Komfort cieplny jest niezwykle ważny dla dobrego samopoczucia, a także zdrowia domowników, dlatego warto o niego dbać wybierając odpowiedni system grzewczy. W okresie jesienno-zimowym gospodarstwa domowe ponoszą niekiedy bardzo duże koszty na ogrzewanie budynku, które ma zapewnić ciepło przebywającym w nim osobom. Co zrobić, aby ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!
Termomodernizacja budynku – pierwszy krok do ograniczenia kosztów ogrzewania
Wiele osób poszukując sposobu na tanie ogrzewanie domu pomija tak istotny fakt, jakim jest właściwa izolacja budynku. Dobrze ocieplone ściany, dach i podłogi mogą znacząco zmniejszyć straty ciepła, co prowadzi do mniejszych rachunków za ogrzewanie. Ważne jest także uszczelnienie okien i drzwi, którymi ciepło może uciekać z budynku. W przypadku słabej termoizolacji domu nie można mówić o niskich kosztach ogrzewania, nawet jeśli wybierzemy najbardziej energooszczędny system grzewczy. W pierwszej kolejności warto zatem zadbać o przeprowadzenie prac remontowych, które zapobiegać będą stratom ciepła. Na tego rodzaju działania można aktualnie uzyskać spore dofinansowania, co pozwala znacząco ograniczyć koszty inwestycji. Dowiedz się więcej: Termomodernizacja budynku – na czym polega?
Czym ogrzewać dom?
W celu ograniczenia kosztów ponoszonych na ogrzewanie, warto zastosować odpowiedni system ogrzewczy, który pozwoli ograniczyć wydatki na ten cel. Jakie jest najtańsze ogrzewanie domu? Istnieje kilka rozwiązań, na które najczęściej decydują się inwestorzy – pompa ciepła, ogrzewanie gazowe oraz instalacje grzewcze zasilane paliwami stałymi (m.in. pelletem i węglem). Które z nich jest najbardziej ekonomiczne?
Ekologiczna pompa ciepła
Najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem grzewczym dostępnym na rynku są aktualnie pompy ciepła. Wykorzystują one odnawialne źródła energii, a do ich pracy potrzebna jest jedynie niewielka ilość energii elektrycznej. W połączeniu z systemem fotowoltaicznym gwarantują niemal darmowe ogrzewanie domu.
Sposób działania pompy ciepła opiera się o wykorzystanie energii cieplnej z otoczenia. Urządzenie pobiera ją i przekazuje do instalacji grzewczej znajdującej się wewnątrz budynku. Dostępne są różne rodzaje pomp ciepła: gruntowe, powietrzne i wodne. Gruntowe pompy ciepła pobierają ciepło z ziemi, powietrzne z powietrza atmosferycznego, zaś wodne z wód gruntowych. Obecnie najczęściej wybierane są powietrzne pompy ciepła, ponieważ koszt ich instalacji jest najmniejszy, a efektywność nawet w przypadku spadku temperatury zewnętrznej dużo poniżej zera stopni Celsjusza bardzo wysoka.
Jedną z głównych zalet pompy ciepła jest wygoda użytkowania, ponieważ nie ma konieczności uzupełniania paliw stałych. Potrzebuje ona jedynie odnawialnych zasobów energii, a także małej ilości energii elektrycznej. Aby zapewnić sobie tanie ogrzewanie, warto połączyć pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, która będzie dostarczać bezpłatny prąd.
Ogrzewanie pompą ciepła oznacza niskie koszty, wysoki komfort cieplny, wygodę, niezależność od podwyżek cen materiałów opałowych, a jednocześnie bezpieczeństwo (nie ma ryzyka pożaru czy wybuchu) oraz ekologię. Pompa ciepła podczas swojego działania nie emituje bowiem szkodliwych substancji.
Jakie są wady tego rozwiązania? Inwestycja wymaga początkowo większych nakładów finansowych (za to późniejsze niskie koszty eksploatacji zapewniają szybki zwrot z inwestycji). Niezbędne jest także dopasowanie systemu do instalacji grzewczej w budynku – pompa ciepła to ogrzewanie niskotemperaturowe, zatem najlepiej współgrają z nią ogrzewanie płaszczyznowe (np. podłogowe) lub grzejniki niskotemperaturowe. Innowacyjnym rozwiązaniem, które pojawiło się w ostatnich latach, ułatwiając sprawę wielu inwestorom, są jednak pompy ciepła wysokotemperaturowe, które można podłączyć do tradycyjnych grzejników.
Niskoemisyjne kotły gazowe
Innym ekonomicznym rozwiązaniem jest ogrzewanie gazem ziemnym. Tego rodzaju system grzewczy jest niskoemisyjny, wydajny i prawie bezobsługowy, zwłaszcza z wykorzystaniem dedykowanych sterowników i regulatorów. Bardzo ważne jest, aby zadbać o odpowiednie ustawienie temperatury pieca oraz o dobór kotła kondensacyjnego do powierzchni domu.
Ogrzewanie na paliwa stałe
Ogrzewanie węglem, pelletem czy ekogroszkiem jest popularnym rozwiązaniem w miejscach, gdzie nie ma dostępu do gazu, a inwestycja w pompę ciepła wydaje się zbyt kosztowna. Pomimo popularności, ogrzewanie na paliwa stałe nie jest najbardziej ekonomiczne i wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami eksploatacji niż w przypadku innowacyjnych rozwiązań. Z tego powodu coraz częściej zastępują je ekologiczne, efektywne i przyjazne środowisku technologie, na które można uzyskać spore dofinansowania. W trosce o środowisko i długoterminowe oszczędności warto zainwestować w pompę ciepła.
Montaż instalacji zapewniających energię elektryczną
Energia elektryczna jest wykorzystywana do zasilania nowoczesnych i energooszczędnych pomp ciepła, dlatego chcąc jeszcze bardziej obniżyć koszty ogrzewania, warto rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej. Korzystanie z energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej pozwala znacznie zredukować wydatki ponoszone na zapewnienie ciepła w domu. W połączeniu z fotowoltaiką pompa ciepła zapewnia niemal darmową energię do ogrzewania budynku.
Dofinansowania na inwestycje termomodernizacyjne
Interesując się tematem, jakim jest tanie ogrzewanie domu, warto sprawdzić dostępność różnorodnych programów, które oferują dofinansowania na modernizację systemów grzewczych i izolację budynków. W Polsce istnieją programy rządowe i lokalne, z których uzyskać można dotacje na ekologiczne i energooszczędne inwestycje. Możliwe jest także skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala na odliczenie wielu przedsięwzięć od podatku dochodowego. Wszystkie te rozwiązania umożliwiają znaczące ograniczenie kosztów inwestycji.
Zmiana nawyków a oszczędności
Do uzyskania oszczędności wynikających ze zmniejszenia wydatków ponoszonych na ogrzewanie przyczynić się mogą także różne nawyki, które zostaną przez nas wdrożone w codziennym życiu. Proste działania mogą realnie obniżyć koszty ogrzewania. Jakie kroki warto podejmować? Są to m.in.:
- Wyłączanie ogrzewania przed wietrzeniem – przed otwarciem okien do wietrzenia, wyłącz ogrzewanie. Możesz to zrobić przez zakręcenie kaloryferów, wyłączenie pompy powietrznej lub klimatyzatora. Wietrz intensywnie i krótko – otwórz wszystkie okna na kilka minut zamiast pozostawiać jedno lub kilka uchylonych przez dłuższy czas.
- Unikanie zasłaniania źródeł ciepła – nie zasłaniaj kaloryferów meblami ani zasłonami. Unikaj kładzenia grubych dywanów na ogrzewaniu podłogowym.
- Regulowanie temperatury – używaj termostatów lub zdalnych systemów regulacji w nowoczesnych systemach ogrzewania elektrycznego, aby obniżyć temperaturę w nocy oraz gdy nie ma Cię w domu.
- Wykorzystanie światła słonecznego – odsłaniaj okna w słoneczne dni, aby naturalne ciepło wpadało do pomieszczeń. Po zmroku szczelnie zasłaniaj okna, aby zatrzymać ciepło wewnątrz.
- Regularna konserwacja systemu grzewczego – regularnie serwisuj elementy instalacji grzewczej, dzięki czemu będą działać wydajniej. W przypadku kaloryferów, systematycznie przeprowadzaj odpowietrzanie.
- Zamykanie drzwi do nieużywanych lub chłodniejszych pomieszczeń – zamykaj drzwi między pomieszczeniami ogrzewanymi a strefami chłodniejszymi, takimi jak wiatrołap, kotłownia, piwnica czy garaż.
Poszukując najbardziej opłacalnych metod ogrzewania domu, warto skorzystać ze wsparcia specjalistów. Możliwości jest wiele, a ekspert z dobrej firmy pomoże w znalezieniu najkorzystniejszego, który zapewni tanie ogrzewanie domu. Potrzebujesz wsparcia i profesjonalnego doradztwa? Skontaktuj się z nami! Chętnie pomożemy w podjęciu dobrej decyzji!