Coraz powszechniej stosowanym systemem grzewczym w domach oraz innych budynkach są pompy ciepła. Decydując się na modernizację sposobu ogrzewania wiele osób zastanawia się jednak, czy pompę ciepła można połączyć z tradycyjnymi grzejnikami? Otóż tak! Wystarczy zdecydować się na pompę ciepła wysokotemperaturową. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji dotyczących tego urządzenia.
Rosnąca popularność pomp ciepła
Od wielu lat można zaobserwować trend wzrastającego zainteresowania pompami ciepła. Są to urządzenia, które pozwalają na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, a tym samym na uzyskanie realnych oszczędności finansowych. Pompa ciepła jest także systemem ekologicznym, gdyż jej praca nie powoduje zanieczyszczenia środowiska naturalnego, a także energooszczędnym, które wykorzystuje niewielkie ilości energii elektrycznej. Można ją również połączyć z fotowoltaiką, przez co ciepło zapewniane jest w budynku w całkowicie bezpłatny sposób.
Do niedawna można było jednak zakupić wyłącznie niskotemperaturowe pompy ciepła, które najlepiej współpracowały z ogrzewaniem niskotemperaturowym, takim jak ogrzewanie podłogowe czy inne ogrzewanie płaszczyznowe, a także innego rodzaju grzejnikami niskotemperaturowymi (sprawdź: Jak dobrać grzejniki do pompy ciepła?). Sytuacja zmieniła się jednak wraz z pojawieniem się na rynku pomp ciepła wysokotemperaturowych.
Czym jest wysokotemperaturowa pompa ciepła?
Pompy ciepła wysokotemperaturowe to zaawansowane urządzenia, które znacznie poszerzają możliwości tradycyjnych systemów pomp ciepła. Zwykle, standardowe pompy ciepła są zaprojektowane do podgrzewania ciepłej wody w temperaturach do około 55°C, dlatego możliwe jest ich zastosowanie wyłącznie z ogrzewaniem niskotemperaturowym. W przypadku podłączenia niskotemperaturowej pompy ciepła do grzejników niskotemperaturowych ogrzewanie nie będzie efektywne. Z kolei pompy ciepła wysokotemperaturowe mogą osiągać temperatury wyjściowe ciepłej wody nawet do 80°C, co czyni je idealnym rozwiązaniem w wielu przypadkach, w tym w systemach centralnego ogrzewania, które wymagają wyższych temperatur. Wysokotemperaturowa pompa ciepła sprawdzi się także wtedy, gdy na zewnątrz budynku panują bardzo niskie temperatury. Pozwala ona na osiągnąć wyższy współczynnik wydajności urządzenia COP, ponieważ większość energii termicznej pochodzi z dolnego źródła.
Wśród dostępnych na rynku wysokotemperaturowych pomp ciepła znaleźć można urządzenia takie jak pompa ciepła powietrze-woda oraz gruntowa pompa ciepła.
Jak działa wysokotemperaturowa pompa ciepła?
Wysokotemperaturowe pompy ciepła działają na tej samej zasadzie co standardowe pompy ciepła, wykorzystując cykl termodynamiczny do przenoszenia ciepła z dolnego źródła ciepła (powietrza lub gruntu) do górnego źródła ciepła o wyższej temperaturze (czyli instalacji grzewczej). Sama pompa ciepła wysokotemperaturowa nie wytwarza zatem ciepła, tak jak ma to miejsce w przypadku innych systemów grzewczych, lecz jedynie odpowiada za jego transport z jednego do drugiego źródła ciepła. Główną różnicą pomiędzy niskotemperaturową a wysokotemperaturową pompą ciepła jest zastosowanie w tej drugiej specjalistycznych, często bardziej wytrzymałych komponentów, takich jak sprężarki, wymienniki ciepła oraz czynniki robocze zdolne wytrzymać wyższe ciśnienia i temperatury, co z kolei umożliwia osiągnięcie wyższych temperatur czynnika chłodniczego podczas pracy urządzenia.
Przeczytaj również: Jak działa pompa ciepła?
Jakie są zalety wysokotemperaturowej pompy ciepła?
Wysokotemperaturowa pompa ciepła sprawdzi się w wielu miejscach, w tym przede wszystkich w budynkach, które wymagają modernizacji systemu grzewczego. Jej zalety to przede wszystkim:
- Efektywność energetyczna – wybierając to urządzenie grzewcze możesz cieszyć się wysoką efektywnością energetyczną pompy ciepła nawet wtedy, gdy nie wymieniasz istniejących w budynku grzejników. Wraz z niskotemperaturową pompą ciepła jest to najbardziej energooszczędne urządzenia grzewcze dostępne na rynku.
- Wyższe temperatury pracy – jedną z głównych zalet wysokotemperaturowych pomp ciepła jest ich zdolność do generowania ciepła o wyższych temperaturach niż standardowe pompy ciepła. Mogą one dostarczać ciepłą wodę o temperaturze nawet do 80°C, co sprawia, że są idealne do zasilania tradycyjnych systemów grzewczych opartych na grzejnikach.
- Oszczędności – montaż pompy ciepła oznacza realnie niższe koszty ogrzewania budynku.
- Wszechstronność zastosowań – dzięki zdolności do generowania ciepła o wysokich temperaturach, wysokotemperaturowe pompy ciepła są wszechstronne i mogą być stosowane w różnych rodzajach budynków, włączając w to mieszkania, budynki komercyjne, obiekty przemysłowe oraz instalacje grzewcze wody użytkowej.
- Łatwa integracja z istniejącymi instalacjami – wysokotemperaturowe pompy ciepła mogą być stosunkowo łatwo zintegrowane z istniejącymi instalacjami grzewczymi, co umożliwia modernizację systemów ogrzewania bez konieczności przeprowadzania gruntownych zmian.
- Kompaktowe rozmiary – wysokotemperaturowa pompa ciepła posiada niewielkie wymiary, dlatego można ją zainstalować niemal w każdej przestrzeni.
- Technologia przyjazna środowisku naturalnemu – pompy ciepła podczas swojego działania nie emitują szkodliwych substancji, a zatem nie przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
- Wygoda – zastosowanie pompy ciepła w budynku pozwala raz na zawsze zapomnieć o konieczności zakupu materiałów opałowych i ich uzupełnianiu.
- Bezpieczeństwo – pompa ciepła wysokotemperaturowa nie stwarza ryzyka dla użytkowników, takiego jak zaczadzenie czy wybuch.
- Komfort cieplny – pompy ciepła wysokotemperaturowe zapewniają wystarczającą ilość energii cieplnej oraz ciepłej wody użytkowej.
Pompa ciepła wysokotemperaturowa – dla kogo to dobre rozwiązanie?
Wysokotemperaturowa pompa ciepła sprawdzi się przede wszystkim w starszym budownictwie, w których występuje potrzeba modernizacji systemów grzewczych, a nie ma możliwości wymiany grzejników. Można ją zastosować zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej, budynkach komercyjnych, zakładach przemysłowych. Znajdzie ona także zastosowanie wszędzie tam, gdzie instalacja ogrzewania podłogowego lub innego systemu niskotemperaturowego jest nieopłacalna lub niemożliwa do zrealizowania (np. w obiektach zabytkowych).
Ile kosztuje wysokotemperaturowa pompa ciepła?
Cena wysokotemperaturowej pompy ciepła może być zróżnicowana i zależy od wielu czynników, w tym od zastosowanego w niej źródła ciepła (powietrzne pompy ciepła są tańsze niż gruntowe), producenta, modelu, mocy grzewczej, wydajności oraz innych parametrów, funkcji dodatkowych oraz kosztów instalacji. Ogólnie rzecz biorąc, wysokotemperaturowe pompy ciepła są zazwyczaj droższe w zakupie niż standardowe pompy ciepła, ponieważ są bardziej zaawansowane technologicznie i mogą osiągać wyższe temperatury.
Ceny wysokotemperaturowych pomp ciepła dla budynku o powierzchni 150m2 wraz z montażem wahają się w granicach od 40 do 60 tys. zł. Z kolei w przypadku gruntowej pompy ciepła będzie to wydatek rzędu 70-80 tys. zł.
Wysokotemperaturowa pompa ciepła – możliwość uzyskania dotacji
Podobnie jak na niskotemperaturową pompę ciepła, tak i na pompy ciepła wysokotemperaturowe możliwe jest uzyskanie dofinansowania zarówno z programów rządowych, jak i samorządowych. Największą popularnością cieszy się program Czyste Powietrze, który umożliwia otrzymanie dopłaty do modernizacji budynków w celu poprawy ich efektywności energetycznej. Oprócz tego możliwe jest skorzystanie ze skierowanego do osób najuboższych programu Stop Smog oraz wojewódzkich, gminnych i miejskich programów dofinansowań do wymiany pieców na energooszczędne urządzenia grzewcze. Wysokotemperaturową pompę ciepła można również odliczyć od podatku w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wysokotemperaturowej pompy ciepła? Zapraszamy do kontaktu.