu fotowoltaicznego można oczekiwać spadku wysokości wydatków za prąd do minimalnych opłat stałych wymaganych przepisami prawnymi. Z kolei zwrot z inwestycji w fotowoltaikę następuje już po kilku latach, a ponieważ panele fotowoltaiczne mogą działać wydajnie nawet 25-35 lat, przekłada się to na długofalowe zyski.

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to także działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Rozwiązania takie jak fotowoltaika, która umożliwia produkcję energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, jak i pompy ciepła, które nie emitują szkodliwych gazów cieplarnianych, przyczynia się do redukcji zanieczyszczania powietrza.

Posiadanie mikroinstalacji fotowoltaicznej zwiększa niezależność od podwyżek cen prądu. Dzięki wyposażeniu systemu w magazyn energii można również zapomnieć o przerwach w dostawach energii elektrycznej. Ponadto fotowoltaika może znacząco podnieść wartość nieruchomości. Domy wyposażone w instalacje fotowoltaiczne są postrzegane jako bardziej atrakcyjne na rynku nieruchomości, co może przełożyć się na ich wyższą wartość.

Instalacja fotowoltaiczna do 50 kW – wymogi prawne

Jeśli zdecydujemy się na fotowoltaikę o mocy równej bądź mniejszej niż 50 kW, proces budowy instalacji fotowoltaicznej będzie znaczenie łatwiejszy niż w przypadku fotowoltaiki o mocy powyżej tej wartości. Jest to dużo prostsze i nie wymaga uzyskiwania wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, warunków zabudowy ani pozwolenia na budowę systemu. Niezbędne jest jednak zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do operatora sieci dystrybucyjnej, a także przyłączenie mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej, które jest darmowe. W przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznej montaż licznika dwukierunkowego, który umożliwia rozliczenie energii elektrycznej z operatorem, jest bezpłatny. Prosumenci mogą również liczyć na skorzystanie z ulg podatkowych, takich jak ulga termomodernizacyjna oraz dofinansowań czy preferencyjnych kredytów.

Wybór odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej

Moc mikroinstalacji fotowoltaicznej nie może przekroczyć 50 kW. Wartość, która zostanie dobrana dla danego gospodarstwa domowego czy firmy, nie powinna być jednak przypadkowa. Pod uwagę należy wziąć bowiem przede wszystkim roczne zużycie energii elektrycznej. Aby określić, jaką moc instalacji fotowoltaicznej wybrać, należy dokonać analizy rocznego wykorzystania prądu. Bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy specjalistów z firmy fotowoltaicznej – Nexenergy, w której pracują eksperci doskonale znający odnawialne źródła energii i rozwiązania na nich bazujące. Odpowiedni dobór mocy instalacji fotowoltaicznej pozwala na szybki zwrot z inwestycji i korzystanie z zysków osiąganych dzięki niej.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – podsumowanie

Mikroinstalacje fotowoltaiczne, których łączna moc zainstalowana elektryczna nie przekracza 50kW, to idealne rozwiązanie gospodarstw domowych i małych firm, które produkując własną energię elektryczną, chcą obniżyć swoje rachunki za prąd, zwiększyć niezależność energetyczną oraz przyczynić się do ochrony środowiska. Z mocą do 50 kW mikroinstalacje są wystarczające do zaspokojenia potrzeb energetycznych takich podmiotów. Dzięki uproszczonym procedurom i dostępnemu wsparciu finansowemu, coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę.

Potrzebujesz więcej informacji na temat mikroinstalacji OZE? A może interesuje Cię fotowoltaika 50 kW i więcej ze względu na duże zapotrzebowanie na energię elektryczną dla Twojej firmy bądź gospodarstwa rolnego? Skontaktuj się z nami, a zyskasz wszechstronną pomoc i wsparcie w zakresie projektowania, montażu i podłączenia systemu fotowoltaicznego, a także dopełniania niezbędnych formalności i pozyskania dofinansowania.

Pozostałe aktualności

Audyt energetyczny budynku – sposób na znalezienie oszczędności

Audyt energetyczny polega na analizie i ocenie zużycia energii w budynku, zakładzie przemysłowym lub innym obiekcie. Jego celem jest identyfikacja...

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie, które zapewnia ogrzewanie w domu oraz podgrzewa ciepłą wodę użytkową, a niektóre modele wyposażone są...

Pompa ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze?

Decydując się na powietrzną pompę ciepła, która korzysta z odnawialnych źródeł energii, zyskuje się niskie koszty ogrzewania domu, komfort użytkowania,...

Mikroinwerter fotowoltaiczny – co to jest i jak działa?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku kluczowych elementów, spośród których najważniejszą rolę pełnią panele fotowoltaiczne oraz inwerter, odpowiedzialny za przekształcanie...

Fotowoltaika zimą – czy można skutecznie korzystać z energii słonecznej w chłodniejszych miesiącach?

Fotowoltaika to technologia, która zazwyczaj kojarzy się z letnim słońcem i wysoką produkcją energii. Powszechnie wiadomo bowiem, że panele fotowoltaiczne...