Jesteś właścicielem starego domu i zastanawiasz się nad wymianą źródła ciepła? Jednym z rozwiązań, na które można się zdecydować, jest pompa ciepła, która przynosi wiele korzyści, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Montaż pompy ciepła w starym domu jest jednak wyzwaniem. Co warto wiedzieć przez podjęciem decyzji o instalacji pompy ciepła w starszej nieruchomości?
Pompa ciepła do starego domu – co warto wiedzieć?
Na wstępie warto zdefiniować, czym jest “stary dom”. Choć nie istnieje oficjalna definicja, w języku potocznym uznaje się go za budynek wybudowany przed rokiem 2000, a więc istniejący ponad 20 lat. Najczęściej tego rodzaju domu charakteryzują się posiadaniem ogrzewania wodno-grzejnikowego w większości pomieszczeń, słabą izolacją termiczną dachu i ścian zewnętrznych, a także zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym na powierzchni mniejszej niż 30% budynku (lub nie posiadającym go wcale). Za źródło ciepła w starym budynku służy zazwyczaj piec na węgiel bądź ekogroszek. W związku z rosnącymi cenami surowców, a także koniecznością podejmowania działań na rzecz wymiany pieców na bardziej ekologiczne rozwiązania, wielu właścicieli starych domów zaczęło się zastanawiać nad montażem nowoczesnych i energooszczędnych pomp ciepła jako systemu zapewniającego ogrzewanie budynku.
Instalacja pompy ciepła w starym domu niesie ze sobą sporo wyzwań. Przede wszystkim tego rodzaju budynki są często narażone na duże straty ciepła, stanowiące efekt ich słabego ocieplenia. Pompa ciepła przestaje bowiem działać w efektywny i ekonomiczny sposób, jeśli straty przekraczają 65 W/m2. W celu ich pokrycia trzeba by było zdecydować się na bardzo dużą moc pompy ciepła, co podniosłoby koszty inwestycji i samej eksploatacji. Z tego powodu bardzo ważnym przedsięwzięciem jest termomodernizacja budynku.
Pompa ciepła a tradycyjne grzejniki
Warto również wiedzieć, że całego procesu nie ułatwia fakt, iż w starszym budownictwie najczęściej zamontowane są wysokotemperaturowe grzejniki. Pompa ciepła najlepiej współgra bowiem z ogrzewaniem niskotemperaturowym, jakim jest np. ogrzewanie podłogowe. Połączona z systemem o niskiej temperaturze gwarantuje najwydajniejsze działanie i najniższe koszty eksploatacji. Nie jest to jednak problem nie do pokonania, ponieważ na rynku pojawiły się wysokotemperaturowe pompy ciepła. Można również potraktować pompę ciepła jako system dodatkowy, który współgra z istniejącym źródłem ciepła, dzięki czemu obniżone zostaną koszty ogrzewania. Niezależnie od sytuacji, warto jednak zadbać o to, aby przeprowadzić termomodernizację budynku, która ograniczy straty ciepła w starym domu.
O co zadbać przed montażem pompy ciepła w starym domu?
Jeśli zainstalowana pompa ciepła ma działać w wydajny sposób, zapewniając maksymalne zyski inwestorom, konieczne jest zadbanie o przeprowadzenie termomodernizacji, która skutecznie zmniejszy straty ciepła oraz poprawi efektywność systemu grzewczego. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób ją przeprowadzić, rozpocznij od zlecenia audytu energetycznego doświadczonemu specjaliście. Zostanie w nim oceniony stan budynku oraz izolacji termicznej, a także wskazane zostaną prace, jakie należy wykonać, aby uzyskać maksymalny komfort cieplny oraz realne oszczędności. Na jego podstawie należy następnie podjąć prace o charakterze termomodernizacyjnym, taki jak poprawa izolacji termicznej dachu i stropu, docieplenie ścian zewnętrznych, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, zainstalowanie systemu wentylacji mechanicznej. Sama wymiana grzejników czy systemu grzewczego nie będzie wystarczająca, ponieważ nadal, w wyniku dużych strat ciepła, osiągnięcie optymalnej temperatury w pomieszczeniach wiązać się będzie z bardzo intensywną pracą pompy ciepła, a także z dużymi kosztami ogrzewania.
Oczywiście przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych oznacza duży nakład finansowy, jednak jest to bardzo opłacalne ze względu na znacznie niższe koszty ponoszone na ogrzewanie domu. Po przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych możliwe staje się także zamontowanie pompy ciepła i jej wydajne działanie. Warto także wiedzieć, że na przedsięwzięcia termomodernizacyjne można uzyskać dofinansowanie oraz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, odliczając poniesione wydatki od podatku dochodowego.
Pompa ciepła do starego domu – jaką wybrać?
Po przeprowadzonych zmianach termomodernizacyjnych, gdy możliwe staje się zainstalowanie pompy ciepła w starym domu, w następnej kolejności należy wybrać jej odpowiedni rodzaj. Decyzja o tym, jaką pompę ciepła wybrać, powinna być uzależniona od specyfiki budynku, indywidualnych potrzeb, a także tego, jaka jest konstrukcja instalacji grzewczej i jej efektywność. Najczęściej wybieranym rodzajem urządzeń są powietrzne pompy ciepła, wśród którym prym wiedzie powietrzna pompa ciepła typu powietrze-woda. Tego rodzaju system zapewnia wysoką wydajność, jest prosty w montażu, a także nie wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów związanych z instalacją wymienników ciepła, jak ma to miejsce w przypadku pomp ciepła gruntowych.
Pompy ciepła można jednak podzielić nie tylko ze względu na odnawialne źródła energii, z których korzystają, lecz również na ich specyfikę pracy. I tak wyróżnia się niskotemperaturowe oraz wysokotemperaturowe pompy ciepła. Pompy ciepła niskotemperaturowe to klasyczne urządzenia, które najlepiej sprawdzą się z ogrzewaniem płaszczyznowym (takim jak ogrzewanie podłogowe), zaś pompy ciepła wysokotemperaturowe mogą bez problemu współpracować z tradycyjnymi grzejnikami.
Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła, możesz na nie liczyć ze strony specjalistów z Nexenergy – firmy specjalizującej się w rozwiązaniach wykorzystujących odnawialne źródła energii. Skontaktuj się z nami!
Czy montaż pompy ciepła w starym domu się opłaca?
Pompa ciepła w starym domu jest w stanie zapewniać komfortowe ogrzewanie przy jednocześnie niskich kosztach ponoszonych na ten cel. Warto jednak wiedzieć, że istnieją pewne warunki, od których opłacalność tego rozwiązania jest uzależniona. Przede wszystkim nie opłaca się montować pompy ciepła w budynku o słabej termoizolacji, ponieważ zapotrzebowanie na energię cieplną jest w nich bardzo duże, a zatem trzeba by zainstalować pompę ciepła o bardzo dużej mocy. Z ekonomicznego punktu widzenia nie jest to rentowne rozwiązanie. Warto zatem montaż pompy ciepła w starym domu poprzedzić wykonaniem audytu energetycznego oraz podjęciem prac termomodernizacyjnych.
Decydując się ogrzewać stary dom pompą ciepła dobrze jest także zatroszczyć się o dobór odpowiedniego rodzaju i modelu pompy ciepła oraz zadbać o prawidłową eksploatację urządzenia. Zadbać należy o regularne serwisowanie i konserwację systemu, która umożliwi jego długotrwałą, wydajną i bezawaryjną pracę, a także korzystać z systemów automatycznego sterowania, pozwalających na wykorzystanie energii w optymalny sposób.
W celu podniesienia rentowności inwestycji, dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z dotacji do zakupu i montażu pompy ciepła, które zmniejszają koszty z nią związane, a także z ulgi podatkowej. W ten sposób zmaleje całkowity wydatek na pompę ciepła, a zwrot z inwestycji nastąpi znacznie szybciej.